W poszukiwaniu nieznanego Kadath

The Dream-Quest of Unknown Kadath
HPL, Lovecraft, horror, Kadath, klasyka
horror
Ciacho

Po latach oczekiwań, w nowym przekładzie Violetty Dobosz, legendarna opowieść z dorobku najsłynniejszego pisarza grozy. Jak pisał sam autor o ukończonej 22 stycznia 1927 roku opowieści: „to awanturnicza kronika niewiarygodnych przygód w krainie snu”. A z kolei S.T. Joshi w słynnej książce „H.P. Lovecraft. Biografia” dodaje, że: „W poszukiwaniu nieznanego Kadath pełne jest cudów, zachwycających...

Jak pisał sam autor o ukończonej 22 stycznia 1927 roku opowieści: „to awanturnicza kronika niewiarygodnych przygód w krainie snu”. A z kolei S.T. Joshi w słynnej książce „H.P. Lovecraft. Biografia” dodaje, że: „W poszukiwaniu nieznanego Kadath pełne jest cudów, zachwycających elementów fantasy, a nawet horroru, które czynią z niego frapujące dzieło” (w tłum. Mateusza Kopacza).

W poszukiwaniu Kadath wyrusza do krainy snu Carter, znany już z opowiadań „Zeznania Randolpha Cartera” (1919) i „Nienazwane” (1923). Wybiera się tam po opuszczeniu rodzinnego Bostonu. A to, co spotka go po drodze i jakie wnioski wyciągnie z tej wędrówki w nieznane, daje popis niesamowitej wyobraźni Lovecrafta i urzeka do dziś kolejne pokolenia czytelników.

źródło opisu: http://katedra.nast.pl/

źródło okładki: http://katedra.nast.pl/

Meowth | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Bardzo niezwykła w moim odczuciu książka. Niby powieść grozy, bo pełno tu dziwnych, odrażających i okrutnych stworzeń, zupełnie nie z tego świata, które stanowią zagrożenie dla głównego bohatera. Jednak na pierwszy plan wysuwa się baśniowość i szczególna magiczność tej opowieści. O ile ścigające bohatera bestie jakoś nie zbudziły we mnie dreszczyku grozy, o tyle opis niezwykłych krain, niebezpiecznych mórz, obcych wysp, mrocznych podziemi, dzikich, groźnych gór czy przepięknych miast, nasuwających skojarzenia z baśniami arabskimi, wprawiły mnie w prawdziwy zachwyt. Wszystko bardzo przypomina sen, ale też bohater wędruje właśnie przez Krainy Snów, a nazywany jest doświadczonym nie wędrowcem czy podróżnikiem, ale... śniącym.

Zdumiewająca wyobraźnia autora i rozmach opisów czynią z tej stosunkowo nieskomplikowanej pod względem fabularnym opowieści porywającą odyseję bohatera, poszukującego krainy, jaka przecież każdemu z nas jest dana.

Marcin | 2014-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Być może nie każdy wie że poza mitologią Cthulhu Lovecraft stworzył również własne uniwersum dotyczące świata snów. Jego elementy pojawiają się w wielu opowiadaniach, a ich dopełnieniem jest powieść "W poszukiwaniu nieznanego Kadath". To w tej niebezpiecznej wyprawie Randolpha Cartera przewijają się nazwy, postacie i krainy znane z wcześniejszych opowiadań. I muszę przyznać że jest to naprawdę epickie przygodowe fantasy! Kraina Snów pełna różnych ras, postaci, istot, miast i krajobrazów, toczonych wojen i zawieranych sojuszy, to wszystko niechybnie przypominało mi Śródziemie Tolkiena, a należy dodać że Lovecraft napisał "W poszukiwaniu nieznanego Kadath" jeszcze przed dziełami tego Brytyjczyka! (choć gwoli wyjaśnienia obaj ci pisarze wyrośli z tego samego źródła, zarówno Tolkien jak i Lovecraft inspirowali się twórczością Lorda Dunsany'ego, stąd zapewne podobieństwa).

Minusem natomiast może być objętość tej powieści, a właściwie mikropowieści zawierającej bagatela sto parę stron....

