Historia wypraw krzyżowych

Seria: Biblioteka Historii Kościoła
Wydawnictwo: WAM
Geschichte der Kreuzzüge
historyczna

"Historia wypraw krzyżowych" to jedna z najbardziej znanych monografii omawiających to złożone, owiane legendą zagadnienie. Jej szczególna wartość polega na nowatorstwie ujęcia oraz na uwzględnieniu aspektów pomijanych zazwyczaj w dotychczasowych opracowaniach. Dotyczy to zwłaszcza odpustu udzielanego krzyżowcom, który odegrał istotną rolę w werbunku rycerstwa europejskiego do armii krzyżowych. Sporo uwagi autor poświęcił także wewnętrznej strukturze państw powstałych w Ziemi Świętej po zwycięstwie Pierwszej Krucjaty, w tym także ich rozwojowi kulturalnemu, ekonomii i prawodawstwu, a także ewolucji idei krucjat oraz jej następstwom w polityce europejskiej, zwłaszcza w zmaganiach toczących się między cesarstwem a papiestwem, między Anglią a Francją, wreszcie w stosunkach między Bizancjum a Europą. Przekład polski oparty jest na ostatnim, dziesiątym wydaniu książki, uwzględniającym wyniki najnowszych badań.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysiek88 | 2017-03-08

Tak samo dobra jak Runcimana,aczkolwiek brakuje załączonych do książki map tak by czytelnik mógł określić dokładnie lokalizację o której pisze autor. Również dobrze by było zobaczyć jakieś zdj map tras, którymi krzyżowcy kierowali się do Jerozolimy.Ogólnie książkę mogę polecić tym którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat wypraw krzyżowych.

Jarmo | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Nie czyta się jej tak przyjemnie jak dzieła Runcimana. Autor nie skupia się na zainteresowaniu ludzi niezwiązanych z historią, ale chce przedstawić jak najwięcej faktów.
Jeżeli już siedzi się w temacie wypraw krzyżowych to jest to pozycja obowiązkowa, jednak na pewno nie może być ona pierwszą książką dotyczącą tego okresu historycznego.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Trudno się czyta tę książkę, lepiej przeczytać nowsze opracowania - ja osobiście polecam historiografię brytyjską!

Dudzio | 2018-02-06
Astinos | 2016-07-15