Zagadki przeszłości

Cykl: Jackson Brodie (tom 1) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Case Histories
Ag2S

Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty… Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć...

Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami.
Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami!
Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6124

Historie przypadku

Niedawno ukazało się wznowienie polskiego tłumaczenia powieści Kate Atkinson, jednej z tylko dwóch – do niedawna, o czym za chwilę – wydanych po polsku. Książka opublikowana pod oryginalnym tytułem „Case Histories” dokładnie dekadę temu, w Polsce wydana została w przekładzie Pawła Laskowicza dwa lata później przez Rebis w serii Salamandra. Zarówno wtedy, jak i dziś, nie miała szczęścia do dobrego polskiego tytułu – najpierw poznaliśmy ją jako „Historie jednej sprawy”, a teraz, po ośmiu latach, jako „Zagadki przeszłości”. Pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego wydawcy nie wykorzystali nośnej dwuznaczności i nie nadali jej zgrabnego i doskonale odnoszącego się do treści tytułu: „Historie przypadku”. Decyzje wydawnicze czasem zdumiewają nas, czytelników, najważniejsze jednak, że dzięki nim – momentami ryzykownym – mamy możliwość poznać twórczość autorów znanych w Europie i na świecie, lecz już niekoniecznie w naszym kraju. Tak jest i tym razem, a urodzaj książek Atkinson na naszym rynku, zapowiedzianych na ten rok, prawdopodobnie nie pozostaje bez związku z nagrodą Costa Book Awards w 2013, którą autorka otrzymała za książkę „Life After Life” (polski tytuł „Jej wszystkie życia”).

W „Zagadkach przeszłości” po raz pierwszy pojawia się były policjant, a obecnie prywatny detektyw Jackson Brodie. Bohater ten powrócił w kolejnych trzech powieściach (wszystkie zostaną wydane wkrótce również w tej samej Czarnej Serii przez Wydawnictwo Czarna Owca), a wszystkie książki z tą postacią zostały zaadaptowane dla BBC do serialu pod tytułem „Case Histories”. Brodie to typowy powieściowy detektyw – nieszczęśliwy samotnik, z rozwalonym życiem rodzinnym, po konfliktowym rozwodzie, zmęczonym życiem mieszkaniec małego, niewygodnego mieszkania z wielkimi planami na czas emerytury. Wyróżniają go brak zepsucia moralnego, pewnego rodzaju niezaradność życiowa (jak obecnie nazwalibyśmy bezinteresowną dobroć) oraz bezbronność wobec silnych kobiet. Nie sposób mu za to odmówić odwagi, umiejętności rozmowy czy wreszcie intuicji i umiejętności koncentracji na pozornie nic nieznaczących szczegółach. Autorka odsłania przed nami istotne dla spraw fakty stopniowo, nic nie jest takie, jak się wydaje. Podobnie jak w innych książkach, sposób pisania Atkinson charakteryzuje inteligencja, nieoczywisty dowcip, subtelna charakterystyka postaci czy zaskakujące wątki. Nie można także nie zauważyć ciekawego, nieco staroświeckiego stylu, wolnego od całego sztafażu technologii z jej gadżetami i blichtrem medialnym. Interesujący jest również zabieg braku domknięcia fabuły – czytelnicy, prowadzeni przez wszechwiedzącego narratora, poznają cały przebieg trzech głównych wątków, podczas gdy sam detektyw tak naprawdę zgłębia tylko dwa. Bardzo pomysłowe było także uczynienie samego detektywa ogniwem spajającym wszystkie wątki. Zamiast siły sprawczej gra on tu jednak rolę pośrednika, katalizatora pewnych wydarzeń. Historie rozwijają się równolegle w czterech różnych perspektywach czasowych w teraźniejszości i przeszłości, co absolutnie nie szkodzi narracji, a wręcz przeciwnie – całość czyta się gładko i z przyjemnością. Po głębszej analizie dojdziemy także do wniosku, że – choć w powieści nie brak mężczyzn – wszystkie tajemnice, zbrodnie i decyzje należą do kobiet. Ciekawe jest także prześledzenie tego, jak nawet małe decyzje, podejmowane wbrew sobie lub dla „czyjegoś dobra”, z wolna lecz nieubłaganie obracają się nie tylko przeciw osobie decydującej, ale – zgodnie z efektem kuli śnieżnej – z upływem czasu nabierają mocy i pędu i swym zasięgiem sieją coraz większe zniszczenie.

