Pozostawieni

Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Leftovers
literatura piękna
Ag2S

Stephen King stwierdził, że ta książka "to, mówiąc najprościej, najlepszy odcinek »Strefy mroku«, którego nigdy nie obejrzałeś”. Co się stanie, gdy nagle znikną tysiące ludzi? Znikną tak po prostu...Jak poradzą sobie z tym ci, którzy pozostali? Trzy lata po tajemniczym zniknięciu dwóch procent ludzkości, mieszkańcy Mapleton muszą odnaleźć się w świecie pogrążonym w żałobie. Pogodzić się z...

Trzy lata po tajemniczym zniknięciu dwóch procent ludzkości, mieszkańcy Mapleton muszą odnaleźć się w świecie pogrążonym w żałobie. Pogodzić się z utratą ukochanych, sąsiadów, przyjaciół. Nowy burmistrz, Kevin Garvey próbuje tchnąć w nich ducha walki i nową nadzieję, choć również jego własna rodzina rozpadła się w wyniku tragicznych zdarzeń. Jego żona złożyła śluby milczenia i dołączyła do sekty religijnych fanatyków, syn rzucił studia i podążył za samozwańczym prorokiem, a córka w niczym już nie przypomina dawnej pilnej uczennicy.

Od 30 czerwca w HBO emitowany jest serial na motywach powieści z Liv Tyler i Justinem Theroux w rolach głównych, wyprodukowany przez Damona Lindelofa, laureata Emmy za serial „Lost: Zagubieni”, oraz Toma Perrottę, nominowanego do Oscara za „Małe dzieci”.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1053

Szukając odpowiedzi

Gdyby telewizja i kino nie brały na warsztat książek, wiele dobrych pozycji nigdy nie miałoby szans na zaistnienie. Ostatni przykład? Serial HBO „Pozostawieni”, którego pierwszy sezon zakończył się we wrześniu, zrobił niemałą reklamę ostatniej książce Toma Perrotty. W końcu historia, która stała się inspiracją dla serialu, jest obietnicą wciągającej lektury, dlatego po pierwsze powieść u nas wyszła, a po drugie doczekała się świetnego marketingu. Powodów do sięgnięcia po nią jest więcej niż fakt, że nakręcono na jej podstawie telewizyjną produkcję, za którą stoją głośne nazwiska. Tom Perrotta to autor bestsellerowych „Małych dzieci”, a ich ekranizacja z Kate Winslet w roli głównej była jedną z głośniejszych premier roku 2006. Perrotta dał się w tej powieści poznać jako znakomity portrecista amerykańskich przedmieść, które wcale nie są tak idylliczne, jak stereotypowo się je prezentuje. „Małe dzieci” obnażają zakłamanie ich mieszkańców, tłumiących swoje frustracje za fasadą perfekcjonizmu. W „Pozostawionych” ponownie przygląda się małej społeczności, tym razem postawionej w zupełnie niespotykanej sytuacji – w obliczu zniknięcia 2% ludzkości, w tym ich najbliższych, członków rodzin i znajomych.

Zniknięcie z 14 października, tzw. Porwanie Kościoła – w co chcą wierzyć niektóre sekty religijne – nie jest jednak tematem książki samym w sobie. Jak wskazuje tytuł, jest to powieść o tych, którzy pozostali. Próżno więc szukać w niej wyjaśnień na równoczesne zniknięcie 2% populacji. Książka nie ma nic wspólnego z fantastyką ani science fiction. Perrotty nie interesuje, co się stało z tymi, którzy zniknęli, lecz to, jak z tym zniknięciem radzą sobie pozostawieni. Jego wizja jest zastanawiająca: różni ludzie na to samo wydarzenie reagują zgoła odmiennie i paradoksalnie w największą skrajność popadają ci, którzy nie stracili nikogo bliskiego. Do tej grupy można zaliczyć członków nowo powstałej sekty Winnych Pozostałych, której celem jest przypominanie pozostawionym, że normalne życie nie jest już po 14 października możliwe.

