Stuffed Adventures of a Restaurant Family

Wydawnictwo: Vintage Books
historyczna

Patricia Volk&’,s delicious memoir lets us into her big, crazy, loving, cheerful, infuriating and wonderful family, where you&’,re never just hungry&–,your starving to death, and you&’,re never just full&–,you&’,re stuffed. Volk&’,s family fed New York City for one hundred years, from 1888 when her great-grandfather introduced pastrami to America until 1988, when her father closed his garment center restaurant. All along, food was pretty much at the center of their li