Europa. Między wschodem a zachodem

Wydawnictwo: Znak
Europe East and West
norman, davies, europa
historyczna

Zbiór szesnastu najnowszych esejów Normana Daviesa to niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Wyprawa, podczas której naszym przewodnikiem jest niezwykły erudyta, doskonały pisarz, a przede wszystkim wielki historyk. Norman Davies, znany ze swojego zamiłowania do przełamywania utartych schematów, czyni to także na kartach tej książki. Dowiemy się z niej: dlaczego historia cywilizacji zachodniej nie jest tym samym co historia Europy, w czym Australia jest podobna do Syberii i dlaczego nie zdajemy sobie sprawy, że Niemcy przez ostatnie tysiąc lat byli najlepszymi przyjaciółmi Polaków. Autor zdradzi nam źródła swoich inspiracji oraz sekrety historycznego i pisarskiego warsztatu.

źródło opisu: Znak

Paweł | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Na wstępie chcę powiedzieć, że bardzo cenie dorobek pisarski Normana Davisa i jego starania na rzecz popularyzacji Polski i jej roli w historii Europy. Jego monumentalne książki jak „Europa”, „Boże Igrzysko” czy „Mikrokosmos” są dla mnie fundamentalną syntezą posiadanej przeze mnie wiedzy historycznej. Jednakże „Europa między wschodem a zachodem” jest najsłabszą książką jaką dotąd czytałem tego autora. Przez cała lekturę nie pojawiało się żadne oryginalne stwierdzenie autora, a sama treść dotycząca stricte historii jest dla mnie kompilacją wcześniejszych jego książek traktujących o historii Europy i Polski. Na domiar złego narracja jest naszpikowana licznymi autobiograficznymi szczegółami życia autora i środowisk w jakich żył i pracował. Z całym szacunkiem dla brytyjskiego historyka ale nie jest jeszcze tak pomnikową postacią aby zachwycać czytelnika przypowieściami z jego życia. Książka została wydana 2004 r., spora cześć rozważań autora jest poświęcona transformacji...

Mateusz | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Książka już na wstępie wydaje się być ciekawą pozycją, obalającą mity, którymi żyją ludzi "Zachodu". Davies w tym tytule jest zdecydowanym obrońcą Polski i Polaków, a także narodów mniejszych z Europy Środkowej, które historia pisana przez brytyjskich, amerykańskich czy niemieckich autorów, całkowicie pomija kwestię Europy Środkowej.

To też jest "oczywistą oczywistością" dla polskiego czytelnika, więc nie dowie się on z tej książki za wiele. Kolejnym mankamentem jest Część Druga - Korzenie Historyka, gdzie autor pokusił się o opisanie dziekanów czy też rektorów swojej uczelni... lektura tego działu była naprawdę katorgą.

Osobiście po tym tytule oczekiwałem znacznie więcej... stąd niska ocena.

Michał Omelaniuk | 2014-08-09

Książka o nietypowym spojrzeniu na historię Europy i jej dualizmie. Sporym minusem jest nudna cześć książki zaw. elementy biograficzne autora (historia jego nauki oraz pracy na różnych uczelniach).

cesar58 | 2012-02-15
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka. W bardzo ciekawy sposób opowiada o historii, obala wiele popularnych mitów oraz pokazuje zupełnie nowy sposób myślenia o historii. Zawiera ona wiele wątków autobiograficznych oraz aluzji do innych książek Daviesa, lecz nie są one wyssane z palca, nawiązują one bezpośrednio do poruszanego problemu i bardzo przyjemnie się je czyta.

marekot94 | 2014-10-19
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Zdecydowanie polecam tę książkę osobom, które uwielbiają czytać książki na temat historii. Książka potrafi niesamowicie wciągnąć, a Davies w bardzo świetny, a czasem nawet i zabawny sposób ukazuje jak tworzona była historia ;)

Jarosław Wróbel | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Jak dla mnie rewelacja. Choć początkowo miałem duże wątpliwości co do Davies'a - zbyt polecany, zbyt usilnie promowany - to po lekturze kilku jego pozycji polubiłem zarówno jego styl pisarski jak i jego wizję historii. "Europa. Między wschodem a zachodem" to tak po trochu autobibliografia autora okraszona rzeczowymi komentarzami na temat poglądów autora. Jest to też pozycja która powinna się znaleźć w kanonie lektur obowiązkowych na zajęciach "Wstęp do nauk historycznych". Autor hojnie dzieli się z czytelnikiem wskazówkami na temat warsztatu pracy, pokus i zagrożeń które czekają na każdego kto podejmie trudną pracę historyka. Polecam.

kjonca | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Mam problem z tą książką.
Z jednej strony Davies w formie, wartki[1] język, podkreślanie swoistych kolein historyków zachodnich (i nie tylko) w mówieniu o Europie i definiowaniu Europy.
Z drugiej cały czas miałem wrażenie, że jest to książka "wtórna" że to wszystko "już było" powiedziane w innych książkach Daviesa.
"Z trzeciej strony" być może takie podsumowanie i powtarzanie "do znudzenia" jest potrzebne, żeby zachodni (w szczególności angielscy/brytyjscy) historycy przestali uważać Polskę czy Czechy za część Rosji ...

Ciężko by mi było polecić tą książke osobie która czytała inne jego utwory. Prędzej komuś nie znającemu Daviesa - jako próbke jego stylu.
[1] - nie wiem jak lepiej określić fakt, że miło się czytało.

Michał | 2014-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Moja pierwsza przeczytana książka Normana Daviesa. Wiedza nie wykracza poza podstawy, które każdy Polak wiedzieć powinien. Jest parę ciekawostek, które mogą zainteresować. Poza tym przedstawia historię Europy z punktu widzenia człowieka z zachodu. Pomijając rozdział o dziekanach z Oxfordu warto przeczytać.

Dominik Socha | 2013-04-10
Przeczytana: 27 lutego 2013

Świetny zbiór wykładów i esejów dotyczących szeroko pojetej historii Europy, i jak bywa i bywała przedstawiana- w kontekście różnic w podejściu do tematu... bardzo interesująca dla mnie osobiście!

yodapl | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 maja 2016

Nie uważam się za pasjonata historii, ale lubię tę dziedzinę i uważam, że idealnie nadaje się do indywidualnych studiów, wiecie, takich w domu, przy kubku czegoś gorącego. Norman Davies jest bodaj najsłynniejszym historykiem popularnym w Polsce, którego książki zyskują sławę i uznanie, a także rozchodza się jak świeże bułeczki. "Europa. Między Wschodem a Zachodem" to pierwsza pozycja od tego pana, którą przeczytałem. I mam mieszane odczucia.
Pan Davies porusza w tej książce szereg ciekawych zagadnień, a na pierwszy plan wysuwa się jego krucjata przeciw leniwemu i fałszywemu przedstawianiu Europy Wschodniej na Zachodzie. Przedstawia szereg przykładów zakłamania i zwyczajnego lenistwa zachodnich historyków, a także w świetnym stylu rozwodzi się na tym, czym właściwie jest ta Europa. Po tym sporym fragmencie przychodzi czas na "Korzenie Historyka", a więc rozdział poświęcony samemu autorowi. Z całym szacunkiem dla znakomitego specjalisty jakim niewątpliwie jest pan Davies, nie...