Groby królewskie na Wawelu

Wydawnictwo: Petrus
historyczna

"Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku, bo zawiera się w niej - jak w mało której katedrze świata - ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb, ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia - zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów."
(Kard. Karol Wojtyła)

Piotr | 2014-02-22

Historia grobów wawelskich w pigułce. Książka zawiera najważniejsze informacje i jest świetnym dodatkiem do zwiedzania katedry wawelskiej, ale pozostawia pewien niedosyt. Mnie osobiście najbardziej interesował rozdział poświęcony ekshumacjom grobów i mając już za sobą lekturę "Studiów do dziejów Wawelu" niewiele nowego się dowiedziałem. Brakuje też fotografii/rysunków z obdukcji, które przecież zostały wykonane. Nie ma również konkretniejszych wniosków z badań nad stanem kości. Moim zdaniem "Groby królewskie na Wawelu" nadają się na wstęp dla ludzi zainteresowanych tematem, lecz nie zadowolą bardziej dociekliwych czytelników.

Warto przeczytać tę książkę, żeby rozumieć znaczenie katedry wawelskiej dla naszej kultury i historii. Czyta się ją dość szybko, nie jest nużąca. Inna rzecz, że Autor ma jakieś dziwne opinie na temat tego, czym jest cenotaf, ale już tam... Ogólnie rzecz biorąc uważam, że Polacy powinni coś na temat znaczenia Wawelu wiedzieć. I żeby ich wiedza nie ograniczała się do Piłsudskiego i Kaczyńskich.

Tomasz Babnis

Kania1312 | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kraków
Przeczytana: 12 lutego 2014

Ksiązka, która uzmysławia nie tylko jacy królowie są pochowani na Wawelu, ale także przybliża nam problematykę pochówków królewskich. Opisuje ceremoniał pogrzebowy, polskie zwyczaje balsamowania ciał królewskich oraz przedstawia opisy sporządzone przy otrwarciach grobów królewskich.
Polecam. Ciekawa pozycja:)

Helmut1870 | 2017-03-18