Fabuła „Pozostawionych” skupia się wokół rodziny Garveyów i ich najbliższych. Każda z tych osób prezentuje inną postawę. Kevin Garvey, pełniący funkcję burmistrza, próbuje tchnąć w mieszkańców małego Mapleton nadzieję, że życie po stracie nadal może być normalne. Jego żona, Laurie, odchodzi do Winnych Pozostałych, a syn, Tom, dołącza do sekty religijnego guru, który twierdzi, że jest w stanie wziąć na siebie cały ciężar cierpienia pozostawionych. Natomiast jego córka, Jill, niegdyś wzorowa uczennica, przeżywa młodzieńczy bunt z powodu rozpadu rodziny. Z kolei jej lolitkowata przyjaciółka, Aimee, tryska optymizmem i smutek po zniknięciu matki koi imprezami i używkami. Jedną z najciekawszych bohaterek jest jednak Nora Durst, rozgoryczona kobieta, która 14 października straciła całą rodzinę – męża i dwójkę dzieci. Stając się swego rodzaju lokalną atrakcją, Nora nie traci wiary, że może jeszcze ułożyć sobie życie i za wszelką cenę stara się żyć normalnie. Pytanie jednak, czy normalne życie jest w takiej sytuacji możliwe? Perrota pokazuje, że nawet trzy lata po tak niewyjaśnionym wydarzeniu nie da się o nim zapomnieć i od niego odciąć. Ludzie się zmieniają i zaczynają zachowywać w sposób nieprzewidywalny. „Pozostawieni” to oczywiście książka, którą należy odczytywać w szerszym kontekście – to rzecz o stracie i sposobach na poradzenie sobie z nią, rzecz o tym, że trzeba mimo wszystko żyć dalej, otrząsnąć się i wrócić do normalności. Doszukiwanie się przyczyn nie do końca jest zdrowe i potrzebne.

Na 380 stronach powieści niewiele się dzieje. To nie jest książka nastawiona na akcję, lecz na przekazywanie emocji. Rozmowy i wewnętrzne monologi bohaterów zajmują tu najwięcej miejsca. Bohaterowie robią zakupy, chodzą do pracy, do szkoły, umawiają się na kawę czy bawią na imprezie. Perrotta przedstawia więc zwykłą codzienność, co może się wydawać nużące, ale bynajmniej takie nie jest. Połączenie autentyzmu postaci z absurdalnym motywem zniknięcia daje bardzo atrakcyjny dla czytelnika efekt. „Pozostawieni” wciągają, bo autor umiejętnie buduje napięcie, podążając za kolejnymi bohaterami. Co ważne – nie jest to książka utrzymana w śmiertelnie poważnym tonie, przytłaczająca ciężarem emocjonalnym. Co nie znaczy, że nie porusza. Nie sposób nie czuć się przez nią dotkniętym, nie sposób czytać ją bezrefleksyjnie. To intrygująca lektura, która zostawia nas z otwartym, pełnym niejasności i niedomówień zakończeniem.

Ta skupiona na uczuciach książka zdecydowanie nie wystarczyłaby jednak na scenariusz serialu. Produkcja HBO tak naprawdę niewiele ma więc z nią wspólnego – zaczerpnięte zostały z niej najważniejsze wątki, motywy i postaci, ale to wszystko. Książkę i serial więcej dzieli niż łączy. Będzie to zatem doskonała lektura dla fanów telewizyjnych „Pozostawionych” – wyjaśniająca wszelkie niejasności, których w serialu Damona Lindelofa jest całe mnóstwo. Dopiero uzupełniony o powieść serial wyda im się kompletny.

„Pozostawionymi” Tom Perrotta udowadnia, że jest dziś jednym z najciekawszych amerykańskich pisarzy. Celnym obserwatorem, którego powieści przeszywają człowieka na wskroś, demaskując drzemiące w każdym z nas demony.

Malwina Sławińska

Anita Miszczyk | 2019-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2019

Najpierw myślałam, że to będzie science-fiction, ze względu na znikniętych ("utraconych") ludzi, ale jednak okazało się, że to bardzo porządne studium ludziej reakcji na katastrofę, jaką było nagłe znknięcie 2% populacji planety. Dużym plusem jest pokazanie, w jakie skrajności potrafią wpaść ludzie wtedy, gdy nie potrafią czegoś racjonalnie wytłumaczyć. Plus również za pokazanie, jak kończą wszyscy samozwańczy mesjasze. Książkę mogę z czystym sumieniem polecić, a sama zabieram się za serial!

Karolina | 2019-04-19

Taka trochę książka o niczym. Zero napięcia. Powiedziałabym, że zmarnowany potencjał.

