W sidłach anoreksji

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
zdrowie, medycyna

Maja zawsze była kimś wyjątkowym inteligentna, ładna, szczupła, delikatna, po prostu idealna. W okresie dojrzewania jej ciało zaczyna się jednak zmieniać pod wpływem hormonów. Dziewczyna martwi się, że wkrótce będzie miała wydatny biust i tłuste pośladki. Przeraża ją to. Myśli, że przestanie być wyjątkowa i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc za wszelką cenę schudnąć i kontrolować swoje ciało, tak jak robiła to dotychczas.

źródło okładki: www.empik.com

Opinie czytelników (1935)
chrispu | 2014-06-30
Na półkach: Różne, Przeczytane, Posiadam

Na tak i na nie.
Jestem na tak jeżeli chodzi o świetne przekazane w tej książeczce informacje dotyczące anoreksji, co to jest, skąd się to bierze i jakie są jej skutki. Szczególnie te informacje mogą być przydatne dla kogoś kto zetknął się po raz pierwszy z tym problemem (np. w swoim otoczeniu) i chciałby pomóc ale nie bardzo wie jak. Ta książka częściowo i całkiem nieźle mu problem naświetli. I duży plus za pokazanie/opisanie co dzieje się w głowach nastolatek, które wpadną w "sidła choroby".

Natomiast jestem na nie jeżeli idzie o warstwę literacką książki. Miałem w pewnym momencie wrażenie czytając, iż autorka najpierw powypisywała z wikipedii hasła dotyczące tej choroby a potem pomiędzy nie dokładała fabułę. Dużo jest uproszczeń, niedopowiedzeń i sporo przeskoków sytuacyjnych, które niby mają dodawać dynamizmu opowieści ale moim zdaniem wprowadzają zamęt. Wszystko w powieści jest takie łatwe i bezproblemowe - nauczyciele więcej zauważają niż rodzice, są bardziej niż oni...

Renata Zub | 2012-04-22
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Od dłuższego już czasu ineteresuje mnie temat zaburzeń odżywiania. I choć przeczytałam już mnóstwo książek na ten temat, nadal staram się uzupełniać moją wiedzę. Kiedy trafiłam na książkę Pani Hassenmüller, podchodziłam do niej z dystansem i ...hmm... brakiem zaufania, ponieważ "W sidłach anoreksji" jest historią fikcyjną. I wydawało mi się, że skoro moich wysokich oczekiwań nie spełniały historie pisane przez kobiety, które choroby doświadczyły na własnej skórze, to tym bardziej nie uda się to pani, która z anoreksją, za pewne, niewiele miała wspólnego. Jednak postanowiłam zaryzykować i sięgnąć po tę szczuplutką, "anorektyczną", bo zaledwie 140 stronicową książeczkę...

Bohaterką przedstawionej historii jest Maja. Młoda dziewczyna, która z przerażeniem odkrywa, że zaczyna dojrzewać... Wie, że niebawem jej filigranowe ciało nabierze bardziej kobiecych kształtów i nie potrafi się z tym pogodzić. Zaczyna stosować dietę odchudzającą. Po pewnym czasie traci nad nią kontrolę i popada w...

Katherina87 | 2012-11-21

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach tylu młodych ludzi kona z głodu, często na własne życzenie? Czy bezustanna gonitwa za pieniądzem, żądza sukcesu za wszelką cenę, dostosowanie się do obowiązujących kanonów mody są warte tak straszliwej ceny? Jak można nie zauważyć, że z własnym ciałem dzieje się coś niedobrego?

Jak można nie zwrócić uwagi na postępujące wyniszczenie organizmu córki? Bohaterka książki Heidi Hassenmüller, Maja, zawsze była kimś wyjątkowym - szczupła, delikatna, po prostu idealna. Kiedy w okresie dojrzewania jej ciało nagle zaczyna się zmieniać, Maję ogarnia przerażenie. Boi się, że utraci swą filigranową sylwetkę i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc kontrolować swoje ciało, aby za wszelką cenę schudnąć. Autorka tej powieści podjęła próbę zasygnalizowania tak poważnego problemu, jakim jest anoreksja, i pokusiła się o udzielenie odpowiedzi na postawione powyżej pytania.

Coffie | 2011-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Z Ossolineum czytałam głównie książki oparte na faktach, jednak coś mnie skłoniło do tego, żebym w końcu wzięła fikcyjną historię. Nie wiem kim albo czym jest to "coś", ale pomaga mi ono w wyborze książek. Albo po prostu intuicja mi tak podpowiadała. Nie mam na ten temat odpowiedzi, jednak wiem, iż, jak dotąd, mam w zanadrzu ciekawe książki.

Patrząc się na inne książki w bibliotece, nie dostrzegłam nic odpowiedniejszego od dzieła Heidi Hassenmuller - "W sidłach anoreksji". Wodziłam wzrokiem po bibliotece, lustrowałam od góry do dołu każdą półkę. Jednak najciekawsze pozycje leżały na półce z książkami zarezerwowanymi, czyli z książkami, które ktoś zarezerwował i czekają tam na swojego przyszłego, tymczasowego właściciela. Wzięłam więc ją.

W domu okazało się, iż nie jest to zły wybór. Książka nie musi być na faktach, aby zaciekawiła czytelnika. Musi albo poruszać ważny temat, albo mieć w sobie to "coś". W tym wypadku była to pierwsza opcja. Tematem jest choroba, zarówno psychiczna,...

