rozwiń zwiń

Ogłoszono finalistów Costa Book Awards

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2013

Ogłoszono finalistów nagrody Costa Book Awards (dawniej znanej jako Whitbread Book Awards), jednej z najpopularniejszych brytyjskich nagród literackich. Przyznaje się ją książkom, których autorzy pochodzą z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Ogłoszono finalistów Costa Book Awards

Wśród kryteriów, którymi kierują się jurorzy, jest nie tylko wartość literacka, ale także łatwość czytania – z założenia nagroda ma trafiać do książek, którą przyniosą przyjemność jak najszerszej publiczności. Choć więc niektórzy krytykują tę nagrodę jako zbyt populistyczną, cieszy się ona sporym zainteresowaniem czytelników brytyjskich, a zwycięskie książki są bardzo często tłumaczone na język polski.

Costa Book Awards przyznawana jest w pięciu kategoriach. W kategorii „Powieść” wśród finalistów znalazła się nieżyjąca już autorka, Bernardine Bishop, której dwie najnowsze powieści zostały opublikowane pośmiertnie. Wszystkie nominacje przypadły tym razem autorkom płci żeńskiej:

Kate Atkinson „Life after life” – Rok 1910, burza śnieżna, dziecko rodzi się i umiera. Rok 1910, burza śnieżna, to samo dziecko rodzi się i żyje. Co by było, gdyby zdarzały się drugie szanse? I trzecie? A właściwie, nieograniczona ilość szans? Czy bylibyśmy w stanie ocalić świat? Kate Atkinson dostała już nagrodę Costa, znaną wtedy jako Whitbread, za swoją debiutancką powieść Za obrazami w muzeum. Po polsku wydano także Historie jednej sprawy.

Bernardine Bishop „Unexpected lessons in love” – Helen i Cecylia poznały się w poczekalni u lekarza. Jednakowa diagnoza – rak – sprawiła, że zostały przyjaciółkami. Mimo że mierzą się z tą samą chorobą, wyzwania, którym muszą stawić czoło, są różne. Cecylia zostaje nieoczekiwanie babcią i musi zaopiekować się wnukiem, jako że jego ojciec, jej syn, jest korespondentem wojennym. Helen jest ścigana przez demony z przeszłości. Mimo trudnego tematu, książka jest pogodna i wywołuje uśmiech czytelnika.

Jest to czwarta książka tej autorki, niestety żadna nie została jak dotąd wydana po polsku.

Maggie O’Farrel „Instructions for a Heatwave” - autorka popularna nie tylko na Wyspach, ale także w Polsce, wydano u nas cztery z jej sześciu powieści. Jej przedostatnia powieść, Ona pierwsza, została nagrodzona Costa Book Award w 2010 roku. Akcja najnowszej książki toczy się w Londynie w roku 1976. Robert Riordan mówi swojej żonie, Grecie, że wychodzi do kiosku po gazetę, po czym znika bez śladu. Zaginięcie ojca sprowadza do domu trójkę dzieci, z których każde ma inne teorie na temat tego, co mogło się wydarzyć. Nie przypuszczają, że matka nie mówi im całej prawdy.

Evie Wyld „All the Birds, Singing” – To dopiero druga książka tej autorki. Jake Whyte jest jedyną osobą zamieszkującą niewielką wysepkę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Oprócz niej są tu tylko owce i pies. Coś jednak zaczyna się dziać – co noc ginie jedna z owiec, a Jake nie potrafi odnaleźć przyczyny. Męczy ją także tajemnicza przeszłość, coś co zdarzyło się lata temu, tysiące mil stąd, czego Jake nie potrafi zapomnieć.

Costa Book Awards jest też przyznawana za najlepszą biografię, poezję, książkę dla dzieci oraz najlepszy debiut powieściowy. Oprócz nagrody w każdej kategorii, jurorzy wybiorą jedną książkę, która zdobędzie tytuł Costa Book of the Year. Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy 6 stycznia, książka roku zaś zostanie wybrana 28 stycznia. Wśród poprzednich zwycięzców są Na szafocie Hilary Mantel, Brooklyn Colma Tóibína, Tajny dziennik Sebastiana Barry i Dziwny przypadek psa nocną porą Marka Haddona.  


źródło: www.costa.co.uk/costa-book-awards/welcome/


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.12.2013 10:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post