Historia wypraw krzyżowych

Seria: Biblioteka Historii Kościoła
Wydawnictwo: WAM
Geschichte der Kreuzzüge
historyczna

"Historia wypraw krzyżowych" to jedna z najbardziej znanych monografii omawiających to złożone, owiane legendą zagadnienie. Jej szczególna wartość polega na nowatorstwie ujęcia oraz na uwzględnieniu aspektów pomijanych zazwyczaj w dotychczasowych opracowaniach. Dotyczy to zwłaszcza odpustu udzielanego krzyżowcom, który odegrał istotną rolę w werbunku rycerstwa europejskiego do armii krzyżowych. Sporo uwagi autor poświęcił także wewnętrznej strukturze państw powstałych w Ziemi Świętej po zwycięstwie Pierwszej Krucjaty, w tym także ich rozwojowi kulturalnemu, ekonomii i prawodawstwu, a także ewolucji idei krucjat oraz jej następstwom w polityce europejskiej, zwłaszcza w zmaganiach toczących się między cesarstwem a papiestwem, między Anglią a Francją, wreszcie w stosunkach między Bizancjum a Europą. Przekład polski oparty jest na ostatnim, dziesiątym wydaniu książki, uwzględniającym wyniki najnowszych badań.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarmo | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Nie czyta się jej tak przyjemnie jak dzieła Runcimana. Autor nie skupia się na zainteresowaniu ludzi niezwiązanych z historią, ale chce przedstawić jak najwięcej faktów.
Jeżeli już siedzi się w temacie wypraw krzyżowych to jest to pozycja obowiązkowa, jednak na pewno nie może być ona pierwszą książką dotyczącą tego okresu historycznego.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Trudno się czyta tę książkę, lepiej przeczytać nowsze opracowania - ja osobiście polecam historiografię brytyjską!

Astinos | 2016-07-15
Balcar | 2015-08-28