Ola | 2013-09-06
Przeczytana: 01 września 2013

Książka jest opowieścią o dziewczynie, która żyjąc w czasach, kiedy promowane są dziewczyny zbyt szczupłe, nienaturalne i plastikowe, postanawia dorównać ideałowi. Wkracza w wiek dorastania i nie chce być taka jak jej matka, która ma pełne piersi i krągłe pośladki. Postanawia za wszelką cenę zatrzymać czas i nie zmienić się. Przechodzi na dietę, chcąc przez to stać się bardziej lubiana i pożądana przez chłopaków. W międzyczasie umiera ojciec Mai, co sprawia, ze problem jej nadmiernego chudnięcia jest odsuwany na dalszy plan.

Dziewczyna coraz bardziej zatraca się w świecie wyznaczonych przez siebie rygorów i pragnień...

W książce jest kilka błędów dotyczących wartości kalorycznych poszczególnych produktów, co mnie osobiście trochę raziło w oczy, ale ktoś, kto nie zna całej tabeli kalorycznej na pamięć, nie powinien tych problemów dostrzegać.

Jednak pomimo to wydaje mi się, że książkę wypada przeczytać :)

Izuzi | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Wspaniała książka!.
Czytając ją czułam się jakbym była napisana o mnie...Sama jestem anorektyczka i zmagam się z tą ciężką chorobą na co dzień...Książka wspaniała i opowieść szczera...
Trafione przedstawienie choroby...Anoreksja jest samotnością,uczuciem beznadziei,brakiem szacunku do samego siebie,zaniedbaniem rodziców,brakiem akceptacji,utraconą nadzieją na lepsze jutro,desperackim krokiem który może skończyć sie śmiercią...Jedyne z czym w tej książce nie mogę się z godzić jest to,że zostało w niej napisane,że z anoreksji można wyjść...niestety muszę zasmucić czytelników ponieważ do końca życia anorektyczka będzie anorektyczką i nie myślmy sobie,że gdy wrócimy do odpowiedniej wagi nasz problem mija...Anoreksja jest chorobą psychiczna i mimo,że ciało sobie poradzi nasz mózg będzie pod władaniem tej podłej choroby...:)Ja walczę z każdym dniem ta walka kosztuje mnie coraz więcej :)

Justyna Antoniewicz | 2015-05-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Prawdziwa historia o młodej dziewczynie nastolatce Mai, która wchodzi okres dojrzewania, buntu..martwi się, że przestanie być atrakcyjna, ładna nie będzie się podobać chłopakom.
Postanawia za wszelką cenę schudnąć, nie akceptuje swojego ciała zaczyna je kontrolować.
Aż popada w anoreksję, choroba wyniszcza jej organizm walczy z Anoreksją toczy walkę ze swoją chorobą.
Ossolineum to uwielbiam czytać książki oparte na faktach bardzo dobra,psychologiczna książka.
Przeczytałam jednym tchem polecam porusza temat zaburzenia odżywiania choroby Anoreksji trzeba przeczytać polecam!!!!

groszek456 | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Publikacja "W sidłach anoreksji", to idealna pozycja dla nastolatek przechodzących dorastanie, napisana przez Heidi Hassenmuller.
Dowiedziałam się o niej dzięki Zmianocholiczce i byłam bardzo ciekawa innych opinii na jej temat, więc poszukałam w internecie recenzji. Nie byłam do końca przekonana do tej książki, ponieważ, jak się z nich dowiedziałam Pani Heidi nie wzorowała się żadną prawdziwą historią, a z anoreksją raczej nie miała żadnego doświadczenia. Okładka również nie jest jakoś bardzo zachęcająca, jednak ciekawa objawów anoreksji, terapii i myśli takiego pacjenta zdecydowałam się zaryzykować i ją wypożyczyć.
Nie zachwyciła mnie jakoś specjalnie, ale dowiedziałam się tego, na czym mi mocno zależało, czyli jakie są objawy anoreksji i jak wygląda terapia osoby przesadnie chudej. Czytałam ją w przyśpieszonym tempie. Co mnie mocno zasmuciło, o samej anoreksji nie było za dużo, większość stron w książce zajmują problemy jej rodziny. Nie polecam czytania tej książki dla...

hasiek | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Nigdy więcej
Przeczytana: 20 października 2010

Zachwycałam się tą książką w wieku 13 lat, teraz chciałam sprawdzić, czy wciąż mnie rusza. I niestety, okazało się, że jest to jedna z pozycji, z których po prostu się wyrasta. Prosta, jednowarstwowa fabuła i banalny język sprawiają, że czyta się "to" szybko, ale bez emocji. Temat przewodni jest ważny, ale potraktowany obrzydliwie płasko - nagle ni z tego ni z owego dziewczyna zaczyna nienawidzić siebie, z dnia na dzień w jej głowie pojawiają się, znane na wyrywki, tabele kaloryczne. Brakuje głębszego wglądu w psychikę chorej.
Książka dla dzieci. I nic poza tym.

Paula | 2010-05-20
Przeczytana: wrzesień 2009

Maja wkracza w wiek dorastania i wie, że jej ciało się teraz zmieni. Mimo to za wszelka cenę nie chce do tego dopuścić i postanawia trochę schudnąć. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy dziewczyna zapada w anoreksje... Jest to opowieść o chorobie, która niestety dotyka coraz więcej nastolatek. Myślę, że po przeczytaniu tej lektury wiele osób zrozumie jak bardzo groźną chorobą jest anoreksja. To dobrze napisana historia, która na długo zapadnie w mojej pamięci. Zdecydowanie polecam, szczególnie tym, którzy mają problem z zaakceptowaniem swojego ciała.

zobacz kolejne z 1925