W poszukiwaniu nieznanego Kadath

C&T Crime & Thriller
2014-09-03
2014-09-03
Violetta Dobosz
HPL Lovecraft dark fantasy Kadath kraina snu klasyka literatura amerykańska weird fiction

Okładka książki Wyzwanie z innego świata Robert H. Barlow, C.M. Eddy Jr., Robert E. Howard, Winifred V. Jackson, Frank Belknap Long, H.P. Lovecraft, Abraham Merritt, C. L. Moore, Duane W. Rimel, Henry S. Whitehead
Wyzwanie z inn... Robert H. Barlow, C...
Okładka książki Koszmary Hazel Heald, H.P. Lovecraft
Koszmary Hazel Heald, H.P. L...
Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 1 François Baranger, H.P. Lovecraft
W górach szale... François Baranger,&...
Okładka książki Czyhający w progu August Derleth, H.P. Lovecraft
Czyhający w progu August Derleth, H.P...

Strasznie długie opisy, zero dialogów, świat książki zbudowany w męczący sposób - niestety się zawiodłam

Randolph Carter z Bostonu (stolica stanu Massachusetts),jako doświadczony podróżnik senny, wędruje poprzez sny, swoje i cudze, by znaleźć tajemnicze miasto Kadath. W miejscu tym ma nadzieję spotkać bogów, zadać im pytanie, poprosić o pomoc.
Podczas tej niebezpiecznej podróży po fantastycznych krainach i światach, spotyka Carter zugi, Nyarlathotepa (pełzający chaos),ghoule, bitną armię rozmownych kotów, skaczących z dachów co wyższych domów wprost na ciemną stronę Księżyca oraz mnóstwo innych stworów.

Powieść (raczej dłuższe opowiadanie) z kluczem, który ujawniony zostaje pod koniec poszukiwań Cartera.
Autor ewidentnie inspirował się twórczością Lorda Dunsany'ego znanego też jako Edward John Moreton Drax Plunkett.
Fantastyka z elementami horroru i fantasy, sprzed stu lat. Dziś to tylko intrygujący język, niesamowita wyobraźnia Lovecrafta i ciekawostka historyczna.

Świetne opowiadanie. Ciekawy i dobrze opisany świat Krainy Snów, który pokazuje jak bujną wyobraźnie miał autor.
Napisane pięknym językiem z opisami jak u Tolkiena. Główny bohater jest wciągany w wir różnych wydarzeń. Można się czepiać szybkości podróży pomiędzy najważniejszymi fragmentami, ale według mnie pasuje to do konceptu podróży w śnie i sprawia, że książka nie może się znudzić. Fajne nienachalne przesłanie na końcu. No i oczywiście koty.

Śnić można tak, jakby się żyło na jawie, a przynajmniej umiejętność taką posiada główny bohater tej opowieści. A opowieść ta mroczna jest, lepka w swej atmosferze ciągłych obrzydliwości, przez które we śnie przenika nasz bohater- Randolph Carter. Głęboko w czeluściach grozy, tam skąd nikt nie powrócił przy zdrowych zmysłach, znajduje się cudowne miasto, które wzywa nieodparcie i wbrew rozumowi właśnie naszego dzielnego bohatera. Zmory, pełzający chaos Nyarlathotep, okrutni Bogowie i inne okropieństwa nie do wyobrażenia czyhają na Randolpha na każdym kroku, ale są też przyjaciele, którzy wesprą w odpowiednich momentach, lecz nie zawsze...Autor prowadzi nas dziwnymi i tajemniczymi ścieżkami, a odpowiedź którą odnajdzie poszukujący cudownego miasta bohater daje czytelnikowi wiele do myślenia. Niezwykłą była ta podróż, którą mogę polecić z czystym sercem. Tak więc czytajcie!

Książka sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu jak na moje za szybko się wszystko dzieje i mimo że uwielbiam opowiadania fantastyczne to czasami nie które rzeczy były dla mnie trochę zbyt przesadzone ale mimo wszystko książka ma rewelacyjne momenty i na końcu niesamowite przesłanie

W poszukiwaniu nieznanego Kadath to kolejne opowiadanie Lovecrafta, które miałam przyjemność przeczytać. Fabuła zawiera elementy nie tylko grozy np wszelkiego różnego rodzaju strasznego rodzaju zjawy, ale także elementy baśniowe.
Kraina snu jest świetnym uzupełnieniem mitologicznego świata.
Polecam przeczytać, ponieważ jest to klasyka grozy, oraz miło spędziłam czas przy tej książce.

