Terapia

Seria: Danse Macabre
Wydawnictwo: G+J
Die Therapie
literatura niemiecka

Nie ma świadków, nie ma żadnych śladów, nie ma zwłok. Dwunastoletnia córka znanego psychiatry Viktora Larenza znika w tajemniczych okolicznościach. Nic nie wiadomo o jej losie. Cztery lata później pogrążony w smutku Viktor zaszywa się w położonym na uboczu domku letniskowym na niewielkiej wyspie. Odnajduje go tam pewna piękna nieznajoma, którą dręczą obłąkańcze wizje. Pojawia się w nich mała dziewczynka, która znika bez śladu. Czy jej halucynacje mają coś wspólnego ze zniknięciem córki psychiatry? Viktor zgadza się poddać tajemniczą kobietę terapii, która stopniowo przekształca się w dramatyczne śledztwo.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J Gruner + Jahr Polska, 2007

źródło okładki: http://www.guj.pl/

Aneta Wiola | 2018-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

„Nadzieja jest jak kawałek szkła w stopie. Jak długo w niej tkwi, sprawia ból przy każdym kroku”.

Cztery lata temu zaginęła córka słynnego psychiatry Viktora Larenz. Dziewczyna cierpiała na tajemniczą chorobę.
Dwunastoletnia Josephine po wejściu do gabinetu lekarskiego, zapadła się pod ziemią.
Viktor Larenz wyrusza na małą wysepkę, gdzie na nowo przeżywa koszmar utraty dziecka.
Niespodziewanie odwiedza go Anna Spiegel, kobieta cierpi na niezwykłą schizofrenię, która objawia się tym, że tworzone przez nią postacie w jej głowie prześladują ją.
Im bardziej Anna jest poddawana terapii, tym mocniej psychiatra wierzy, że może odnaleźć Josephine.

Jeśli to nie jest Twoja pierwsza przygoda z książkami Fitzka, to sądzę, że łatwo można wpaść na całe rozwiązanie.
Owszem, była logika, zimna kalkulacja, zaskoczenie a nawet chwilami szok, ale uważam, że zakończenie jest dla mnie trochę rozczarowujące. Natomiast cała fabuła kipi oryginalnością. Niespodziewane zwroty akcji, zastraszające tempo,...

Nina | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Amber postanowiło wydać starsze książki Fitzka, które są nie do zdobycia, bądź osiągają ceny wręcz astronomiczne. Czaiłam się na Terapię odkąd przeczytałam pierwszą książkę autora, która wpadła mi w ręce kilka lat temu i nareszcie mam! Nareszcie przeczytałam! nie zajęło mi to długo, zaledwie parę godzin i to z przerwami ale było warto :) Terapia to debiut Fitzka, emocjonalny roller coaster ale to fani autora wiedzą i za to go uwielbiają. Kto znaj jego twórczość wie, że w jego książkach nic nie jest oczywiste, nic nie jest takie, na jakie wygląda. Scenariusze, które tworzy Fitzek to scenariusze szaleńca, psychopaty, skąd on bierze te historie?Ja chyba nawet nie chcę wiedzieć :)
Ech Fitzek, ja ja lubię te Twoje psychopatyczne wariacje :)

Pola | 2016-05-23
Przeczytana: maj 2016

Typowy thriller psychologiczy. Sebastian Fitzek w swoim debiucie naprawdę się postarał. Jedyna wada tej książki to, iż jest zbyt krótka, taka na jeden wieczór.
Polecam

Izabela Pycio | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

"Pomiędzy domysłem a wiedzą znajdują się życie i śmierć."

Trzymająca w napięciu powieść, znakomicie mknie się po jej stronach, z każdym rozdziałem coraz bardziej podsyca ciekawość, angażuje na tyle dobrze, że można się na kilka godzin oderwać od rzeczywistości i głęboko przeniknąć w skomplikowaną osobowość człowieka. Mnóstwo czyhających sprytnie zastawionych pułapek przypuszczeń, podejrzeń i interpretacji. Autor pierwszorzędnie snuje intrygę, nie odpuszcza nawet na moment, nie luzuje podkręcania wyobraźni i podsuwania fałszywych tropów. I jeszcze sporo zaskakujących zwrotów akcji, zdumiewających kierunków obranych przez fabułę, miksu wciągających niedomówień i niedopowiedzeń. Kilka elementów jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak i tak świetnie się przy tym bawimy. Finalna odsłona thrillera satysfakcjonująca, trzykrotnie twistowana, logicznie ułożona, frapująco przedstawiona. Czytanie tak dobrze napisanych historii sprawia radość i zadowolenie. Z zainteresowaniem chwytam książki...

książek: 1937

Zaintrygowana pozytywnymi opiniami na temat twórczości Sebastiana Fitzk’a sięgnęłam po jego wysoko ocenioną książkę pt.: „Terapia” i w zupełności przepadłam na wiele godzin. Jeżeli takie thrillery pisze Pan Fitzek, to ja chcę więcej i na pewno sięgnę po kolejne jego powieści, tym bardziej cieszy mnie fakt, iż już dwie stoją na półce mojej biblioteczki. Uwielbiam książki w takim klimacie, gdzie z każdej strony niekoniecznie wyskakuje kolejny trup, a krew wcale nie leje się litrami, atmosfera tej powieści jest niezwykle tajemnicza, pełna grozy i wątpliwości, akcja toczy się pomału, ale w pełni pochłania i zadziwia zakończeniem. Dzięki tej książce miałam możliwość wejść w najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki i trochę przybliżyć sobie zdumiewającą naturę człowieka.

