Starożytna Polska. Od trzeciego stulecia przed narodzeniem Chrystusa do schyłku starożytności

historyczna

Książka opowiada językiem wolnym od naukowego slangu dzieje ziem polskich w starożytności (od III w. przed Chr. do jej schyłku), na tle wydarzeń mających wtedy miejsce w całej Europie. To pierwsza taka publikacja, jaka wyszła spod pióra archeologa. Autor traktuje dzieje ludów barbarzyńskich Europy środkowej niezwykle osobiście, nie szczędząc ich op

Alfalfa | 2013-01-05
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane

Nie wiem, czy tak do końca autorowi udało się uciec od naukowego slangu. Jednakże materia, z jaką się mierzy, nie pozwala tak do końca na zbytnie "spopularyzowanie" języka.
Wg mnie książka przeznaczona dla specjalistów. Zbyt wiele archeologii.
W swoim rodzaju dzieło na pewno wyjątkowe i bardzo obszernie traktujące temat.

książek: 1954
welesxxi | 2011-12-30

Zamiarem Kokowskiego, jak sam pisze, było przybliżenie w jak najprostszy sposób starożytnej historii ziem polskich czytelnikowi nieobznajomionemu z tematem, szczególnie pod kątem informacji jakie dostarczyła archeologia. Niestety Aleksandrem Krawczukiem to Kokowski nie jest. Głównie pisze o tym jakie kultury archeologiczne istniały w kolejnych okresach, czym się wyróżniały, gdzie się która przesuwała, w jakim okresie (np. faza B1 do C1), itd. Co jakiś czas okraszone jest to mniej lub bardziej udanymi wstawkami od siebie, że jakiś hełm kojarzy mu się z Myszką Mickey albo przechwałki Jordanesa ze studentem po egzaminie. Kokowski nie ma, według mnie, talentu felietonisty i jeśli kogoś nie pasjonuje archeologia starożytności to książki tej z wypiekami na twarzy czytał nie będzie.

Z drugiej strony "Starożytna Polska" to ogromne kompendium wiedzy. Każdy okres ma starannie przygotowane mapki ilustrujące opisywane zjawiska. Mnóstwo tu szkiców prezentujących odkryte przedmioty lub...

Wilczek | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Archeologia

Książka którą można polecić każdemu kto interesuje się archeologią. Język w jakim to opracowanie jest napisane jest w miarę przystępny, niestety nie da się mówić o archeologii bez dat czy zakresów chronologicznych i tych w książce jest dużo, jednak w porównaniu z literatura typowo akademicką i naukową są podane w bardzo przystępny sposób. Ta pozycja książkowa zarówno nadaje się dla studentów archeologii/historii jak i dla zwykłego obywatela nie koniecznie pasjonata. Pokazuje obraz naszych ziem zanim pojawili się Słowianinie dając nam do zrozumienia że i tutaj coś się działo a kontakty z Cesarstwem Rzymskim nie należały do rzadkości.

nauznyka | 2011-05-28
Na półkach: Przeczytane, Archeologia

Fajna książka , mimo że podręcznik akademicki. Napisana przystępnym jezykiem , w której nie brakuje zabawnych dygresji. Dla każdego; nie tylko fanów archeologi. Polecam.

Anabel | 2015-03-03

Warto! Z czystej ciekawości jak się kształtowały początki społeczności zamieszkujących ziemie, po których my 2000 lat później stąpamy.

Sensej | 2017-03-25
grumpy_rabbit | 2017-02-05