Pozostawieni

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Leftovers
Ag2S

Stephen King stwierdził, że ta książka "to, mówiąc najprościej, najlepszy odcinek »Strefy mroku«, którego nigdy nie obejrzałeś”. Co się stanie, gdy nagle znikną tysiące ludzi? Znikną tak po prostu...Jak poradzą sobie z tym ci, którzy pozostali? Trzy lata po tajemniczym zniknięciu dwóch procent ludzkości, mieszkańcy Mapleton muszą odnaleźć się w świecie pogrążonym w żałobie. Pogodzić się z...

Trzy lata po tajemniczym zniknięciu dwóch procent ludzkości, mieszkańcy Mapleton muszą odnaleźć się w świecie pogrążonym w żałobie. Pogodzić się z utratą ukochanych, sąsiadów, przyjaciół. Nowy burmistrz, Kevin Garvey próbuje tchnąć w nich ducha walki i nową nadzieję, choć również jego własna rodzina rozpadła się w wyniku tragicznych zdarzeń. Jego żona złożyła śluby milczenia i dołączyła do sekty religijnych fanatyków, syn rzucił studia i podążył za samozwańczym prorokiem, a córka w niczym już nie przypomina dawnej pilnej uczennicy.

Od 30 czerwca w HBO emitowany jest serial na motywach powieści z Liv Tyler i Justinem Theroux w rolach głównych, wyprodukowany przez Damona Lindelofa, laureata Emmy za serial „Lost: Zagubieni”, oraz Toma Perrottę, nominowanego do Oscara za „Małe dzieci”.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1037

Szukając odpowiedzi

Gdyby telewizja i kino nie brały na warsztat książek, wiele dobrych pozycji nigdy nie miałoby szans na zaistnienie. Ostatni przykład? Serial HBO „Pozostawieni”, którego pierwszy sezon zakończył się we wrześniu, zrobił niemałą reklamę ostatniej książce Toma Perrotty. W końcu historia, która stała się inspiracją dla serialu, jest obietnicą wciągającej lektury, dlatego po pierwsze powieść u nas wyszła, a po drugie doczekała się świetnego marketingu. Powodów do sięgnięcia po nią jest więcej niż fakt, że nakręcono na jej podstawie telewizyjną produkcję, za którą stoją głośne nazwiska. Tom Perrotta to autor bestsellerowych „Małych dzieci”, a ich ekranizacja z Kate Winslet w roli głównej była jedną z głośniejszych premier roku 2006. Perrotta dał się w tej powieści poznać jako znakomity portrecista amerykańskich przedmieść, które wcale nie są tak idylliczne, jak stereotypowo się je prezentuje. „Małe dzieci” obnażają zakłamanie ich mieszkańców, tłumiących swoje frustracje za fasadą perfekcjonizmu. W „Pozostawionych” ponownie przygląda się małej społeczności, tym razem postawionej w zupełnie niespotykanej sytuacji – w obliczu zniknięcia 2% ludzkości, w tym ich najbliższych, członków rodzin i znajomych.

Zniknięcie z 14 października, tzw. Porwanie Kościoła – w co chcą wierzyć niektóre sekty religijne – nie jest jednak tematem książki samym w sobie. Jak wskazuje tytuł, jest to powieść o tych, którzy pozostali. Próżno więc szukać w niej wyjaśnień na równoczesne zniknięcie 2% populacji. Książka nie ma nic wspólnego z fantastyką ani science fiction. Perrotty nie interesuje, co się stało z tymi, którzy zniknęli, lecz to, jak z tym zniknięciem radzą sobie pozostawieni. Jego wizja jest zastanawiająca: różni ludzie na to samo wydarzenie reagują zgoła odmiennie i paradoksalnie w największą skrajność popadają ci, którzy nie stracili nikogo bliskiego. Do tej grupy można zaliczyć członków nowo powstałej sekty Winnych Pozostałych, której celem jest przypominanie pozostawionym, że normalne życie nie jest już po 14 października możliwe.

