Europa między wschodem a zachodem

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak
Europe East and West
norman, davies, europa
historyczna

Zbiór szesnastu najnowszych esejów Normana Daviesa to niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Wyprawa, podczas której naszym przewodnikiem jest niezwykły erudyta, doskonały pisarz, a przede wszystkim wielki historyk. Norman Davies, znany ze swojego zamiłowania do przełamywania utartych schematów, czyni to także na kartach tej książki. Dowiemy się z niej: dlaczego historia cywilizacji zachodniej nie jest tym samym co historia Europy, w czym Australia jest podobna do Syberii i dlaczego nie zdajemy sobie sprawy, że Niemcy przez ostatnie tysiąc lat byli najlepszymi przyjaciółmi Polaków. Autor zdradzi nam źródła swoich inspiracji oraz sekrety historycznego i pisarskiego warsztatu.

Mateusz | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Książka już na wstępie wydaje się być ciekawą pozycją, obalającą mity, którymi żyją ludzi "Zachodu". Davies w tym tytule jest zdecydowanym obrońcą Polski i Polaków, a także narodów mniejszych z Europy Środkowej, które historia pisana przez brytyjskich, amerykańskich czy niemieckich autorów, całkowicie pomija kwestię Europy Środkowej.

To też jest "oczywistą oczywistością" dla polskiego czytelnika, więc nie dowie się on z tej książki za wiele. Kolejnym mankamentem jest Część Druga - Korzenie Historyka, gdzie autor pokusił się o opisanie dziekanów czy też rektorów swojej uczelni... lektura tego działu była naprawdę katorgą.

Osobiście po tym tytule oczekiwałem znacznie więcej... stąd niska ocena.

Michał Omelaniuk | 2014-08-09

Książka o nietypowym spojrzeniu na historię Europy i jej dualizmie. Sporym minusem jest nudna cześć książki zaw. elementy biograficzne autora (historia jego nauki oraz pracy na różnych uczelniach).

cesar58 | 2012-02-15
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka. W bardzo ciekawy sposób opowiada o historii, obala wiele popularnych mitów oraz pokazuje zupełnie nowy sposób myślenia o historii. Zawiera ona wiele wątków autobiograficznych oraz aluzji do innych książek Daviesa, lecz nie są one wyssane z palca, nawiązują one bezpośrednio do poruszanego problemu i bardzo przyjemnie się je czyta.

marekot94 | 2014-10-19
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Zdecydowanie polecam tę książkę osobom, które uwielbiają czytać książki na temat historii. Książka potrafi niesamowicie wciągnąć, a Davies w bardzo świetny, a czasem nawet i zabawny sposób ukazuje jak tworzona była historia ;)

Jarosław Wróbel | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Jak dla mnie rewelacja. Choć początkowo miałem duże wątpliwości co do Davies'a - zbyt polecany, zbyt usilnie promowany - to po lekturze kilku jego pozycji polubiłem zarówno jego styl pisarski jak i jego wizję historii. "Europa. Między wschodem a zachodem" to tak po trochu autobibliografia autora okraszona rzeczowymi komentarzami na temat poglądów autora. Jest to też pozycja która powinna się znaleźć w kanonie lektur obowiązkowych na zajęciach "Wstęp do nauk historycznych". Autor hojnie dzieli się z czytelnikiem wskazówkami na temat warsztatu pracy, pokus i zagrożeń które czekają na każdego kto podejmie trudną pracę historyka. Polecam.

Michał | 2014-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Moja pierwsza przeczytana książka Normana Daviesa. Wiedza nie wykracza poza podstawy, które każdy Polak wiedzieć powinien. Jest parę ciekawostek, które mogą zainteresować. Poza tym przedstawia historię Europy z punktu widzenia człowieka z zachodu. Pomijając rozdział o dziekanach z Oxfordu warto przeczytać.

yodapl | 2016-05-16
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Nie uważam się za pasjonata historii, ale lubię tę dziedzinę i uważam, że idealnie nadaje się do indywidualnych studiów, wiecie, takich w domu, przy kubku czegoś gorącego. Norman Davies jest bodaj najsłynniejszym historykiem popularnym w Polsce, którego książki zyskują sławę i uznanie, a także rozchodza się jak świeże bułeczki. "Europa. Między Wschodem a Zachodem" to pierwsza pozycja od tego pana, którą przeczytałem. I mam mieszane odczucia.
Pan Davies porusza w tej książce szereg ciekawych zagadnień, a na pierwszy plan wysuwa się jego krucjata przeciw leniwemu i fałszywemu przedstawianiu Europy Wschodniej na Zachodzie. Przedstawia szereg przykładów zakłamania i zwyczajnego lenistwa zachodnich historyków, a także w świetnym stylu rozwodzi się na tym, czym właściwie jest ta Europa. Po tym sporym fragmencie przychodzi czas na "Korzenie Historyka", a więc rozdział poświęcony samemu autorowi. Z całym szacunkiem dla znakomitego specjalisty jakim niewątpliwie jest pan Davies, nie...

Dominik Socha | 2013-04-10
Przeczytana: 27 lutego 2013

Świetny zbiór wykładów i esejów dotyczących szeroko pojetej historii Europy, i jak bywa i bywała przedstawiana- w kontekście różnic w podejściu do tematu... bardzo interesująca dla mnie osobiście!

Tajrun | 2016-01-17
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Książki z tego gatunku nie należą do często prze zemnie czytanych, nie czuję się więc na siłach by oceniać prawdziwość i rzetelność przedstawianych informacji. Mogę jedynie powiedzieć, że książkę czyta się dobrze, a kilka stwierdzeń wygłoszonych przez autora dało mi do myślenia i zmieniło moje poglądy na niektóre tematy. Jeśli kiedyś nadarzy się okazja z pewnością przeczytam inne książki Daviesa.

Adam | 2014-01-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Dobra rzecz by poznać autora, bo to pozycja jest jakby po trochu autobiograficzna. Jest i historia europy i przy okazji, historia Davies'a.
Polecam.

Norman Davies świętuje 74-te urodziny

Dzisiaj 74-te urodziny Normana Daviesa, uchodzącego za znawcę dziejów Polski brytyjskiego historyka, autora licznych publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom historię naszego kraju. Życzymy wszystkiego najlepszego!