Życie na drzwiach lodówki

Tłumaczenie: Anna Bernaczyk
Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
Life on the Refrigerator Door

Książka o znajdowaniu czasu dla osób, które kochamy, gdy mamy go tak mało... Książka przedstawia intymny portret relacji między zapracowaną, chorą na raka piersi matką i jej piętnastoletnią córką. Ta piękna historia, skonstruowana z notatek przyklejanych na drzwiach lodówki, zwyczajnie, a zarazem autentycznie i przejmująco opisuje... życie. Codzienność, pośpiech, ale też wspólne zmaganie się...

Książka o znajdowaniu czasu dla osób, które kochamy, gdy mamy go tak mało...

Książka przedstawia intymny portret relacji między zapracowaną, chorą na raka piersi matką i jej piętnastoletnią córką. Ta piękna historia, skonstruowana z notatek przyklejanych na drzwiach lodówki, zwyczajnie, a zarazem autentycznie i przejmująco opisuje... życie. Codzienność, pośpiech, ale też wspólne zmaganie się z trudnym problemem, głębokie uczucia, które nie zawsze wyrażamy, i różne role, jakie odgrywamy.
Powieść swoją prostotą i realizmem w niezwykły sposób skłania do refleksji nad tym, co jest w życiu najważniejsze i na co warto znajdować czas.

| 2015-02-09
Na półkach: Luty 2015, Przeczytane, E-book, ***7

Nie wiem co powiedzieć. Może tylko tyle, że jest to bardzo pouczająca i wzruszająca książka. Jeżeli coś Wam to mówi, to sięgniecie po nią. A czasu nie zmarnujecie, bo lepiej spędzić pół godzinki z książką w ręku niż z pilotem od telewizora...
Polecam! Chociaż nie wiem, czy taką książkę powinno się polecać...

Tak zwodniczo ubrano ją w różową okładkę i spoglądając do jej wnętrza z ledwie zadrukowanymi stronami w pierwszym odruchu myślimy, że to lekka, miła lekturka na chwilę by się zaczytać przy kawie... Niestety, ale lekka jedynie gdybyśmy chcieli zliczyć słowa, bo już ich sens może przytłoczyć emocjami, jakie wydobędzie z czytelnika po ich przeczytaniu.

Nie jest to ciągła opowieść dostarczająca pełnego obrazu przeżyć bohaterek, ale daje tyle samo co grube tomisko. Zastanawiam się nawet czy aby nie więcej, bo tak poprowadzona opowieść wymaga od czytelnika uruchomienia nie tyle wyobrazni, co zastanowienia się nad własnym szybkim życiem.

Śledzenie życia dwóch bliskich sobie osób dzięki pozostawianym zapiskom na karteluszkach, dające przykład na to, w jakim rytmie dziś niektórzy żyją, jak wszystko to co poza domem rozprasza nas i zabiera uwagę, której nie starcza czasem na dzielenie się sobą.
Ta książka jest takim "przypominaczem" o tym czym jest nasze życie i co w nim istotne pośród...

lulamae | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Relacja matki z córką przedstawiona w minimalistycznej formie - notatek na drzwiach lodówki.
Szczerze? Robi wrażenie i wzbudza emocje - i to nie tylko ze względu na chorobę matki.
Uderza obraz przemiany zarówno nastoletniej Claire, jak i matki, pani doktor, u której zostaje zdiagnozowany rak.
Dojrzewanie w tempie ekspresowym - nie tylko emocjonalne tak jak w przypadku Claire, która z nieco rozkapryszonej nastolatki żyjącej własnym życiem i średnio angażującej się w życie matki, do córki, która stara się dać jakiekolwiek ukojenie matce w obliczu choroby.
Dojrzewanie także matki - pogodzenia się z diagnozą, dopuszczenie do siebie bliskich i podzielenie własnym cierpieniem.