Zastanawiać może, jak autorka poprowadziła narrację w kolejnych trzech powieściach z Jacksonem Brodie – czy wraca do wydarzeń z pierwszego tomu, czy też każda książka to odrębna opowieść? Niedługo będzie okazja, by odpowiedzieć sobie na to pytanie, sięgając po kolejne tomy śledztw Brodiego: „Przysługa”, „Kiedy nadejdą dobre czasy?” i „O świcie wzięłam psa i poszłam…”. A może wkrótce doczekamy się także polskiego wydania serialu i detektyw Jackson Brodie stanie się, obok już znanych i lubianych, kolejną klasyczną postacią literatury kryminalnej i małego ekranu?

Jowita Marzec

Eli1605 | 2019-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 stycznia 2019

To moja pierwsza książka pani Kate Atkinson. Przeciętny kryminał. Początek nawet mnie zaciekawił ale później było słabiej. Detektyw Jackson Brodie prowadzi kilka niezwiązanych ze sobą spraw. Trochę za mało akcji. Ale mam już wypożyczoną kolejną część zatem rzutem na taśmę dam autorce kolejną szansę.

Shakuahi | 2018-09-13

Przed napisaniem tej opinii zadałam sobie jedno pytanie - czy poleciłabym ją przyjacielowi? Zdecydowanie nie. Dodałabym też, żeby nie dał się zwieść rekomendacji Stephena Kinga na okładce ani ciekawemu opisowi, który niczym program wyborczy polityka składa piękne obietnice, z których się niestety nie wywiązuje.

lacerta | 2018-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 09 lipca 2018

Coś okropnego! Już dawno nie zdarzyło mi się czytać książki tak ciężko i topornie napisanej jak "Zagadki przeszłości". Zdecydowaną większość objętości zajmują niesamowicie rozwlekłe opisy. Samo to nie byłoby najgorsze gdyby nie fakt, że przedstawiając tak myśli bohaterów Kate Atkinson skacze z tematu na temat, niespodziewanie wplata wspomnienia i zapycha treść mnóstwem nieistotnych szczegółów, przez co lektura przytłacza.
Już od dawna miałam na oku inną powieść z dorobku autorki, ale "Zagadkami przeszłości", Kate Atkinson, zupełnie zniechęciła mnie do zapoznania się z jej twórczością.

marmysza | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Dobry kryminał, wielowątkowy i wciągający. Może trochę za bardzo szczegółowe i drobiazgowe opisy, przez co czasem ciężko przebrnąć przez niektóre rozdziały. Długo się zabierałam do książki tej Autorki i nie jestem zawiedziona. Główny bohater wzbudził moją sympatię, choć jak na faceta był za bardzo kobiecy (ewidentnie widać, że postać stworzyła pisarka-kobieta). Generalnie dużo refleksji kobiecych, matczynych, nie zawsze "poprawnych politycznie", ale moim zdaniem - życiowych.

polan | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 23 listopada 2017

Jak dla mnie - kapitalna

Dunya | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Potrzebowałam takiej właśnie książki. Jednocześnie poważnej w przesłaniu i lekkiej w odbiorze. Autorka bardzo zręcznie połączyła historie wielu bohaterów, jednocześnie tworząc im dość skomplikowaną psychikę. Zdecydowanie powinnam zainteresować się innymi powieściami autorki, bo ta wciągnęła mnie już od pierwszej strony;)

palitaaa | 2017-07-20
Przeczytana: 14 lipca 2017

Nudna, nudna jeszcze raz nudna! Czytałam ją na siłę, gdyż myślałam, że coś się wydarzy.. rozkręci.. a tu nic! Opis otoczenia, historie są poplątane, że w niektórych momentach nie wiedziałam o co chodzi.. Jestem zawiedziona i nie polecam! Strata czasu.. Zakończenie okazało się oczywiste.. już na początku książki domyślałam się kto będzie sprawcą..

Maria | 2017-05-15

Przeczytałam wszystkie powieści z detektywem Brodym. Kate Atkinson uważam za świetną pisarkę, na dodatek niezwykle umiejętnie łączącą fabułę obyczajową z wątkiem kryminalnym. To naprawdę rzadkość! Poza tym to jej dyskretne poczucie humoru - lubię takie.

Po szczegółową opinię tej akurat książki odsyłam do princessbarbry, zgadzam się z każdym zdaniem.

Emilia | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, 52/2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Przeczytana pod tytułem pierwszego wydania - "Historie jednej sprawy"

katka | 2017-02-09
Przeczytana: 30 marca 2016