„Terapia” w zadziwiający sposób działała na moją wyobraźnię. Muszę się przyznać, że chwilami odczuwałam kuriozalny strach, być może, dlatego, że czytałam ją nocą, kiedy w domu panowała zupełna cisza. Mój umysł w trakcie...

darkangel | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Bardzo ciekawy thriller psychologiczny, niby wszystko dzieje się w jednym miejscu ale akcja mimo to ma zawrotne tempo, no i to zakończenie, totalne zaskoczenie, polecam dla czytelników uwielbiających powolne odkrywanie tajemnicy, zagadki:)

Yave | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Sebastian Fitzek to prawdopodobnie moje ulubione nazwisko w świecie czysto pojętego thrillera. Mnóstwo ślepych zaułków, z pozoru niemożliwa do wytłumaczenia fabuła, poczucie obłędu i szaleństwa - te właśnie elementy tak bardzo kazały zakochać mi się w jego literaturze. Najpierw świetny "Odłamek", potem bardzo dobre "Śmierć..." i "Kolekcjoner Oczu" a na końcu idealna "Klinika", która podniosła poprzeczkę w świecie thrillerów tak wysoko, że chyba żadna inna książka nie mogła nawet marzyć o tym poziomie. Tym chętniej przez ponad dwa lata przeszukiwałem antykwariaty w poszukiwaniu jego debiutu. I, o Jezu, jak się zawiodłem!

Fabuła koncentruje się tu na postaci Victora Larenza, znanego psychiatry, któremu ponad cztery lata temu zaginęła córka. Żadnych tropów, żadnych świadków. Larenz zaszywa się więc na małej wysepce, gdzie odwiedza go tajemnicza kobieta i prosi o pomoc. Jest bowiem chora i wciąż nawiedzana przez wizję małej dziewczynki. Jej opowieści zadziwiająco mocno łączą się ze...

Kasia | 2018-02-19

Fitzek już od dłuższego czasu był na mojej liście do przeczytania. Wreszcie przyszedł czas i sięgnęłam po jego debiut. Refleksję mam jedną - jeśli to był debiut, to nie ośmielam się myśleć jak znakomite są kolejne pozycje.
Ta książka to thriller psychologiczny w czystej postaci. Panuje tu aura tajemniczości, grozy, mroku. Zagadka goni zagadkę, a wyobraźnia czytelnika starającego się odkryć tajemnicę pracuje na najwyższych obrotach. Razem z Fitzekiem odkrywamy najskrytsze zakamarki ludzkiej psychiki. Akcja przez swoje zawrotne tempo pochłania w pełni. Tej książki nie da się odłożyć przed poznaniem zakończenia, a to jest zupełnie niespodziewane.
Żal tylko, że ta genialna historia skończyła się tak szybko.
Ja chcę jeszcze i Wam bardzo polecam!

Kasia Sobańska | 2018-05-07
Przeczytana: 06 maja 2018

Świetna książka. Fitzek jakiego lubię! Gęsta psychodeliczna atmosfera z mroczną tajemnicą odkrywaną wraz z kolejnymi kartkami. Przyznam, że nie trafiłam w rozwiązanie autora, chociaż w trakcie czytania nie raz zapaliła mi się ostrzegawcza lampka. Dobrze opowiedziana historia, która wciąga niemal od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca. Autor umiejętnie przeprowadza czytelnika przez kolejne odsłony opowieści, nie gubiąc przy tym zainteresowania czytającego oraz nie dając mu chwili wytchnienia przez kolejne zaskakujące zwroty. Do przeczytania na raz, bo stron nie za wiele, a ciekawość bierze górę i koniecznie trzeba jak najszybciej dotrzeć do zaskakującego finału. Dla fanów, i nie tylko zresztą, autora pozycja obowiązkowa.

WielkiBuk | 2018-04-27
Przeczytana: kwiecień 2018

Sebastian Fitzek nie zawiódł swoich czytelników – „Terapia” to perfekcyjnie poprowadzony od początku do końca thriller psychologiczny, w którym nawet podstawowy koncept fabularny jest wystarczająco już przerażający i może zbić z tropu nawet obeznanego w gatunku czytelnika. Kiedy dodamy mrożące krew w żyłach zakończenie, wraz z wyjaśnieniem zagadki, to czytelnik jeszcze przez długi czas może pozostać w stanie skrajnego oszołomienia. Lektura mocna i tak dobra, że obawiam się kolejnych dreszczowców spod pióra tego niemieckiego pisarza. Bo czy może być strasznej?