Aneta-Wiola | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

SAMOTNI W BÓLU
W Mapleton w tajemniczy sposób znikają ludzie. Nie wiadomo, co się z nimi stało. W jednej chwili przebywali z bliskimi, a pod ich chwilową nieobecność „rozpłynęli się w powietrzu”. Pogrążeni w smutku i rozpaczy bliscy zaginionych nie mogą odnaleźć się w codziennej rutynie.
Kevin Garvey – burmistrz miasteczka robi wszystko, by społeczeństwo funkcjonowało jak najlepiej w tej niewyjaśnionej tragedii. Sprawy się komplikują wraz z odejściem żony i syna do dwóch, odmiennych sekt. Kevin będzie nie tylko zmagał się z problemami na stanowisku pracy, ale także ze stratą bliskich i buntem nastoletniej córki.

Szczerze mówiąc, nie wiem czym się ekscytują Amerykanie. „Pozostawieni” jest raczej dramatem osób pogrążonych w swoistej żałobie, od śledztwa tajemniczych zniknięć. I o tyle, ile autor przedstawił nam szczegółowo charakterystykę postaci, tak kompletnie zignorował dynamikę powieści oraz napięcie, jakie powinno towarzyszyć czytelnikowi podczas lektury. Nudna, monotonna,...

Wojtek88 | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

7,5

Panna Jagiellonka | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Co się stanie, gdy nagle znikną tysiące ludzi? Znikną tak po prostu, nie wydarzy się katastrofa, nie będzie żadnego wypadku ani mordercy szaleńca? Jak poradzą sobie z tym ci, którzy pozostali?

Mimo bardzo interesującego opisu książki i zachwytów innych czytelników byłam jak zwykle sceptyczna. Pozostawieni to jedna z wielu książek zdobytych podczas październikowej wymiany książek i póki co jedyna, którą udało mi się przeczytać. Jak wrażenia?

No cóż. To było genialne!
Nie czytałam czegoś podobnego, a to już wielki plus. Nie lubię czytać bliźniaczych książek, a umówmy się - zbyt wielkiego wyboru autorzy też nie mają. Ostatnio jednak spotykam na swojej drodze bardzo ciekawe thrillery, w których autorzy ukazują alternatywną rzeczywistość.

Nikt tak naprawdę nie wie co się wydarzyło 14 października, gdy nagle w jednej sekundzie zniknęło z powierzni ziemii 2% ludzkości, jednak jak to w takich przypadkach bywa, wszelkie sekty, religie i organizacje zaczęły nazywać to Wniebowzięciem....

KasiaM | 2017-12-14
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017, Dramat
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Książka o osamotnieniu, radzeniu sobie z tym w przeróżny sposób. Naprawdę nie rozumiem wstępowania ludzi do Winnych Pozostałych. Jest to tylko i wyłącznie sekta. Może chodzi tu o posiadanie wspólnoty, przynależenie do czegoś. Niestety członkowie nie pomyśleli najpierw o swoich rodzinach, które pozostały w domach. Widzimy to na przykładzie Jill i jej matki. Córka nie radzi sobie w życiu, opuszcza się w zajęciach, goli głowę i kręci się w niepewnym towarzystwie. A na końcu nawet ona myśli o zostawieniu o ojca i dołączeniu do Winnych Pozostałych.

Panna_Anna | 2017-09-27
Przeczytana: 26 września 2017

Książka dobra, ale nie świetna. Przeczytana po obejrzeniu całego - naprawdę genialnego - serialu. Na końcu przyniosła nieco rozczarowującą myśl: "Jak to: już koniec?!".
Cieszę się, że twórcy serialu poszli dalej, że rozwinęli tę jakże niezwykłą historię. Wciąż poszukuję odpowiedzi na wiele pytań, z którymi zmagali się bohaterowie. Jak czułabym się, gdybym znalazła się na ich miejscu? Co bym zrobiła? Jakie decyzje podjęła?
Myślę jednak, że serial oddziałuje na mnie o wiele bardziej niż książka, bardziej dotyka, niepokoi wręcz. Gorąco polecam!

Iwona | 2017-09-04
Przeczytana: 2015 rok

Czytasz i czekasz na to COŚ, ale to nie następuje.

Ina Kaa | 2017-08-31
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

To intrygujące jak świat literatury i filmu się przenika. Książka była tylko punktem wyjścia, która w serialu nabrała dodatkowych znaczeń. Warto przeczytać ją jeśli zafascynował nas świat stworzony przez Perrota.
Właściwie, gdy odrzucimy metafory wychodzi na to, że to obraz tego jak umiemy radzić sobie ze stratą i jak różnie na nią reagujemy. Książka trzyma się dużo bardziej ziemi, ale nie odbiera jej to niczego.