Kraina snu jest świetnym uzupełnieniem mitologicznego świata.

Bardzo niezwykła w moim odczuciu książka. Niby powieść grozy, bo pełno tu dziwnych, odrażających i okrutnych stworzeń, zupełnie nie z tego świata, które stanowią zagrożenie dla głównego bohatera. Jednak na pierwszy plan wysuwa się baśniowość i szczególna magiczność tej opowieści. O ile ścigające bohatera bestie jakoś nie zbudziły we mnie dreszczyku grozy, o tyle opis niezwykłych krain, niebezpiecznych mórz, obcych wysp, mrocznych podziemi, dzikich, groźnych gór czy przepięknych miast, nasuwających skojarzenia z baśniami arabskimi, wprawiły mnie w prawdziwy zachwyt. Wszystko bardzo przypomina sen, ale też bohater wędruje właśnie przez Krainy Snów, a nazywany jest doświadczonym nie wędrowcem czy podróżnikiem, ale... śniącym.

Zdumiewająca wyobraźnia autora i rozmach opisów czynią z tej stosunkowo nieskomplikowanej pod względem fabularnym opowieści porywającą odyseję bohatera, poszukującego krainy, jaka przecież każdemu z nas jest dana.

Książka zdecydowanie nie dla wszystkich, nawet nie dla wszystkich fanów twórczości H.P. Lovecrafta.
Nie zaznamy to charakterystycznej koncepcji terroru kosmicznego która tak bardzo przypadła do gustu fanom horroru. Zamiast tego znajdziemy tu wyśmienity pastisz dzieł Lorda Dunsany, jednego z wąskiego grona pisarzy których Lovecraft uważał za mistrzów horroru.

Nie urzekło. W dużym skrócie: główny bohater idzie, idzie, idzie i nie może dojść do krainy, która mu się przyśniła. Po drodze spotyka ghoule i waleczną armię gadających kotów. Brakuje mi tu charakterystycznego stylu Lovecrafta, który jest dość ciężki, ale jednocześnie wciąga czytelnika. Tak czy siak, nie polecam.

Być może nie każdy wie że poza mitologią Cthulhu Lovecraft stworzył również własne uniwersum dotyczące świata snów. Jego elementy pojawiają się w wielu opowiadaniach, a ich dopełnieniem jest powieść "W poszukiwaniu nieznanego Kadath". To w tej niebezpiecznej wyprawie Randolpha Cartera przewijają się nazwy, postacie i krainy znane z wcześniejszych opowiadań. I muszę przyznać że jest to naprawdę epickie przygodowe fantasy! Kraina Snów pełna różnych ras, postaci, istot, miast i krajobrazów, toczonych wojen i zawieranych sojuszy, to wszystko niechybnie przypominało mi Śródziemie Tolkiena, a należy dodać że Lovecraft napisał "W poszukiwaniu nieznanego Kadath" jeszcze przed dziełami tego Brytyjczyka! (choć gwoli wyjaśnienia obaj ci pisarze wyrośli z tego samego źródła, zarówno Tolkien jak i Lovecraft inspirowali się twórczością Lorda Dunsany'ego, stąd zapewne podobieństwa).

Minusem natomiast może być objętość tej powieści, a właściwie mikropowieści zawierającej bagatela sto parę stron. Gdyby Lovecraft pociągnął to dalej to kto wie jaka saga mogłaby z tego powstać? A tak mamy trochę zapomniany klasyk literatury fantastycznej, przyćmiony dodatkowo przez samego Lovecrafta i jego "Zew Cthulhu". Szkoda, ale warto zapuścić się w tą mroczną Krainę Snów i pozwiedzać niezwykłe i koszmarne światy powstałe w umyśle marzyciela jakim niewątpliwie był H.P. Lovecraft.

• Horror
  • Do kupienia