Bezkresne niebo

Okładka książki Bezkresne niebo
Kate Atkinson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Jackson Brodie (tom 5) Seria: Czarna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2020-08-01
Aleksandra Wolnicka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo podobały mi się wcześniejsze części tej serii - niespiesznie prowadzona akcja, wiele ciekawych przemyśleń. Ta część moim zdaniem jest słaba i nie przekonuje mnie.

Bardzo mi się podobał cały cykl z Jacksonem Brodie i nie pogniewałabym się za następne tomy.
Narracja płynie spokojnie a zagadka kryminalna rozwiązywana jest jakby przypadkiem, kiedy po prostu spotykamy właściwych ludzi we właściwym czasie.

Czytam te wszystkie "recenzje" z niskimi ocenami i oczy przecieram ze zdumienia. "Za dużo wątków". "Za dużo postaci". Skupcie się ludzie i przestańcie zaniżać oceny dobrym książkom!
Duże brawa dla tłumaczki!

Duże brawa dla tłumaczki!

Moje pierwsze podejście do "Bezkresne niebo" było dawno temu. Nie trwało ono zbyt długo i porzuciłam książkę w czeluściach mojej biblioteczki na rzecz czegoś innego. Mimo, iż pierwsze wrażenie nie było dość pozytywne, niedawno postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę. Niestety moje nastawienie do niej, mimo upływu czasu, nie zmieniło się. I chociaż bardzo bym chciała powiedzieć o niej coś pozytywnego, to nie mogę. Rozczarowała mnie ta pozycja i bardzo trudno było mi przebrnąć przez te ponad 500 stron. Mojego zawodu nie poprawiał fakt chaosu w niej goszczącego. Praktycznie każdy rozdział był podporządkowany innej postaci, a trzeba przyznać – było ich całkiem sporo. Gubiłam się i datego dosyć często odnosiła wrażenie, że nie mam pojęcia o czym czytam i sprawdzałam rozdziały wstecz, czy dany bohater już się pojawiał.
Bardzo rzadko zdarza mi się taka sytuacja, i mimo najszczersze chęci z mojej strony, książka która miała trafić w moje gusta, najzwyczajniej do mnie nie przemawia, i niczym do siebie nie przekonuje.

Kate Atkinson
"Bezkresne niebo

Głównym wątkiem tej historii jest siatka groźnych przestępców zajmujących się porwaniami i sprzedażą kobiet. Niestety gubiłam główny temat i nie wiedziałam o co chodzi przez większość książki.
Za dużo postaci, za dużo wątków, a przede wszystkim za dużo nic nie wnoszących rozmyśleń na różne tematy. Każdy rozdział opowiada o innym bohaterze, a było ich naprawdę wielu, ja osobiście się gubiłam w tym kto kim jest i dlaczego było tak, a nie inaczej.

Lubie opisy, ale tutaj to było wręcz ich za dużo i to kompletnie bez sensu. Opisane miejsca czytało się naprawdę przyjemnie, aczkolwiek wydarzenia, które wydarzyły się kiedyś tak nie mające żadnego związku z fabułą można było pominąć naprawdę, bo trochę męczyły.

Bohaterów jak wspominałam wyżej jest od groma, nie zapamiętałam wszystkich, bo się nie dało. Polubilam Jacksona, jego syna, Ronnie oraz Reggie 🙈 Oni jako jedyni wnosili coś do historii, coś się przy nich działo. Byli dobrze wykreowani, każdy miał swoj charakter.

Styl autorki jest dobry, przejrzysty i czytelny. Niestety książka była trochę męcząca. Cieszę się, że już jest za mną.

Emocji niestety tutaj nie było, akcji również zabrakło, zero dreszczyku, zagadek czy intryg 🤷‍♀️

Niby jakieś morderstwo było, coś tam się pojawiało, ale zaraz wątek się zmieniał i zapominałam o czym to 😂

Kate Atkinson
"Bezkresne niebo

„Bezkresne niebo” Kate Atkinson długo czekała na półce i gdybym wiedziała, co mnie czeka, poczekałaby jeszcze trochę. A może to i lepiej, że mam ją już za sobą?

Nie spodobała mi się ta książka. Nie znalazłam w niej nic, co mogłabym zaliczyć na plus. Głównym wątkiem tej historii jest siatka groźnych przestępców zajmujących się porwaniami i sprzedażą kobiet. To mogła być ciekawa książka, kluczowe jest tu słowo „mogła”, bo nie była. Za dużo postaci, za dużo wątków, a przede wszystkim za dużo nic nie wnoszących dygresji na przeróżne tematy. Każdy rozdział to przeskok do innego bohatera, a że było ich tak wielu, łatwo się wśród nich zagubić. W każdym rozdziale było tak dużo wtrąceń na tak nieistotnej treści, że można było szybko zapomnieć, co jest wiodącym tematem. Z przykrością to piszę, ale było nudno, bez emocji, bez napięcia, bez ekscytacji. Z niecierpliwością dążyłam do ostatnich stron, niestety nie z ciekawości, a po to, żeby dobrnąć do końca.

