zwyczajna egzekucja

Wydawnictwo: Sic!

Zwyczajna egzekucja to powieść polityczno-obyczajowa o współczesnej Rosji ? kraju terroru, rządzonym przez pogrobowców KGB (Putin). Autor przedstawia dramatyczne dzieje trzech pokoleń pewnej rodziny, która zawsze wplątuje się w tryby Historii, choć bynajmniej tego nie pragnie, i oczywiście za każdym razem ponosi tego konsekwencje. Poczynając od babki, która z racji swoich nadzwyczajnych uzdolnień została osobistą uzdrowicielką Stalina, a kończąc na wnuku ? jednym z kilku ocalałych i naturalnie niewygodnych świadków katastrofy ?Kurska?.Marc Dugain (ur. 1957) ? pisarz francuski. Debiutował powieścią La chambre des officiers (1998), za którą otrzymał kilkanaście nagród literackich. W roku 2006 nakładem Wydawnictwa Sic! ukazała się jego Klątwa Edgara, powieść o FBI pod rządami Johna Edgara Hoovera, która była bestsellerem we Francji i została przełożona na kilkanaście języków.

Muminka | 2014-03-18
Przeczytana: 14 marca 2014

Nie wiem, jak Francuz może tak przekonująco i werystycznie przedstawić realia sowieckiego świata. Kapitalny wizerunek "pana świata" Stalina i jego obłuda. Zresztą ta część powieści zdecydowanie najbardziej mi się podobała, o babce-uzdrowicielce głównego bohatera, i jej wizytach u Stalina, które przynosiły mu ulgę. Niestety łaska pańska wiązała się z koniecznością całkowitej dyskrecji, dlatego odpowiednie służby zajęły się mężem kobiety, by nie węszył i nie rozpuszczał plotek. Autor przedstawia swoją interpretację wydarzeń z historii Rosji, także niejasne dochodzenia w sprawie okrętu Kursk, tutaj oczywiście zaszyfrowanego pod innym mianem. Absurdy radzieckiej Rosji, buta pogrobowców ZSRR aktualnie przy władzy, rozliczenie z rewolucją bolszewików. Bardzo wnikliwe studium toczących współczesną Rosję chorób.

Natalia | 2014-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2014