What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Tłumaczenie: Sławomir Paruszewski
Wydawnictwo: Czarna Owca
What If?: Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions
AMisz

Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania. Twórca popularnego komiksu internetowego xkcd udziela zaskakujących odpowiedzi na ważne pytania, które prawdopodobnie nigdy nie przyszłyby wam do głowy. Miliony ludzi śledzi stronę xkcd.com, aby czytać kultowy komiks. Rysunki Randalla Munroe dotyczące nauki, techniki, języka oraz miłości i wszechstronne odpowiedzi na pytania zadawane...

Miliony ludzi śledzi stronę xkcd.com, aby czytać kultowy komiks.

Rysunki Randalla Munroe dotyczące nauki, techniki, języka oraz miłości i wszechstronne odpowiedzi na pytania zadawane przez wielbicieli strony mają rzeszę zwolenników. Zapytania, jakie dostaje, czasem są tylko dziwne, a czasami diaboliczne.

W poszukiwaniu odpowiedzi Munroe przeprowadza symulacje komputerowe, przekopuje się przez odtajnione notatki z wojskowych badań naukowych, zasięga porad operatorów reaktorów jądrowych, odmierza ze stoperem czas trwania scen z „Gwiezdnych wojen” i wyszukuje w Google’u naprawdę dziwacznie wyglądające zwierzęta. Jego odpowiedzi to dowcipne perełki, dokładnie wyjaśniające wszystko, od prawdopodobieństwa spotkania bratniej duszy, do różnych okropnych sposobów, w jaki moglibyśmy zginąć, budując układ okresowy pierwiastków z prawdziwych pierwiastków.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

vampireheart | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Książki zachwalane przez bardzo dużą liczbę ludzi, w tym ludzi powszechnie znanych, a nawet szanowanych, budzą we mnie automatyczną niechęć. Jednak niebanalne spojrzenie na naukę i odpowiedzi na idiotyczne (z pozoru) pytania w poważny (podobno) sposób sprawiły, że nie mogłam oprzeć się "What if? A co gdyby?".

Kiedy otrzymałam przesyłkę i w końcu obejrzałam powierzchownie tę książkę, byłam załamana. Sama fizyka! Fizyka, której przez znaczną część życia nie ogarniałam. Z przerażenia odłożyłam lekturę, ale w końcu siła przyciągania do niej sprawiła, że wzięłam ją do rąk. Okazało się, że to nie tylko fizyka, ale także inne dyscypliny naukowe- a nawet nienaukowe.

Randall Munroe zafundował mi kilkanaście godzin świetnej zabawy, ubarwionej jego humorem. W dodatku nie był to żart dla żartu, a naukowe ciekawostki przedstawione w bardzo jasny sposób. Patykowane ludziki z rysunków umożliwiały...

maj | 2017-05-30

Cudownie absurdalne pytania
plus komplet wyczerpujących odpowiedzi na nie :).

Dominika | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Książkę zauważyłam przeglądając opinie jednego z użytkowników LC i od razu mnie zainteresowała. Jest to ciekawsze tym bardziej, że żadna ze mnie miłośniczka nauk ścisłych, talentu też do nich nie mam, choć w szkole wybrałam sobie rozszerzoną biologię, chemię i fizykę. :D Jednak pierwszym (i najważniejszym) czynnikiem okazał się nietypowy charakter "What if? A co gdyby?".

Książka podzielona jest na 57 (liczyłam!) rozdziałów, w każdym z nich autor udziela odpowiedzi na hipotetyczne pytania użytkowników swojego komiksu internetowego. Nierzadko balansują one na granicy nauki, fantastyki albo mało prawdopodobnego zdarzenia. Taka forma wymaga niejako pominięcia (często!) pewnych faktów - inaczej nie byłoby tej całej zabawy.

Do powyższego dodałabym jeszcze obecność licznych humorystycznych obrazków (czasem też apokaliptycznych, przyznaję). Nie odnosi się wrażenia, że są one nie na miejscu, to po prostu pewna forma ekspresji. Zabawna, celna i udana. Nie zrozumiałam wszystkich słów...

Lilian | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Ocena trochę zawyżona, ale to ze względu na wiedzę autora.

Myślałam, ze uda mi się to poczytać razem z dziećmi, ale niestety książka zawiera zbyt wiele naukowych pojęć, wzorów i definicji. Nudziłyby się, bo niektóre informacje bazują na rozszerzonej wiedzy z fizyki.

Ja sama momentami się nudziłam, z prostego względu - nie rozumiałam o czym czytam. Choć zdarzały się perełki interesujące i wtedy rozdział przelatywał szybciutko, szczególnie jak autor dorzucał swoje rysunki lub przypisy zabarwione inteligentnym humorem.

Nie chcę krytykować książki, bo dla wielu osób zainteresowanych nauką, ciekawostkami i eksperymentami to na pewno fajne źródło wiedzy.

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Podobno nie ma głupich odpowiedzi, a są tylko głupie pytania. W tym przypadku jest inaczej: sam autor wymyśla "głupie" pytania i sam stara się na nie odpowiedzieć. Wprawdzie podaje źródła swojej wiedzy, lecz daleko idące uproszczenia prowadzą do półprawd i absurdalnych wniosków.