Jest to moja pierwsza taka opinia o książce, ale nie było w niej nic, co by mi się spodobało. Książka „Bezkresne niebo” w ogóle nie trafiła w mój czytelniczy gust. Może spodoba się komuś, kto lubi wielowątkowość i skakanie po tematach.

Ulubiony bohater, ulubionej autorki - bardzo sympatyczny wieczór i bardzo udana lektura.

Kolejna część z dedektywem Jacksonem w roli głównej i pobocznej :P ale takie sobie, pisanie neurotycznymi dygresjami tylko wprowadza chaos. Dużo postaci, dużo denerwującego dowcipkowania. Ze trzy postacie gadają cytatami z Szekspira, co bywa nużące. Czyta się, ale niekoniecznie

Najlepsza książka z serii choć ma najsmutniejszy wątek
Wydaje się że tym razem Jackson Brody odchodzi powoli na emeryturę jednak musi jeszcze rozwiązać jedną sprawę związaną z gangiem pedofili.
Stara sprawa z przed lat wydaje się niezamknięta. Tym razem rozwiązanie autorka podała jak na tacy. Jednak ukaranie winnych to już inna kwestia.

Najlepsza książka z serii choć ma najsmutniejszy wątek

"Bezkresne niebo" to piąty tom cyklu powieściowego Kate Atkinson z Jacksonem Brodie w roli prywatnego detektywa. Miłośnik prozy brytyjskiej pisarki nie będzie zawiedziony – znajdzie bowiem w utworze wszystkie smaczki obecne w jej twórczości: pogłębione portrety psychologiczne bohaterów ukazane za pośrednictwem mowy pozornie zależnej, niepowtarzalny leniwy klimat nadmorskiej prowincji nakreślony subtelną kreską oraz nienachalne nawiązania do przeszłości Brodiego znanej z poprzednich części kryminału.
Trudno jednakowoż zamknąć Bezkresne niebo w szufladzie z napisem powieść kryminalna. Owszem, znajdziemy w utworze intrygę typową dla tego gatunku, nie ona jednak zajmuje pierwsze miejsce. Na podium ustawiła Atkinson bohaterów i to ich losy wydają się czytelnikowi najciekawsze. Z jednej strony poznajemy Crystal, współczesną wojowniczkę, rzec można- amazonkę, strażniczkę niewinnego dzieciństwa uosobionego w postaci Candy, jej córki, i sielskiej młodości, którą reprezentuje Harry, pasierb bohaterki, a z drugiej poznajemy zło, które – jak zwykle- ma postać farbowanego lisa. Mowa tu o trzech Muszkieterach i o D’artagnanie, w którym obudzi się bohater.
Atkinson ukazuje przed czytelnikiem świat, w którym pod pozorem praworządności, pod przykrywką działalności gospodarczej, za przyzwoleniem warstwy uprzywilejowanej dzieje się niczym nieusprawiedliwione zło. Brytyjka pokazuje, że światem rządzi pieniądz i niczym są uczciwość, praworządność, poszanowanie ludzkiego ciała i życia. Oto w XXI wieku, w cywilizowanej Europie, można handlować ludźmi, można wykorzystywać nieletnich, biednych, słabszych…
Na szczęście tym razem, bo w fikcyjnym świecie literatury, zostanie wymierzona sprawiedliwość. Nie obędzie się bez ofiar (miłośnicy dantejskich scen nie będą niepocieszeni), ale dzięki łaskawości autora bohaterowie znajdą się w odpowiednim czasie i miejscu, aby pomścić krzywdy i nie dopuścić do kolejnych. Czytelnik doświadczy katharsis- oto był tylko świadkiem końca tego świata (dla jednych) i początku (dla innych), niemal wszystkim dobrym bohaterom udało się wyjść z opresji bez fizycznego szwanku… A jednak budzi trwogę świadomość, że tuż za progiem może czaić się zło. Że to niekoniecznie fikcja literacka Że to także życie.
Wydaje mi się, że tylko dobra proza zostawia czytelnika z wrażeniem, które opisałam powyżej. Jackson Brodie nauczy nas, żeby mieć oczy szeroko otwarte i ufać intuicji, na przekór podszeptom zdrowego rozsądku. Na deser otrzymamy także odrobinę pocieszenia w postaci truizmu, że nie ma jak u mamy (tu- przy bliskich, to znaczy przy dzieciach i dotrzymując kroku wiekowej labradorce).
Tak, tak, już słyszę głosy: „Ale to takie flaki z olejem, nudy na pudy. Do dwusetnej strony nic się nie dzieje”. Trochę macie Państwo racji, bo proza Atkinson jest taka właśnie – niespieszna. Tu waży każde zdanie. Każde coś mówi o bohaterze lub świecie. A poza tym, w różnorodności siła. Jak to dobrze, że są takie książki, przy których nie wolno się śpieszyć, mimo że się chce jak najszybciej odkryć zagadkę bezkresnego nieba.
Polecam wszystkim miłośnikom niespiesznej literatury z pogranicza kryminału i prozy obyczajowej.

Kate Atkinson Bezkresne niebo Zobacz więcej