Dziedzictwo średniowiecza. Mity i rzeczywistość

Wydawnictwo: Ossolineum
historia, średniowiecze
historyczna

Co w skali europejskiej czy światowej pozostawiło po sobie średniowiecze? Dlaczego, szukając swojego rodowodu, narody europejskie odwołują się do tej epoki? Jaki był stan wiedzy o średniowieczu i jego postrzeganie na przestrzeni lat? Co kryło się pod hasłami i normami głoszonymi przez literaturę piękną tego okresu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka.

"Dziedzictwo średniowiecza" miało na celu zderzenie popularnej wiedzy (i niewiedzy) o średniowieczu z tym, co faktycznie o nim wiadomo. Zacząć trzeba oczywiście od tego z czym przeciętnemu Polakowi kojarzy się średniowiecze: chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem, unia z Litwą, Zawisza Czarny i niewiele więcej. Samsonowicz tłumaczy więc spokojnie kiedy się średniowiecze zaczyna a kiedy kończy, jak postrzegano średniowiecze w kolejnych późniejszych okresach, co przetrwało z tamtej epoki do naszych czasów.

Drugą kwestią, chyba bardziej intrygującą, są stereotypowe wyobrażenia o średniowieczu. I tak Samsonowicz rozprawia się z mitem o średniowiecznej jednolitości etnicznej - przedstawia nie tylko wiekową przynależność regionów obecnej Polski do obcych państw, ale też sprowadzanie obcych osadników i nadawanie im wielu swobód stawiając w o wiele lepszej sytuacji niż rodzima ludność (dzisiejsze ulgi podatkowe dla zagranicznych hipermarketów to pikuś), współegzystencję w miastach...

Elevander | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

W książce "Dziedzictwo średniowiecza" H. Samsonowicz konfrontuje wieki średnie istniejące w powszechnym wyobrażeniu z tymi, które naprawdę stanowią pewną epokę w dziejach Europy. Krótko rzecz ujmując owe podtytułowe "mity i rzeczywistość". Narracja ma charakter popularyzatorski, choć przypisów do literatury przedmiotu jest dużo. Poszczególne rozdziały opowiadają o chronologicznych granicach epoki, dziejach refleksji nad średniowieczem, ale także o takich zagadnieniach jak społeczeństwo stanowe, czy piśmiennictwo. Bardzo dobry jest rozdział o znajomości średniowiecza we współczesnej Polsce, daje do myślenia.

ZdolnaHistoria | 2016-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2016