zwyczajna egzekucja

2008-01-01

Spodziewałem się czegoś lepszego, początek ze Stalinem na to wskazywał

Spodziewałem się czegoś lepszego, początek ze Stalinem na to wskazywał

2030

Nie wiem, jak Francuz może tak przekonująco i werystycznie przedstawić realia sowieckiego świata. Kapitalny wizerunek "pana świata" Stalina i jego obłuda. Zresztą ta część powieści zdecydowanie najbardziej mi się podobała, o babce-uzdrowicielce głównego bohatera, i jej wizytach u Stalina, które przynosiły mu ulgę. Niestety łaska pańska wiązała się z koniecznością całkowitej dyskrecji, dlatego odpowiednie służby zajęły się mężem kobiety, by nie węszył i nie rozpuszczał plotek. Autor przedstawia swoją interpretację wydarzeń z historii Rosji, także niejasne dochodzenia w sprawie okrętu Kursk, tutaj oczywiście zaszyfrowanego pod innym mianem. Absurdy radzieckiej Rosji, buta pogrobowców ZSRR aktualnie przy władzy, rozliczenie z rewolucją bolszewików. Bardzo wnikliwe studium toczących współczesną Rosję chorób.

• Stosik biblioteczny
  • Sensacja i kryminał