Gdy miałem 12 lat, w 1955 roku, zachwycałem się "Zajmująca fizyką" Perelmana, którą, o dziwo!, znalazłem na LC i skorzystałem z okazji, by ją Państwu polecić. Mimo upływu czasu dalej ona uczy i bawi, w przeciwieństwie do omawianej, która bywa dowcipna, lecz część interpretacji i faktów jest wielce wątpliwa. Cenna byłaby aktualizacja książki Perelmana, bo postęp w fizyce i chemii nastąpił przeogromny, lecz i w tej formie warto ją poczytać.

Nie dziwię się zachwytom amerykańskich czytelników, bo znam z autopsji ich system nauczania, jak i opowiadań córki i wnucząt. Pozwolę ...

ZaaQazany | 2016-03-18
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 18 marca 2016

Książka pełna wiedzy podanej w ciekawej formie. Aczkolwiek całkowicie bezużytecznej dla mnie. Warto jednak po nią sięgnąć w celu poszerzenia horyzontów. Na wiele spraw spojrzałem z nowej perspektywy. Z jednej strony - do przeczytania jeden raz. Z drugiej - po kilku tygodniach niewiele wywodów będę pamiętał.
No i takie moje spostrzeżenie. Wiele wątków kręci się wokół jednego tematu. Ponadto mam wrażenie, że w udzielanych odpowiedziach nie wszystkie zmienne, wpływające na wynik, uwzględniono.

geena | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku!

Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach i zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction "New York Timesa"

Książka, która w ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie

Między innymi takie słowa można przeczytać na stronie Wydawnictwa Czarna Owca, które wydało książkę w Polsce, prawda, że kuszące? Nie ukrywam, że przeklepałam je tutaj z perwersyjną satysfakcją ;) Dlaczego? Bo "What if? A co gdyby?" to według mnie jedna z najzabawniejszych, a zarazem najbardziej inteligentnych książek naukowych jakie czytałam. Co prawda wiele w tej książce pytań głupich, które nigdy nie przyszłyby mi nawet do głowy, wiele też stricte amerykańskich, ale odpowiedzi są zabawne, ironiczne i błyskotliwe. czyli mają w sobie coś co lubię. Jednak wiecie co tak naprawdę jako pierwsze przyszło mi do głowy, gdy zaczęłam czytać tę książkę? To, że proste pytania mogą...

monishka90 | 2015-11-12

Będąc jeszcze dziećmi zaczynamy zadawać pytania, najpierw rodzicom i dziadkom, później nauczycielom, by na końcu to mam zadawano pytania. Podczas lektury zaczęłam się zastanawiać jakie sama zadawałam pytania rodzicom. Pamiętam tylko kilka: ile jest liści na drzewie, ile jest chmur na niebie, ile jest gwiazd oraz dlaczego ptaki latają, a ludzie nie? Myślę, że większość z nas podobne pytanie zadała kiedyś choć raz, ale ile z nas uzyskało odpowiedź?

Autor książki ukończył fizykę i pracował dla NASA w dziale robotyki. Obecnie jest rysownikiem i autorem internetowych komiksów. „What if? A co gdyby?” jest zbiorem odpowiedzi na najbardziej absurdalne pytania, zadawane autorowi za pośrednictwem jego strony internetowej dla szalonych naukowców i amatorów nauki.

Sięgając po tą książkę miałam nadzieję uzyskać odpowiedzi na kilka pytań i przyznam, że dowiedziałam się o wiele więcej niż początkowo zakładałam. Udzielane odpowiedzi są wyczerpujące z dużą ilościom humoru, a komiksy...

Kacper | 2015-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2015

Randall Munroe udowadnia, że nauka może by ciekawa i fascynująca.
W swojej książce odpowiada na naukowe pytania w bardzo zabawny sposób co powoduje, że książkę czyta się całkiem przyjemnie!

Warto też wspomnieć o samej osobie autora który współpracował z NASA, lecz zdecydował się poświęci swoją karierę dla strony XKCD z komiksami i odpowiedziami na dziwne i naukowe pytania - miesięcznie jego stronę odwiedza 70 mln użytkowników!

Zapraszam do dyskusji:

CZY ŚWIETNA KSIĄŻKA POPULARNONAUKOWA MOŻE WCISKAĆ KIT?

Dobrze, gwoli wstępu, przybliżę tym, którzy w jakiś sposób uchronili się przed What if?, o czym właściwie jest ta książka. Randall Munroe, były fizyk z NASA, odpowiada na absurdalne i hipotetyczne pytania w sposób całkowicie (a przynajmniej z grubsza) poważny, rozpatrując ewentualne konsekwencje. Całość opatruje bardzo charakterystycznymi i bardzo zabawnymi rysunkami własnego autorstwa.

O książce tej usłyszałam dzięki magazynie Focus, na krótko przed tym, jak przestałam kupować to czasopismo (głównie dlatego, że coraz mniej się tam wiedzy pojawiało). Opublikowano tam odpowiedź na jedno z najciekawszych pytań w książce tj. Co by się stało, gdybyśmy stworzyli układ okresowy pierwiastków z cegieł w kształcie sześcianów, a każda cegła byłaby zbudowana tylko z jednego pierwiastka? No i się zakochałam. Gdy jeszcze...