Klątwa Edgara

Wydawnictwo: Sic!

W nowojorskim wydawnictwie zjawia się człowiek, który chce odkupić niewydane wspomnienia wieloletniego pracownika FBI. Nie wiadomo, czy tekst jest autentykiem czy literacką fikcją, więc wydawca nie zaryzykował publikacji, by nie narazić się na proces o zniesławienie. Maszynopis roi się bowiem od ostrych opinii o ludziach, którzy tworzyli historię USA. Autorem wspomnień okazuje się Clyde Tolson, wieloletni kochanek i najbliższy współpracownik Johna Edgara Hoovera szefa FBI w latach 1924-1972, potężnej i wpływowej szarej eminencji za rządów m.in. Roosevelta, Trumana, Eisenhowera, Kennedy ego, Johnsona i Nixona. Tolson zdradza tajemnice największych spisków i głośnych śledztw. Poznajemy kulisy działania komisji McCarthy ego, procesu Rosenbergów, kariery Kennedy ego-ojca oraz prezydentury Johna Kennedy ego jego seksoholizm, pomyłki polityczne, tragedię w Zatoce świń i spisek przeciwko Fidelowi Castro, rzekomo cudowne małżeństwo Kennedych, zabójstwo Marylin Monroe, wreszcie kulisy spisku, który doprowadził do zabójstwa prezydenta, a potem jego brata, i nieudolnego śledztwa w sprawie tego zamachu aż po niechlubny koniec prezydentury Nixona. Klątwa Edgara należy do gatunku political fiction. Ta znakomita, trzymająca w napięciu powieść, na przemian wstrząsająca i komiczna, została przetłumaczona na kilkanaście języków. We Francji jest bestsellerem w ciągu kilku miesięcy rozeszła się w 130 tysiącach egzemplarzy.Marc Dugain (ur. 1957 w Senegalu) pisarz francuski. Debiutował w roku 1998 powieścią La chambre des officiers , za którą otrzymał osiemnaście nagród. Klątwa Edgara to jego czwarta książka i zarazem pierwsza, jaka ukazuje się po polsku.

grzech-pierworodny | 2013-03-05
Przeczytana: 02 marca 2013

Do streszczenia książki w zupełności wystarczy wygląd okładki, który w wielkim skrócie opisuje jej zawartość. Opiera się głównie na relacjach wieloletniego szefa FBI Johna Edgara Hoovera z rodziną Kennedych. Ale nie tylko.
Opisywana książka jest typu political fiction, co oznacza, że cześć przedstawionych wydarzeń jest prawdziwa a część wymyślona na potrzeby całości. Nie zmienia to faktu, że czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem, gdyż oprócz życia Hoovera, ujawnia mechanizmy działania wielkiej polityki oraz demokracji w ogóle.
Dyrektor Federalnego Biura Śledczego to postać legendarna. Przez blisko pięćdziesiąt lat, miał bezpośredni wpływ na ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych i żaden z nich nie zdecydował się na zwolnienie go ze stanowiska. Wszystko za sprawą metod pracy jakie przyjął, a których głównym środkiem były podsłuchy, zakładane wszędzie tam, gdzie mogły przynieść efekty, nie w kwestii ścigania przestępców, ale w kwestii osobistych korzyści. Hoover był megalomanem,...

uihcem | 2013-10-03

Właściwie to zaczęłam, ale nie skończyłam, zanudziła mnie - nie jest dla mnie.

Chmielu | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014