Terapia

Seria: Danse Macabre
Wydawnictwo: G+J
Die Therapie
literatura niemiecka

Nie ma świadków, nie ma żadnych śladów, nie ma zwłok. Dwunastoletnia córka znanego psychiatry Viktora Larenza znika w tajemniczych okolicznościach. Nic nie wiadomo o jej losie. Cztery lata później pogrążony w smutku Viktor zaszywa się w położonym na uboczu domku letniskowym na niewielkiej wyspie. Odnajduje go tam pewna piękna nieznajoma, którą dręczą obłąkańcze wizje. Pojawia się w nich mała dziewczynka, która znika bez śladu. Czy jej halucynacje mają coś wspólnego ze zniknięciem córki psychiatry? Viktor zgadza się poddać tajemniczą kobietę terapii, która stopniowo przekształca się w dramatyczne śledztwo.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J Gruner + Jahr Polska, 2007

źródło okładki: http://www.guj.pl/

Aneta Wiola | 2018-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

„Nadzieja jest jak kawałek szkła w stopie. Jak długo w niej tkwi, sprawia ból przy każdym kroku”.

Cztery lata temu zaginęła córka słynnego psychiatry Viktora Larenz. Dziewczyna cierpiała na tajemniczą chorobę.
Dwunastoletnia Josephine po wejściu do gabinetu lekarskiego, zapadła się pod ziemią.
Viktor Larenz wyrusza na małą wysepkę, gdzie na nowo przeżywa koszmar utraty dziecka.
Niespodziewanie odwiedza go Anna Spiegel, kobieta cierpi na niezwykłą schizofrenię, która objawia się tym, że tworzone przez nią postacie w jej głowie prześladują ją.
Im bardziej Anna jest poddawana terapii, tym mocniej psychiatra wierzy, że może odnaleźć Josephine.

Jeśli to nie jest Twoja pierwsza przygoda z książkami Fitzka, to sądzę, że łatwo można wpaść na całe rozwiązanie.
Owszem, była logika, zimna kalkulacja, zaskoczenie a nawet chwilami szok, ale uważam, że zakończenie jest dla mnie trochę rozczarowujące. Natomiast cała fabuła kipi oryginalnością. Niespodziewane zwroty akcji, zastraszające tempo,...

Nina | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Amber postanowiło wydać starsze książki Fitzka, które są nie do zdobycia, bądź osiągają ceny wręcz astronomiczne. Czaiłam się na Terapię odkąd przeczytałam pierwszą książkę autora, która wpadła mi w ręce kilka lat temu i nareszcie mam! Nareszcie przeczytałam! nie zajęło mi to długo, zaledwie parę godzin i to z przerwami ale było warto :) Terapia to debiut Fitzka, emocjonalny roller coaster ale to fani autora wiedzą i za to go uwielbiają. Kto znaj jego twórczość wie, że w jego książkach nic nie jest oczywiste, nic nie jest takie, na jakie wygląda. Scenariusze, które tworzy Fitzek to scenariusze szaleńca, psychopaty, skąd on bierze te historie?Ja chyba nawet nie chcę wiedzieć :)
Ech Fitzek, ja ja lubię te Twoje psychopatyczne wariacje :)

Robert K-ski | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Świetny thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem. Musiałem zarwać pół nocy, "jeszcze jeden rozdział i idę spać", niestety położyłem się dopiero jak skończyłem.

Magnis | 2019-05-19
Przeczytana: 18 maja 2019

Książki Sebastiana Fitzeka nie zawiodły mnie do tej pory i dlatego chętnie sięgam po kolejne thrillery psychologiczne jakie tylko ukazały się u nas. Zwróciłem uwagę na Terapie, której jeszcze nie czytałem i byłem ciekawy co dostanę w tym przypadku. Autor z łatwością wciągnął mnie dotychczas w powieści jakie stworzył i niecierpliwie czekam zawsze na kolejne nowsze thrillery pisarza wydane u nas. Tak samo ma się sprawa z Terapią, która zwróciła moja uwagę i dlatego chciałem ją przeczytać.
Córka doktora Vincenta Lorentza cierpi na nieustaloną chorobę, której lekarze nie potrafią zdiagnozować. W pewnym momencie niespodziewanie Josephine znika. Cztery lata później doktor Lorentz po licznych poszukiwaniach postanawia udzielić wywiadu i trafia na wyspę targaną sztormami znajdującą się na Morzu Północnym. Jednak spokój nie trwa długo, bo za sprawą tajemniczej kobiety Anny Spiegel odżywają zapomniane wspomnienia i zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które trudno wyjaśnić.

Początek jaki...

Niby ciało ważne, trzeba o nie dbać, pielęgnować, zabiegać by było w formie i tak dalej, i tak dalej
A umysł...? Czyż nie jest równie ważny? Czy nie tak samo powinniśmy o niego dbać? Mi się wydaje, że nawet jest ważniejszy, bo gdy w głowie wszystko się układa, to i jakoś ciało w lepszej formie przzechodzi przez codzienność...
Zresztą, co ja tam wiem..., podobno, zdaniem niektórych ludzi, dobrze jeszcze życia nie przeżyłem, więc co ja tam mogę wiedzieć...

...