Poruszająca. Minimum środków - maksimum przekazu.

sujeczka | 2011-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Jako że przedwczoraj wieczorem miałam dość podły nastrój i nic go nie poprawiało - ani sprzątanie (w sumie chyba byłam głupia myśląc, że akurat ta czynność go poprawi xD), ani smętne piosenki, ani odcinek serialu, zdecydowałam się sięgnąć po książkę. Było już jakoś po pierwszej w nocy, więc chciałam przeczytać jakąś krótką i pocieszającą. Przeglądając moje książki wpadła mi w oko pewna o różowej okładce i tytule "Życie na drzwiach lodówki" – krótka, ale tematycznie nieco cięższa lektura. Mimo wszystko jednak postanowiłam po nią sięgnąć, zakopałam się pod kołdrą i zaczęłam czytać...

A niecałe 40 minut później skończyłam, cała zapłakana. Chyba więc rzeczywiście nie spełniła drugiego wymogu xD

Ale pierwszy jak najbardziej – książka jest króka, bo pomimo że ma 232 strony, tylko kilka z nich jest w całości zapisanych. Z reguły na każdej jest po prostu po kilka zdań, słów, gdyż powieść ma specyficzną formę – są to notatki przyczepiane na lodówce. Zwykłe karteczki, na których piszemy...

Karolina | 2013-09-29

Tą krótką książeczką, można sobie pięknie wypełnić jeden wieczór! Ta książka jeszcze bardziej uwrażliwiła mnie na potrzebę bycia z rodziną, wspierania się wzajemnie, a także na to, że trzeba pomagać ludziom chorym. Czasem jesteśmy bardziej dla innych niż dla rodziny... Wzruszająca, piękna opowieść! Polecam gorąco!

Marta | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Pouczająca i wzruszająca historia o matce i córce, których wzajemna relacja opierała się prawie wyłącznie na krótkich notatkach zapisywanych na karteczkach przyczepianych do lodówki.
Książka jakiej jeszcze nie spotkałam, ponad 200 stron, a każda z nich zapisana raptem jednym lub kilkoma zdaniami.
Forma zapisu idealnie dopasowana do przekazu jaki niesie ze sobą książka: w dzisiejszych czasach wszyscy gdzieś pędzimy, nikt nie ma na nic czasu, relacje z drugim człowiekiem, przyjaciółmi, rodziną zanikają lub ograniczają się do sms-ów. Historia Claire i jej matki udowadnia, że czasami przez to wieczne zabieganie nie możemy dobrze poznać nawet bliskiej nam osoby, jesteśmy wiecznie skupieni na własnych problemach i codziennych obowiązkach, zapominamy o tym co ważne. Taką właśnie przykrą prawdę uświadamia ta książka. Wzbudza do refleksji nad własnym życiem, zastanowieniem się czy na pewno poświęcamy rodzinie tyle czasu, ile powinniśmy.
Polecam, niewiele słów, a przekaz bardzo ważny.

Holly | 2011-09-11
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniała, prawdziwa i niebanalna książka - bez przesadnego i niepotrzebnego patosu opowiada o tym, że nawet w obliczu nieuleczalnej choroby świat się nie zatrzymuje i nadal robimy zwykłe, codzienne rzeczy, bo przecież trzeba jakoś żyć.

Monika | 2012-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Pełna uczuć opowieść o prawdziwym życiu w którym radość przeplata się ze smutkiem i łzami.Jak najbardziej warto!!

Reading_is_sexyy | 2012-11-21

Jeszcze nie widziałam książki, która byłaby napisana w postaci krótkich notatek przyczepianych do lodówki. Jednak swoją prostotą i bezpośrednością książka trafiła prosto w moje serce. Bardzo mi się podobała, jest to książka na godzinę czytania, nie dłużej, jednak jej oryginalność sprawia, że przez jakiś czas się o niej pamięta i myśli.

Ala | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Poruszająca książka A. Kuipers pokazująca nam sposób komunikowania się zapracowanej, chorej na raka matki i nastoletniej córki za pomocą karteczek przypinanych na drzwiach lodówki. Karteczek naszpikowanych emocjami, miłością, chwilami kłótni, cierpienia, zwątpienia i walki z chorobą.Karteczek przedstawiających obraz matki i córki, których relacje są okryte wzajemnym brakiem czasu, i wizją zmierzenia się z choroba która je całkowicie zaskoczyła.
Książka warta polecenia, mnie osobiście bardzo poruszyła i z pewnością dała do myślenia. Czyta się szybko, poświęciłam na jej lekturę niecałą godzinę.