Fabuła „Pozostawionych” skupia się wokół rodziny Garveyów i ich najbliższych. Każda z tych osób prezentuje inną postawę. Kevin Garvey, pełniący funkcję burmistrza, próbuje tchnąć w mieszkańców małego Mapleton nadzieję, że życie po stracie nadal może być normalne. Jego żona, Laurie, odchodzi do Winnych Pozostałych, a syn, Tom, dołącza do sekty religijnego guru, który twierdzi, że jest w stanie wziąć na siebie cały ciężar cierpienia pozostawionych. Natomiast jego córka, Jill, niegdyś wzorowa uczennica, przeżywa młodzieńczy bunt z powodu rozpadu rodziny. Z kolei jej lolitkowata przyjaciółka, Aimee, tryska optymizmem i smutek po zniknięciu matki koi imprezami i używkami. Jedną z najciekawszych bohaterek jest jednak Nora Durst, rozgoryczona kobieta, która 14 października straciła całą rodzinę – męża i dwójkę dzieci. Stając się swego rodzaju lokalną atrakcją, Nora nie traci wiary, że może jeszcze ułożyć sobie życie i za wszelką cenę stara się żyć normalnie. Pytanie jednak, czy normalne życie jest w takiej sytuacji możliwe? Perrota pokazuje, że nawet trzy lata po tak niewyjaśnionym wydarzeniu nie da się o nim zapomnieć i od niego odciąć. Ludzie się zmieniają i zaczynają zachowywać w sposób nieprzewidywalny. „Pozostawieni” to oczywiście książka, którą należy odczytywać w szerszym kontekście – to rzecz o stracie i sposobach na poradzenie sobie z nią, rzecz o tym, że trzeba mimo wszystko żyć dalej, otrząsnąć się i wrócić do normalności. Doszukiwanie się przyczyn nie do końca jest zdrowe i potrzebne.

Na 380 stronach powieści niewiele się dzieje. To nie jest książka nastawiona na akcję, lecz na przekazywanie emocji. Rozmowy i wewnętrzne monologi bohaterów zajmują tu najwięcej miejsca. Bohaterowie robią zakupy, chodzą do pracy, do szkoły, umawiają się na kawę czy bawią na imprezie. Perrotta przedstawia więc zwykłą codzienność, co może się wydawać nużące, ale bynajmniej takie nie jest. Połączenie autentyzmu postaci z absurdalnym motywem zniknięcia daje bardzo atrakcyjny dla czytelnika efekt. „Pozostawieni” wciągają, bo autor umiejętnie buduje napięcie, podążając za kolejnymi bohaterami. Co ważne – nie jest to książka utrzymana w śmiertelnie poważnym tonie, przytłaczająca ciężarem emocjonalnym. Co nie znaczy, że nie porusza. Nie sposób nie czuć się przez nią dotkniętym, nie sposób czytać ją bezrefleksyjnie. To intrygująca lektura, która zostawia nas z otwartym, pełnym niejasności i niedomówień zakończeniem.

Ta skupiona na uczuciach książka zdecydowanie nie wystarczyłaby jednak na scenariusz serialu. Produkcja HBO tak naprawdę niewiele ma więc z nią wspólnego – zaczerpnięte zostały z niej najważniejsze wątki, motywy i postaci, ale to wszystko. Książkę i serial więcej dzieli niż łączy. Będzie to zatem doskonała lektura dla fanów telewizyjnych „Pozostawionych” – wyjaśniająca wszelkie niejasności, których w serialu Damona Lindelofa jest całe mnóstwo. Dopiero uzupełniony o powieść serial wyda im się kompletny.

„Pozostawionymi” Tom Perrotta udowadnia, że jest dziś jednym z najciekawszych amerykańskich pisarzy. Celnym obserwatorem, którego powieści przeszywają człowieka na wskroś, demaskując drzemiące w każdym z nas demony.

Malwina Sławińska

allison | 2014-09-17
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 17 września 2014

"Pozostawieni" to powieść o różnych reakcjach na nagłe osamotnienie i po stracie bliskich. To właśnie tytułowi bohaterowie są najważniejsi, znacznie ważniejsi od tych, którzy zniknęli.

Początkowo intrygował mnie powód zniknięcia wielu ludzi - wszak to niezwykłe, niepojęte. Wkrótce jednak przestało to dla mnie, jako czytelnika, być istotne.
Najbardziej skupiłam się na relacjach między bohaterami, którzy różnie reagują na własne i cudze nieszczęścia. Jedni popadają w apatię, inni oddają się wszelkim pokusom, chcąc zrekompensować sobie poczucie osamotnienia, jeszcze inni ulegają presji różnych oszołomów, którzy na cudzej tragedii zbijają fortunę i realizują własne plany.
Wiele zachowań zaskakuje, zadziwia, czasem nawet szokuje (zwłaszcza postępowania członków sekt).

Interesujące są zarówno bieżące wydarzenia, jak i retrospekcje. I chociaż świat przedstawiony przez autora jest wytworem jego wyobraźni, wiele jest w nim prawdy o ludziach.

Dziś zaczynam oglądać serial na podstawie...

BagatElka | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Czytałam i czekałam na to bum!Czekałam na odkrycie tajemnicy zniknięcia,na rozwiązanie zagadki,czekałam i poznawałam codzienne życie bohaterów,ich rozterki,smutki i małe radości.Towarzyszyłam im podczas prób pogodzenia się ze stratą,podczas walki o normalne życie,które normalne już nigdy nie będzie bo świat w jakim żyją jest taki sam a jednocześnie zmienił się całkowicie.
Nie wiem,w którym momencie dotarło do mnie,że nie ma na co czekać,że po prostu ta opowieść jest właśnie taka bo taka być powinna.Dotyczy tych,którzy pozostali,dotyczy całego ich dramatu i cierpienia jakie ich spotkało.
Autor zręcznie wciąga czytelnika w wykreowany przez siebie świat,że po prostu zapomina się o tytule o tym co on oznacza.
Jedno mnie tylko drażniło a mianowicie ciągłe seksualne napięcie,które towarzyszyło większości bohaterów.Nie dziwią różne reakcje i próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości ale dziwiły mnie te ciągłe erotyczne kombinacje.
Właściwie to nie powinno wywoływać zdumienia gdyż w...

Marre | 2014-09-08
Na półkach: Posiadałam
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

Pewnego dnia znikają miliony ludzi. Tak po prostu, bez żadnego puff. W jednej chwili są, a w drugiej ich nie ma. Niektórzy uważają to za zapowiadane w Apokalipsie św. Jana Porwanie Kościoła, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Mijają trzy lata. Nowy burmistrz Mapleton, Kevin Garvey, próbuje pozbierać miasto do kupy i zaprowadzić porządek, jednak najpierw musi poradzić sobie ze swoją rodziną. Żona złożyła śluby milczenia, syn rzucił studia i podążył za samozwańczym prorokiem, a córka z grzecznej uczennicy zmieniła się w imprezowiczkę z ogoloną głową.

Właściwie nie wiem, dlaczego Pozostawionych zakwalifikowano (czyt. zaszufladkowano) do fantastyki. Bo ktoś (ktosie) zniknął nagle i nie wiadomo, co się z nim stało? Gdyby udało się to w miarę wytłumaczyć, to ok, ale autor w ogóle do tego nie dąży.

Pozostawieni to powieść psychologiczna. Z "czystą" książką w tym gatunku nie miałam jeszcze styczności. i ten pierwszy raz uważam za bardzo udany.

Tom...

wiejskifilozof | 2015-01-22

Dużo ostatnio słyszałem o tym autorze.Też o książce,moimi zdaniem jest dla mnie za trudna.
Czytając ją miałem wrażenie,że czytam coś przeznaczonego dla znacznie inteligentniejszego czytelnika.
Nie bardzo zrozumiałem koncepcję zniknięcia ludzi.I nie bardzo odnalazłem się w temacie Meg i Laury.
No cóż,książka przeczytana.Może mało z niej zrozumiałe,ale oceniam jaką dobra :-)

Natula | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

Unikam telewizji, dlatego nie znam się na serialach, ale jak tylko usłyszałam o „Pozostawionych” serialu HBO powstałym na motywach książki Toma Perrotty - scenarzysty i autora „Małych dzieci”, to postanowiłam, że muszę przeczytać tytułową powieść, ponieważ jej tajemnicza fabuła działała na mnie ogromnie, a teraz, po jej przeczytaniu, kto wie czy nie obejrzę serialu, dlatego że „Pozostawieni” zrobili na mnie duże wrażenie.

14 października zaginęło tysiące ludzi, tak po prostu, z nieznanych powodów wyparowali, wsiąkli, przepadli. Ci co pozostali utracili grunt pod nogami, osamotnieni rodzice, małżonkowie, dzieci... wszyscy są zdezorientowani. Nie potrafią pogodzić się ze stratą, zwłaszcza że nie ma dobrego wytłumaczenia dla tego zjawiska. Wiele jest pytań, ale żadnych odpowiedzi. Trzy lata po tym wydarzeniu poznajemy małą społeczność w Mapelton, a w szczególności burmistrza miasteczka Kevina Garvey'a, którego porzuciła żona Laurie wybierając sektę religijnych fanatyków zwaną Winni...

książek: 2066
Książniczka | 2014-10-17
Na półkach: Dziwne i straszne...

"...wszystko nieustannie się zmienia - gwałtownie, nieprzewidywalnie i często bez wyraźnego powodu."

Nie zawsze potrafimy pogodzić się ze stratą... Czasem łatwiej jest przeboleć coś, co potrafimy określić i nazwać - chorobę, wypadek, niż zagadkowe zniknięcie. Chcemy wiedzieć, co stało się z bliską nam osobą, nawet jeśli to coś strasznego. Najtrudniej pogodzić się z niewiedzą...

Autor w swojej powieści skupia się właśnie na tych, którzy muszą uporać się ze stratą najbliższych i właśnie z niewiedzą, co tak naprawdę się z nimi stało. Kiedy dwa procent ludzkości ginie nagle i bez śladu, ci, którzy pozostali - przestają radzić sobie z życiem...

Autor pokazuje te wszystkie reakcje i zachowania na przykładzie miasteczka Mapleton, gdzie nikt nie jest już taki, jakim był przedtem... I okazuje się, że w tym przypadku czas nie leczy ran - ci ludzie nigdy nie dojdą do siebie.

"Pozostawieni" to świetna powieść psychologiczna, o dusznej, przytłaczającej atmosferze, i w swojej wymowie dość...

Gin | 2014-07-02
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2014

Książka Perrotty ma po trochu wszystkiego, co lubię.

Jest lekko fantastyczna. Lekko, bo owszem, 2% społeczeństwa znika, ale nie jest to w żaden sposób główny element fabuły, ale tło, które ma wytworzyć sytuację kryzysu.

Ma świetnie zarysowane postaci. Każda postać zbudowana przez Perrottę na inny sposób radzi sobie z zaistniałą sytuacją - wyparciem, załamaniem, alienacją, obsesją, nawet dołączeniem do sekty itd. Każda z tych postaci jest inna, a jej historię śledzi się z wielkim zainteresowaniem do ostatniej strony.

Perrotta buduje sieć powiązań między postaciami i sprawnie je ze sobą przeplata. Trochę jak S.King, który swoim umysłem jest w stanie ogarnąć całe miasteczko ze wszystkimi jego mieszkańcami i siecią zależności między nimi. Tutaj jest dokładnie tak samo, a jednocześnie ta ilość postaci nie przytłacza tylko tworzy książkę tym bardziej interesującą.

Istnieje serial oparty na motywach powieści, jednakże jest w nim (jak na razie) wiele różnic, jeśli chodzi o książkę....

Agro | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Od jakiegoś czasu czaiłem się na tą książkę. Czułem że to będzie dobra historia i się nie pomyliłem ale jednak nie stanę po stronie zachwytów nad Pozostawionymi. Rozumiem cały pomysł autora , świetnie przedstawione psychologiczne sylwetki mieszkańców Mapleton , całą tą otoczkę tajemnicy ,ludzkich dramatów , bólu utraty bliskich osób, nagłe i niewyjaśnione odejście tak wielu ludzi i to wszystko co się z tym wiąże , przymykam oko na powolność wydarzeń ..i ok niech tak będzie. Ale dlaczego to wszystko zostało wyprane z emocji? Brakło mi ostrości ,jakiś konkretów. Brakło mi jednego kierunku w którym to wszystko zmierza . W pewnym momencie myślałem że książka nie będzie miała końca. Nawet rozpatrując Pozostawionych jako powieść psychologiczną dla mnie zabrakło w tym wszystkim czegoś co elektryzowało by wyobraźnie, nadawało całości jakiś większy sens.. Mam nadzieję że Pozostawieni to tylko wstęp do całej historii , że teraz kiedy poznaliśmy głównych bohaterów a ich losy tak...

| 2014-08-08
Na półkach: 2014 (39 książek)
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Paruzja, inaczej Drugie Przyjście Chrystusa dopełniło się, lecz prorok nie został rozpoznany. Wybuch wulkanu usprawiedliwiono jego długim uśpieniem, a tsunami w Azji zmianami klimatycznymi i topniejącym lodowcem. Wszystko można próbować wyjaśnić; od drobnych cudów, po rozstąpienie się Morza Czerwonego. Wystarczy włączyć telewizję, by natknąć się jak jakiś głodny sensacji profesor usiłuje swoimi badaniami obalić „mity” chrześcijaństwa. Pewnej grupie ludzi zależy na odarciu nas z tajemnicy wiary i sprowadzeniu brutalnie na ziemię poprzez podanie gorzkiej pigułki racjonalizmu. I teraz w obliczu wniebowzięcia, zdajemy się wątpić. Jak to mogło się stać? Jak dobry Bóg mógł zabrać mojego sąsiada pijaka, a nie mnie uczciwego człowieka? Jak mógł wezwać do siebie tę rozwódkę z naprzeciwka lub sprawić, by cele niektórych więźniów strażnicy mogli zastać pustymi. Bracia i siostry, tego się nie da wyjaśnić! Tak samo jak ci naukowcy nie są w stanie wyjaśnić „wyparowania” cielesnej powłoki naszych...

luelle | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Intrygująca fabuła, świetnie opowiedziana, niedająca odpowiedzi do samego końca. Bohaterowie wyraziści, zróżnicowani psychologicznie, każdy z własną życiową historią. - Powieść niekoniecznie głęboka, ale wystarczająco wciągająca, żeby się dzięki niej oderwać od codziennych zajęć.

Z książki do serialu

Ekranizacja książki to zawsze problem i wybór między wiernością oryginałowi a jak najlepszym dostosowaniem opowieści do nowego medium. Jak to jest w przypadku popularnych seriali? Różnie, oj bardzo różnie.

Książki, na podstawie których powstają seriale

Ostatnie lata zdecydowanie należą do seriali, które stają się coraz ciekawsze i coraz lepiej nakręcone. „Gra o tron”, „Obca”, „Filary ziemi” – te książki przeniesione na mały ekran zyskują jeszcze większą popularność. Sprawdźmy więc, jakie jeszcze serialowe ekranizacje dzieł literackich szykują dla nas właśnie w tej chwili filmowcy.