Tajemnice Rutherford Park

Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
Cykl: Rutherford Park (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Rutherford Park
Ag2S

Lady Octavia Cavendish żyje jak w złotej klatce. Fortuna, którą wniosła w posagu, pozwoliła jej mężowi, Williamowi, odnowić oblicze majątku, on sam czuje się jednak uwiązany przez zobowiązania i tytuł szlachecki. Od syna Cavendishów, Harry’ego, oczekuje się, że pójdzie w ślady ojca, ale chłopak żyje swoimi marzeniami: chce zostać pilotem. Tymczasem w pomieszczeniach dla służby pokojówka Emily skrywa tajemnicę, która może okryć ród Cavendishów hańbą.
W wigilię Bożego Narodzenia 1913 roku Octavia przyłapuje męża w niedwuznacznej sytuacji z jego okrytą sławą skandalistki piękną kuzynką. Chwilę później Emily wymyka się z domu, by wyjawić światu swój sekret. Na horyzoncie zbierają się czarne chmury, nadciąga wojna, a w Rutherford Park pulsują skrajne emocje…

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2014

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

allison | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 15 listopada 2015

Jeśli komuś przypadł do gustu serial "Downton Abbey", to powinien sięgnąć po tę powieść. Utrzymana jest w zbliżonym klimacie i podejmuje podobne tematy.

Losy właścicieli Rutheford Park przeplatają się z perypetiami ich służby, tworząc barwną opowieść. Czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie, jednak książka nie jest pozbawiona wad.
Za największy minus uważam przewidywalność zdarzeń - naprawdę nietrudno domyślić się, jak potoczą się i zakończą główne wątki. Postacie są nieco szablonowe, a motywy trochę ograne, ale nie irytowało mnie to, więc ostatecznie uważam lekturę za udaną.

Na pewno nie jest to ambitna książka, jednak świetnie się przy niej odpoczywa. Jako czasoumilacz - w sam raz:).

darkangel | 2015-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Niestety nie dałam rady jej przeczytać, to typowa powieść historyczna o arystokratycznej rodzinie, ich tajemnicach i grzeszkach. Brakowało mi jakiejś akcji, morderstwa, wielkiej tajemnicy, niestety. Nie ten czas i nie to miejsce. Może kiedyś 😉kto wie ☺

Iwona | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Kiedy natknęłam się na tę książkę, pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę, był napis na okładce „Dla wszystkich miłośników serialu Downton Abbey”. I chociaż świadoma jestem, co często kryje się za taką reklamą, z nadzieją, ale też nie bez obaw, zaczęłam ją czytać. Już od pierwszych stron byłam prawie pewna, że to zdanie, które przykuło moją uwagę, nie jest na wyrost, po kilkudziesięciu byłam pewna, że to jest właśnie to, czego oczekiwałam. Bo powieść „Tajemnice Rutherford Park” przedstawia nie tylko fragment dziejów arystokratycznej rodziny, ale równocześnie pokazuje życie służby pracującej w tym wielkim domu w przededniu I wojny światowej.

Wigilia Bożego Narodzenia 1913 roku, ogromna, zasypana śniegiem, piękna posiadłość Rutherford Park, której trzon stanowi budynek jeszcze z czasów Tudorów. Rodzina lorda Cavendisha oczekuje gości, którzy mają spędzić tutaj kilka świątecznych dni. Na dole, służba zajęta przygotowaniami, nie ma chwili wytchnienia. Na tym tle rozgrywa się...

grażyna | 2014-07-05
Przeczytana: 2014 rok

Wszystko dzieje się w Londynie przed I wojną światową. Ogromna posiadłość lorda Cavendisha właściciela tkalni kryje tajemnice, które z czasem się wyjaśnią. Lady Octavia zaniedbywana przez męża znajduje sobie kochanka, Louisa średnia córka postanowi wyjść za mąż za niewłaściwego człowieka. Okaże się również, że syn Harry również ma tajemnicę, o której nie przyznał się rodzicom. Na tle pięknej posiadłości marnie przedstawia się bieda i dramaty ludzi pracujących w tkalniach lorda.

elenkaa | 2016-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Porównanie do Downton Abbey to coś obok czego nie mogłam przejść obojętnie. Uwielbiam czytać (i oglądać) o życiu wyższych sfer oraz ich służby na początku XX wieku. Bałam się jednak, że książka całkowicie nie sprosta porównaniu do rewelacyjnego brytyjskiego serialu, który niestety już się zakończył. A co się okazało?

