Dylemat wagonika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Trolley Probem Or Would You Throw The Fat Guy Off the Bridge?
Filozofia, etyka
filozofia i etyka
sfizo

Wagonik pędzi po torach w niekontrolowany sposób. Przed nim znajduje się pięć osób, a na bocznym torze stoi jeden człowiek. Wyobraź sobie, że znajdujesz się akurat tuż obok zwrotnicy, która może zmienić tor wagonika. W ten sposób uratujesz pięć osób, ale poświęcisz jedną. Czy zdecydujesz się pociągnąć za wajchę? Albo obserwujesz zdarzenie z kładki. Jedyną możliwością uratowania ludzi jest zrzucenie ciężkiego przedmiotu na tory. A ty stoisz tuż obok bardzo grubego faceta...
Ta zagadka etyczna, oparta na eksperymencie myślowym z 1967 roku przeprowadzonym przez brytyjską filozof Philippę Foot, zainspirowała wiele żywych dyskusji na całym świecie. Thomas Cathcart w inteligentny i zabawny sposób popularyzuje wiele poważnych teorii. Jedną z nich jest „dylemat wagonika”, a minispecjalizacja zajmująca się tym problemem potocznie nazywana jest „wagonikologią”. W swojej książce autor łączy teorie Jeremy’ego Benthama, Kanta, św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego i innych. Dylemat wagonika dla większości ludzi był inteligentną, filozoficzną układanką, dopóki taka historia nie zdarzyła się naprawdę.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/873/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/873/

Savoir-vivre | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

""Dylemat wagonika" jest prostym przykładem na to, że filozofia nie zawsze bywa oderwana od rzeczywistości. Ba! Czasami wkrada się w nasze życie, za pomocą zupełnie niespodziewanych sytuacji. Okazuje się, że abstrakcyjny dylemat moralny może zdarzyć się naprawdę. Zatem stając przed takim wyzwaniem, jaką decyzję byśmy podjęli i gdzie leży jej granica? Które rozwiązanie będzie etyczne? Niestety, ta krótka i przystępna książka nie dam nam jasnej odpowiedzi... lecz odkrywając arkana filozofii, sprowokuje czytelnika do myślenia.

Anilana | 2014-12-31
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Etyczne dylematy dotykają nas każdego dnia. Nie jesteśmy ich nawet świadomi. Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku, że rzeczywiście tak jest. Codziennie staję przed wyborem i nawet najmniejszy element ma znaczenie. Rozpędzony wagonik sunie po torach. Mogę zmienić jego tor. Uratuję pięć osób albo jedną. Niby odpowiedź nasuwa się sama, ale co jeśli to ja byłabym przywiązana do torów i pod ręką miała zwrotnicę? Czy przekierowałabym pociąg na siebie, tym samym ratując życie innym?

Ola Kobylarz | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Książka, a właściwie polemika. Schemat jest bardzo prosty: zabijesz GO, żeby ocalić TĘ PIĄTKĘ?
I chodź większość z nas w pierwszym odruchu odpowie na to pytanie twierdząco, to wystarczy odrobinę zmienić scenariusz, a już sama myśl o tym, że moglibyśmy znaleźć się w takiej sytuacji napawa nas obrzydzeniem.
Autor podchodzi do sprawy z tylu różnych stron, że czytelnik bez odpowiedniej wiedzy może się w tym wszystkim pogubić. Albo, co zabawniejsze, może się właśnie odnaleźć, no bo co TY, drogi czytaczu tejże recenzji, byś zrobił? Zabijesz GO? Tego jednego, bo miał pecha i nie znalazł się z pozostałą piątką na drugim torze?
Możemy się podpierać filozofią, regułami prawnymi, słynnymi cytatami, myślami, ale co z tego? Dylemat wagonika można dopasować do każdej frapującej sytuacji życiowej. Każdej, w której musimy dokonać wyboru. I nigdy, ale to nigdy wybór nie jest klarownie słuszny i niesłuszny.

vitis | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Udany traktat o etyce i moralności przedstawiony w sposób przystępny na paru przykładach. Choć są to przykłady dość abstrakcyjne, to jednak są dobrą bazą do wprowadzenia różnych teorii bez zbyt filozoficznego tonu. Uważam, że mogłaby być to dobra lektura do zajęć z etyki w szkole średniej, ale i dla każdego, kto ma szersze horyzonty i chciałby poznać różne pola widzenia. Mnie wzbogaciła ta lektura.

Maga | 2015-11-26
Na półkach: Przeczytane, Moje Ebooki, 2015
Przeczytana: 26 listopada 2015

Napisana przystępnie i lekko. Jest zgrabna, krótka i się nie dłuży. Chyba jednak nie jestem fanką filozofii bo te dywagacje mnie czasami trochę męczyły, ale taka jest natura filozofowania.
Fajnie było poczytać o różnych podejściach do problemu od tych opierających się na intuicji do tych skrajnie utylitarnych.

Daniel | 2016-03-05
Przeczytana: 06 marca 2016

Przyjemnie napisana, dobra książka, której sens zawiera się w dwóch zdaniach: "Wszystko, co można powiedzieć, z całym szacunkiem dla Yogiego Berry: kiedy twój wagonik dojeżdża do rozwidlenia, wybierz drogę. I umiej wyjaśnić, dlaczego wybrałeś tę, a nie inną."

Leśna_czytelnia | 2014-08-14

Słyszeliście kiedyś o wagoniku, który przyczynił się do stworzenia minispecjalizacji żartobliwie nazywanej wagonikologią? Dylemat wagonika to zagadka etyczna oparta na eksperymencie myślowym przeprowadzonym przez Philippę Foot w 1967 roku. Pytanie brzmi: co byś zrobił, gdybyś widział, że odczepiony wagonik kolejki pędzi po torach na których stoi pięć osób? Czy przestawiłbyś zwrotnicę i przekierował wagonik na drugi tor, na którym stoi tylko jeden człowiek?

Zapraszam do zapoznania się z recenzją:

fragola | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

W Polsce nie istnieje nauczanie filozofii. Oklepany Tatarkiewicz to historia filozofii, a nie nauka krytycznego myślenia, logiki, stawiania trudnych pytań. Pod tym względem "Dylemat wagonika" powinien byc polecany obowiązkowo młodzieży, jako pretekst do tego, żeby porozmawiać o rzeczach trudnych, o etyce, podejmowaniu decyzji itp. A, że przy okazji poznają paru myślicieli.. Cathart podaje to w taki sposób, że jest szansa, że szybciej zapamiętają pare nazwisk i poglądów, niż po lekturze wspomnianego Tatarkiewicza

Matias Szostak | 2015-04-05
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Próba omówienie dylematu wagonika i jego modyfikacji
w jak najbardziej przystępnej formie.
Dość ogólnikowo i ślizgając się po temacie.
Brakuje polotu i rozszerzonej wiedzy.

kuradomowa | 2015-11-03

Autor w ciekawy sposob przywołuje różne sposoby i możliwości interpretacyjne tej samej sytuacji, które wpływają na poszerzenie horyzontów myślowych i zrozumienie, że w zależności jak jesteśmy uksztaltowani i jakie wartości przez nas przemawiają tak będziemy oceniać otaczający nas świat. Dylemat wagonika to rowniez ukazanie jak ludzie oceniają innych, jaki mają stosunek do obcych a jaki do bliskich. Historia wagonika zmusza do refleksji, jednak po przeczytaniu odczuwala pewny niedosyt dlatego zabieram 3 gwiazdki