rozwińzwiń

Przygoda z archeologią

Okładka książki Przygoda z archeologią Andrzej Kokowski
Okładka książki Przygoda z archeologią
Andrzej Kokowski Wydawnictwo: historia
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7436-266-5
Tagi:
archeologia wykopaliska anegdoty nauka
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Acta Archaeologica Carpathica, Tom LIV Marcin Biborski, Mateusz Biborski, Tomasz Bochnak, Jarosław Bodzek, Jan Bulas, Andrzej Kokowski, Bartosz Kontny, Piotr N. Kotowicz, Anna Lasota-Kuś, Renata Madyda-Legutko, Wojciech Nowakowski, Karol Pieta, Andrzej Przychodni, Judyta Rodzińska-Nowak, Paweł Valde-Nowak
Ocena 0,0
Acta Archaeolo... Marcin Biborski, Ma...
Okładka książki Na srebrnym koniu. Das silberne Pferd Andrzej Kokowski, Mathias Wemhoff
Ocena 8,0
Na srebrnym ko... Andrzej Kokowski, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
898
160

Na półkach: , ,

Prahistoria Krajny Złotowskiej (zachodnia część Krajny - obszaru pogranicza między Wielkopolską i Kaszubami) nie jest bezludną i bezczasową pustką. Nie uczą tego na lekcjach historii, a cokolwiek dowiadują się o tym zapewne dopiero studenci archeologii.

Ta książka, to solidna i rzetelna do bólu kwerenda materiałów źródłowych i znalezisk archeologicznych. Wynik tej kwerendy opowiada zamierzchłą historię osadnictwa ludzkiego zaczynającego się hen daleko w przeszłości późnego mezolitu V tysiąclecia p.n.e. Obszar Krajny Złotowskiej od tego okresu zamieszkiwały grupy społeczne identyfikowane z wieloma kulturami, których świadectwa ziemia tak licznie znajdowano już od połowy wieku XIX. Wielkie zasługi w przekazaniu nam wiedzy o dawnych mieszkańcach poczynił jak się okazuje pruski ordnung społeczny (Ziemia Złotowska pozostawała częścią Prus do roku 1945) nakazujący zgłaszanie skorup, garnków, stert poukładanych kamieni i "skarbów" (tak, takie też tu znaleziono) lokalnym urzędnikom, nauczycielom, czy po prostu lokalnym władzom pruskim. Wszystkie przedmioty były skrzętnie katalogowane, opisywane i.... odsyłano je do opracowania naukowego w szacownych instytucjach muzeów niemieckich w Gdańsku, Szczecinie i Berlinie.

Po wielu latach Krajna Złotowska stała się częścią Marchii Granicznej z własnym Muzeum krajowym w Pile (1930) i człowiekiem z pasją oddanym prahistorii tej ziemi - oczywiście praniemieckiej. Po II Wojnie Światowej, która okrutnie potraktowała nie tylko rojenia wielkoniemieckie, ale i praniemiecką historię, polskie badania archeologiczne dorzuciły, usystematyzowały i zweryfikowały naukowo sporo tego, co oddała ziemia. Niezależnie od zakrętów historii moim faworytem jest odkrycie cmentarzyska grobów wannowych na górze czarownic. Polecam przy tym wspomnienie w Aneksie "Jak znaleziono wielki skarb na Górze Czarownic (...) Ślady osadnictwa germańskiego w Marchii Granicznej" tegoż zaangażowanego wielkoniemca spisane co prawda już po roku 1945, ale świetnie oddające klimat przedwojennej niemieckiej rzeczywistości. A gdzież to ten skarb znaleziono? A to już musicie sami doczytać.

Książka zredagowana prawie jak opracowanie naukowe, ale spokojnie - ma też rozdziały o historii odkryć archeologicznych na obszarze Krajny Złotowskiej, są mapki i tabele znalezisk. Na pozór wydawać się może zatem nudna, ale moim zdaniem tak nie jest. Wystarczy zanurzyć się w czasie i sięgnąć do prahistorii, i czyta się dobrze na 7* za dokładność i rzetelność.

Prahistoria Krajny Złotowskiej (zachodnia część Krajny - obszaru pogranicza między Wielkopolską i Kaszubami) nie jest bezludną i bezczasową pustką. Nie uczą tego na lekcjach historii, a cokolwiek dowiadują się o tym zapewne dopiero studenci archeologii.

Ta książka, to solidna i rzetelna do bólu kwerenda materiałów źródłowych i znalezisk archeologicznych. Wynik tej kwerendy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    1
  • 7) Historia: 0) Archeologia
    1
  • Na półce
    1
  • Archeologia
    1
  • Non-fiction
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przygoda z archeologią


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne