rozwiń zwiń

Najlepsze kryminały napisane przez kobiety

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.01.2017

Niekwestionowana królowa kryminału, Agatha Christie zmarła 12 stycznia 1976 roku. Jednak jej książki niezmiennie pozostają bestsellerami. By uczcić jej twórczość, przygotowaliśmy zestawienie książek kryminalnych napisanych przez kobiety – począwszy od autorek piszących kilkadziesiąt lat temu, jak i tych najbardziej współczesnych.

Najlepsze kryminały napisane przez kobiety

Morderstwo w Orient Expressie, Agatha Christie

Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie… Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzany…

Rebeka, Daphne du Maurier

Uboga dziewczyna, pracując jako dama do towarzystwa bogatej Amerykanki, pani van Hopper, trafia do Monte Carlo, gdzie poznaje bogatego wdowca Maxima de Wintera. Po krótkiej znajomości poślubia go i zamieszkuje w jego angielskiej posiadłości Manderley.
Przybywszy do Manderley nowa pani de Winter czuje się przytłoczona przpychem posiadłości i wspomnieniami o pierwszej żonie Maxima, Rebece, która choć zginęła w wypadku na morzu, wciąż żyje w pamięci domowników i gości Manderley. Szczególnie pieczołowicie pamięć o Rebece pielęgnuje gospodyni, pani Danvers, uwielbiająca zmarłą panią de Winter i wykorzystująca każdą okazję, by wytknąć nieśmiałej nowicjuszce, jak pod każdym względem doskonała była jej poprzedniczka.
Stopniowo druga pani de Winter dochodzi do wniosku, że jej mąż musi wciąż darzyć uczuciem idealną Rebekę, nie zaś ją... Wplątana w kryminalną intrygę bohaterka, musi się zmierzyć z przerażającymi wydarzeniami i pokonać własny strach. Powieść jest historią wielkiej nienawiści i wielkiej miłości, przedstawioną w pełnej grozy stylistyce romansu gotyckiego.

Tancerze w żałobie, Margery Allingham

Jimmy Sutane, aktor i tancerz występujący w najpopularniejszych londyńskich musicalach, prosi detektywa Alberta Campiona o pomoc w nietypowej sprawie. Ktoś płata mu wyjątkowo złośliwe figle, nie tylko za kulisami, ale i w jego własnej posiadłości. Wkrótce zostaje znalezione ciało aktora. Campion zagłębia się w świat ekscentrycznych gwiazd teatru, a zauroczenie żoną ofiary wcale nie przybliża go do rozwiązania zagadki?

Utalentowany pan Ripley, Patricia Highsmith

Bohaterem powieści jest Tom Ripley, dwudziestoparoletni nowojorczyk, sprytny oszust podatkowy, człowiek o niepohamowanej ambicji, pragnący wybić się ponad przeciętność. Taką szansę nieoczekiwanie otrzymuje, kiedy bogaty biznesmen, Howard Greenleaf, powierza mu niecodzienną misję: funduje Tomowi wyjazd do Europy, mając nadzieję, że namówi jego syna, Dickiego, który zerwał kontakty z rodziną, do powrotu do kraju. Ripley odnajduje chłopaka w malowniczym włoskim miasteczku, gdzie Dickie wiedzie beztroskie, dostatnie życie. Pozyskawszy jego przyjaźń i zaufanie, Tom mimowolnie zaczyna coraz bardziej się z nim utożsamiać, aż wreszcie bez skrupułów postanawia zająć jego miejsce, by zrealizować swoje marzenia o życiu w luksusie. Podejmuje grę, w której niezwykle przydatny okazuje się jego talent do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi, przede wszystkim zaś zdolność do przeistaczania się, z niebywałą bowiem łatwością potrafi zmieniać tembr głosu i styl bycia, a nawet wygląd zewnętrzny...

Zawsze mieszkałyśmy w zamku, Shirley Jackson

Mericat Blackwood mieszka w rodzinnej posiadłości ze swą siostrą Constance i wujem Julianem. Nie tak dawno temu rodzina liczyła siedmiu członków - do czasu, kiedy pewnej nocy do cukiernicy trafiła śmiertelna dawka arszeniku. Uwolniona od zarzutu morderstwa Constance wróciła do domu, gdzie Mericat robi wszystko, by uchronić ją przed natarczywością i wrogością miejscowej społeczności. Dni upływają w dosyć szczęśliwym odosobnieniu, aż pewnego dnia do posiadłości przybywa kuzyn Charles.