Lady Octavia Cavendish ma pragnienia i marzenia jak każdy normalny człowiek, jednak nie może ich spełniać. Nie może pójść nawet na zwykły spacer, kiedy najdzie ją na to ochota, bo kobiety z wyższych sfer mogą spacerować jedynie w określonych porach, w określonym towarzystwie i w określonym stroju. Już nie mówiąc o chodzeniu na bosaka, chociaż Octavia często łamie zasady. Odrzucona przez męża, sfrustrowana życiem spotyka na swojej drodze pewnego Amerykanina, który przypomni jej, jaka była będąc młodą dziewczyną i jak mogłoby wyglądać jej życie, gdyby nie wyszła za Williama Cavendisha. Obok jednego z głównych wątków toczą się również inne mniejsze: syn państwa Harry ma...

szczypiorek5 | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Zachęciło mnie porównanie książki do serialu Downton Abbey i opinie ,że książka jest historyczna. O ile rzeczywiście treść i gro bohaterów przypomina klimatem serial , to na pewno nie mogę nazwać tej pozycji książką historyczną. Owszem, dzieje się w określonych latach,gdzieś na horyzoncie widać początek I wojny światowej ale tak naprawdę jest to tło tła historii arystokratycznej rodziny, ich problemów , konwenansów epoki która wchodzi w ostry zakręt. Już można sobie wyobrazić ,że lokaj odezwie się do służącej, że arystokratka chciałby wykonywać jakąkolwiek pracę, że mówi się o prawie głosu dla kobiet.
Sięgnę po kolejną część ale nie jest to książka która na dłużej zostanie w mojej pamięci.

książek: 2077
Anka | 2016-03-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 27 marca 2016

Przeczytałam z przyjemnością, ale mam wrażenie, że jest to książka jedna z wielu na ten temat i nic specjalnego jej nie wyróżnia. Zaraz zaczynam część drugą, może moje wrażenia się zmienią.

Ines | 2014-08-26
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

„Tajemnice Rutherford Park” Elizabeth Cooke wydawca poleca fanom „Downtown Abbey”. Na początku wydawało mi się, iż to dość odważne (zuchwałe?!?) porównanie, tymczasem już po lekturze doszłam do innego wniosku. Angielska pisarka stworzyła świetny klimat, wiarygodnie oddała ówczesną sytuację polityczną, w której umiejscowiła intrygującą akcję z bohaterami z krwi i kości. Jeśli do tego dołożyć rozległe opisy krajobrazu i umiejętnie budowane napięcie, to mamy przepis na powieść obyczajową, która ma duże szanse na sukces, a z pewnością na niemałe grono zapalonych czytelników, czekających na kontynuację książki. Początkowo podeszłam do „Tajemnic…” podejrzliwie (sama nie wiem dlaczego), a ostatecznie historia rodu Cavendishów pochłonęła mnie całkowicie i żal mi było się z nim rozstawać…

Octavia i jej mąż William Cavendish to właściciele rozległej posiadłości Rutherford, wzniesionej dzięki wpływom i potędze ich przodków. Główny budynek w stylu Tudorów, leżące wokół niego farmy i wioski...

Ewa | 2014-10-03

Książka raczej dla kobiet, dość sentymentalna, poruszająca przeważnie problemy dotyczące "płci pięknej". Byłam trochę zawiedziona, ponieważ czytając recenzję wydawnictwa, spodziewałam się, że lektura będzie bardziej tajemnicza. Od początku można domyślić się, jaki jest ciąg dalszy. Pomimo tego polecam, książka dotyczy ważnych, życiowych spraw, które autorka opisała bardzo ładnym stylem.

zorbusia | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Lubię tego typu literaturę poczytać od czasu do czasu. Zmieniający się świat starej arystokracji, stare odchodzi i przychodzi nowe. Tutaj jednak byłam rozczarowana. Książka jakaś taka toporna jest i ciężka. Jakoś źle mi się czytało. O podobnej tematyce czytałam "Dom w Riverton" Kate Morton i pamiętam, że wtedy żałowałam, że już skończyłam czytać. Tutaj tego nie było.