"Będę szaleńcem, pięknie. Tylko ciekawe, czy będę wtedy wiedział, że nim jestem. Bo tego się chyba nie wie... Ale jeśli tak, to ciekawe, czy już nim nie jestem. W takim razie może być każdy, tylko o tym nie wie. Bo chyba o to w szaleństwie chodzi."
Jakub Małecki - "Dżozef"
>>>>

Nigdy nie wiadomo jak długo przyjedzie nam cieszyć się pełnią władz umysłowych, jak długo będziemy mogli korzystać ze świadomości, z postrzegania świata własnymi zmysłami, własnymi myślami...
Dla mnie śmierć umysłu, oderwanie się od rzeczywistości...

Pola | 2016-05-23
Przeczytana: maj 2016

Typowy thriller psychologiczy. Sebastian Fitzek w swoim debiucie naprawdę się postarał. Jedyna wada tej książki to, iż jest zbyt krótka, taka na jeden wieczór.
Polecam

aliss80 | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Bardzo dobra książka. Kolejna w zbiorze Sebastiana Fitzeka. W Terapii poznajemy psychoterapeutę, którego córka zaginęła cztery lata temu i po tym czasie pojawiają się nowe tropy. Bohater Viktor Larenz zmierza się z demonami z przeszłości, odkrywając nowe fakty.
Sama książka jest bardzo wciągająca,interesująca, poruszająca temat ludzkiej psychiki. Bohaterowie są fantastycznie wykreowani. Sama książka jest ciekawie skonstruowana. Czas teraźniejszy przeplata się z czasem przeszłym.
Czytelnik ma wrażenie, że wie jak się zakończy książka i o co w niej chodzi, jednak autor potrafi nas zaskoczyć na sam koniec.

Dorota | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Cztery lata temu córka doktora Victora Larenza znika bez wieści podczas wizyty u lekarza. Po latach mężczyzna, próbując pogodzić się ze stratą dziecka udaje się do domku na wyspie. Odnajduje go tam i prosi o pomoc w terapii Anna Spiegel, która cierpi na schizofrenię polegającą na tym, że postacie stworzone w jej książkach ożywają. Jedna z nich łudząco przypomina córkę lekarza. Co stało się z Josy i co wspólnego z jej zaginięciem ma Anna?
To już moja kolejna książka Fitzka. Ostatnie spotkania z nim nie mogę uznać za specjalne przyjemne więc tym razem podchodziłam do książki trochę jak pies do jeża. Ale "Terapia" wciągnęła mnie w zasadzie od pierwszej strony.
Szybie tempo i zwroty akcji sprawiały, że nie mogłam się od książki oderwać. Do tego jeszcze te tajemnice, które namnażały się z każdym przeczytanym rozdziałem. To jest Fitzek jakiego lubię. Intrygujący i zaskakujący. Autor, który świetnie kreuje postacie w swoich książkach i znakomicie buduje napięcie w czytelniku do tego...

Izabela Pycio | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

"Pomiędzy domysłem a wiedzą znajdują się życie i śmierć."

Trzymająca w napięciu powieść, znakomicie mknie się po jej stronach, z każdym rozdziałem coraz bardziej podsyca ciekawość, angażuje na tyle dobrze, że można się na kilka godzin oderwać od rzeczywistości i głęboko przeniknąć w skomplikowaną osobowość człowieka. Mnóstwo czyhających sprytnie zastawionych pułapek przypuszczeń, podejrzeń i interpretacji. Autor pierwszorzędnie snuje intrygę, nie odpuszcza nawet na moment, nie luzuje podkręcania wyobraźni i podsuwania fałszywych tropów. I jeszcze sporo zaskakujących zwrotów akcji, zdumiewających kierunków obranych przez fabułę, miksu wciągających niedomówień i niedopowiedzeń. Kilka elementów jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak i tak świetnie się przy tym bawimy. Finalna odsłona thrillera satysfakcjonująca, trzykrotnie twistowana, logicznie ułożona, frapująco przedstawiona. Czytanie tak dobrze napisanych historii sprawia radość i zadowolenie. Z zainteresowaniem chwytam książki...

książek: 2034

Zaintrygowana pozytywnymi opiniami na temat twórczości Sebastiana Fitzk’a sięgnęłam po jego wysoko ocenioną książkę pt.: „Terapia” i w zupełności przepadłam na wiele godzin. Jeżeli takie thrillery pisze Pan Fitzek, to ja chcę więcej i na pewno sięgnę po kolejne jego powieści, tym bardziej cieszy mnie fakt, iż już dwie stoją na półce mojej biblioteczki. Uwielbiam książki w takim klimacie, gdzie z każdej strony niekoniecznie wyskakuje kolejny trup, a krew wcale nie leje się litrami, atmosfera tej powieści jest niezwykle tajemnicza, pełna grozy i wątpliwości, akcja toczy się pomału, ale w pełni pochłania i zadziwia zakończeniem. Dzięki tej książce miałam możliwość wejść w najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki i trochę przybliżyć sobie zdumiewającą naturę człowieka.

„Terapia” w zadziwiający sposób działała na moją wyobraźnię. Muszę się przyznać, że chwilami odczuwałam kuriozalny strach, być może, dlatego, że czytałam ją nocą, kiedy w domu panowała zupełna cisza. Mój umysł w trakcie...