Całun dla pielęgniarki, P. D. James

Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu musi znaleźć działającego z chirurgiczną precyzją zabójcę. Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, szantażu i tłumionej seksualności. Kunsztownie skonstruowana fabuła, po mistrzowsku scharakteryzowane postacie, dickensowska słabość do szczegółu i nieoczekiwane zakończenie - to atuty tej książki.Całun dla pielęgniarki celnie punktuje złożoność relacji w zamkniętych społecznościach.„The Guardian”Tajemnica w najlepszym wydaniu.„The New York Times”.

Tajemna historia, Donna Tartt

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.
Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?
„Tajemna historia” to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.
„Tajemna historia” to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki Szczygła. Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

Zagadki przeszłości, Kate Atkinson

Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty…
Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami.
Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami!
Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?

Promień rażenia, Sophie Hannah

Trzy lata temu Naomi Jenkins spotkało coś strasznego – tak strasznego, że nie powiedziała o tym nikomu.
Teraz Naomi skrywa kolejny sekret: Roberta Hawortha. Jest kochankiem Naomi. Ma również żonę, z którą podobno mu się nie układa. Gdy Robert niespodziewanie znika, Naomi jest pewna, że coś musiało mu się stać. Policja jednak nie zamierza wszczynać śledztwa, poza tym żona Hawortha twierdzi, że ten wcale nie zaginął.
Zdesperowana Naomi zmienia taktykę. Skoro policjanci nie chcą uwierzyć, że Robert jest w niebezpieczeństwie, przekona ich, że on sam stanowi zagrożenie dla innych. Wtedy będą zmuszeni go odszukać – i to natychmiast.

Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy – ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?


komentarze [34]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mariusz 11.02.2017 12:53
Czytelnik

Do zestawienia dodałbym jeszcze Leona. Kości zostały rzucone

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Leona. Kości zostały rzucone
Beata-Chiara 11.02.2017 07:01
Bibliotekarka

Ja ostatnio "zakosztowałam" Tess Gerritsen z cyklem Rizzoli/Isles i powiem jedno- rewelacja! Z mniej znanych Autorek kryminałów podoba mi się Rachel Abott (kończę właśnie "Obce dziecko" i muszę przyznać że bardzo mi się podoba). Podoba mi się również styl Sandry Brown.
Jeśli chodzi o Półki, z Paniami Bondą i Puzyńską na pewno chcę się zapoznać, ale chyba tak już zostanie,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kawaczytea 20.01.2017 07:53
Czytelniczka

Lisa Jackson i Sharon Bolton

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wicca 17.01.2017 16:30
Czytelniczka

Jak i również godna uwagi Erica Spindler

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wicca 17.01.2017 16:30
Czytelniczka

Leena Lehtolainen

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 17.01.2017 12:58
Czytelniczka

Do zestawienia dodaję:
Klub Ognia Piekielnego i inne neowiktoriańskie, klimatyczne kryminały pani Perry, a także serię o rezolutnej Molly, detektywie w spódnicy autorstwa  Rhys Bowen Rhys Bowen.

oraz powieści niemieckiej pisarki Nele Nauhaus,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Klub Ognia Piekielnego  Żywi i umarli
Edi 16.01.2017 11:22
Czytelniczka

Brakuje mi tu Camilli Läckberg, moim zdaniem najlepszej autorki kryminałów w ogóle :) Niczego nie ujmując Królowej Agathcie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolka 15.01.2017 19:12
Czytelniczka

"Morderstwo odbędzie się " to dla mnie nr 1 .Polecam :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PasjonatkaCzytania 15.01.2017 15:26
Czytelniczka

Sharon Bolton to mój numer 1 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kinzetka 15.01.2017 15:15
Bibliotekarka

A mnie zastanawia, czy pani Kisiel będzie teraz tłumaczyła na nowo wszystkie książki Sophie Hannah, które są już przetłumaczone i po co? Ja bym chciała wiedzieć, jaki jest cel powtórnego tłumaczenia, a książki takiego Jaspera Fforde z dalszymi przygodami Thursday Next nadal pozostają poza zasięgiem polskiego czytelnika.
Tak, wiem, że moja wypowiedź nie jest na temat, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AMisz 16.01.2017 13:06
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Nowe podejście do Thursday Next by się przydało :)
Próbuję przekonać do tego pomysłu Piotra Cholewę, tylko on byłby w stanie Fforde'a należycie przełożyć - ale nie wiadomo czy nie skończy się tylko na chęciach. No nic - pożyjemy zobaczymy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się