Ewcia151 | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017

W poszukiwaniu nieznanego Kadath to kolejne opowiadanie Lovecrafta, które miałam przyjemność przeczytać. Fabuła zawiera elementy nie tylko grozy np wszelkiego różnego rodzaju strasznego rodzaju zjawy, ale także elementy baśniowe.
Kraina snu jest świetnym uzupełnieniem mitologicznego świata.
Polecam przeczytać, ponieważ jest to klasyka grozy, oraz miło spędziłam czas przy tej książce.

hubies | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

Trochę jak Tolkien na narkotykach. Czasem wydaje się jakby narratorem był koleś, który ma bardzo dużo do opowiedzenia, i bardzo mało na to czasu. Możliwe, że taki był zamiar, bo to wywołuje fajne wrażenie wrzucenia w wir snu. Wspaniały jest wymiar mitologiczny powieści; cała kraina snów to uniwersum tak bogate i szczegółowo opisane, że nawet Odyseja Homera pod względem wyobraźni autora czy epickiej przygody ustępuje miejsca Kadathowi. Plus, fajne, nienachalne przesłanie na koniec.
Najbardziej porąbany Lovecraft, ale tak samo dobry jak Cthulhu i inne potworki.

borowapokoju | 2015-02-18
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku.

Nie urzekło. W dużym skrócie: główny bohater idzie, idzie, idzie i nie może dojść do krainy, która mu się przyśniła. Po drodze spotyka ghoule i waleczną armię gadających kotów. Brakuje mi tu charakterystycznego stylu Lovecrafta, który jest dość ciężki, ale jednocześnie wciąga czytelnika. Tak czy siak, nie polecam.

szym | 2015-11-12

Książka zdecydowanie nie dla wszystkich, nawet nie dla wszystkich fanów twórczości H.P. Lovecrafta.
Nie zaznamy to charakterystycznej koncepcji terroru kosmicznego która tak bardzo przypadła do gustu fanom horroru. Zamiast tego znajdziemy tu wyśmienity pastisz dzieł Lorda Dunsany, jednego z wąskiego grona pisarzy których Lovecraft uważał za mistrzów horroru.

| 2013-01-13

Moim zdaniem dopiero Krainy Snów są dopełnieniem uniwersum Lovecrafta, wpierw wydają się czytelnikowi lekko niespójne, ale w rzeczywistości bez nich świat mitów byłby niepełny. Są one tym miejscem do którego ucieka każdy marzyciel, opoką introwertyka wśród przerażających niepewnych czasów w których przyszło nam wszystkim żyć. Wbrew pozorom są one jedynym stałym fragmentem w nieustannie zmieniającym się świecie. Bo kiedy przedwieczni budzą się ze snu, cóż możemy zrobić, aby przeciwstawić się takiej sile?

Ko_ster | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Kreśląc proporcję wybrzmiałych wrażeń to z pierwszych 200 stron zainteresowanie i przyjemność sprawiły opowiadania Koty Ultharu, Zagłada Sarnthu, Droga Iranona. Niewiele bo i opowiadania krótkie.
Najdłuższą część W poszukiwaniu nieznanego Kadath z zainteresowaniem można było doczytać do końca. Sama historia choć rozciągnięta na ponad 100 stronach opowiedziana w pośpiechu. Jak opowiadać historię swojego życia na przystanku autobusowym, czekając na spóźniony przejazd.
Sprawia wrażenie pisanej siłą rozpędu, w rezultacie cała praca to tylko punkt startu i meta.

Krzysiek | 2010-03-27
Na półkach: Przeczytane, Groza
Przeczytana: 2004 rok

Opowiadanie momentami odstaje od stylistyki do której przyzwyczaić może jeden z mistrzów grozy. Z drugiej jednak strony dzięki temu podróż w którą zabiera Lovecraft czytelnika staje się bardziej nieoczekiwana dla osób, które miały już do czynienia z jego prozą.

Co prawda opowieść nie zrobiła na mnie mocnego wrażenia, jakkolwiek nie uważam czasu poświęconego na lekturę za stracony.

Hakiooo | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Książka sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu jak na moje za szybko się wszystko dzieje i mimo że uwielbiam opowiadania fantastyczne to czasami nie które rzeczy były dla mnie trochę zbyt przesadzone ale mimo wszystko książka ma rewelacyjne momenty i na końcu niesamowite przesłanie