Pozostawieni

2014-06-30
2012-08-02
Anna Gralak

Szukając odpowiedzi

Niezłe, chociaż pewnie nie powala. Dobrze zawiązane wątki fabularne, raczej nieprzewidywalne sekwencje wydarzeń, nie rażą banałem. Autor udatnie kreśli odmienne postawy życiowe przedstawianych postaci, rzutujące na podejmowane przez nich, tak różne, decyzje. Rozpisanie fabuły na wiele postaci i luźno ze sobą powiązane wątki, w takiej, powiedziałbym - serialowej konwencji, nieco rozpraszało, łatwo było zapomnieć pewne szczegóły do których autor powraca po stu, czy więcej, stronicach tekstu. Ale naprawdę, przeczytać warto!

Na początku czytało mi się bardzo szybko, raz dwa i byłam w połowie książki, kiedy wiedziałam już że ta historia zmierza donikąd. Nie było żadnego bohatera, którego bym polubiła. Żadnej historii, która by mnie wzruszyła. To taka wydmuszka - ciekawy temat, ale bardzo pusto w środku. Nic ta książka nie wniosła, nie prowokuje żadnych rewolucyjnych przemyśleń. Ot jakby czytać o kimś kto kogoś stracił i że nie bardzo sobie z tym radzi (zrozumiałe i zupełnie trywialne, a powieść nie dodaje od siebie nic nowego).

🏆Dziś przychodzę do Was z kolejną trudną książka.

💀Powieść „Pozostawieni” przedstawia intrygującą wizję świata Toma Perroty, w którym nagle znika 2% ludzkości. Tak po prostu. Bez żadnego pożegnania, śmierci, dematerializacji. Po prostu w mgnieniu oka zniknęli. Gdzie się podziali? Na to pytanie nie są w stanie odpowiedzieć nauka ani żadna z religii.

🌃Książka porusza wiele problemów świata radzącego sobie z tym nietypowym wydarzeniem. Ludzie muszą uporać się ze stratą najbliższych – stratą niespodziewaną i niewytłuamczalną. I poznajemy Kevina – Burmistrza Mapleton.
Kevin, tak jak większość ludzi, musi uporać się z „odejściem” . Do tego dochodzą również żałoba, ból, poczucie winy, kryzys rodzinny. Żona Kevina odchodzi do sekty, syn zostaje zwolennikiem samozwańczego proroka, a córka wkracza w nastoletnie życie buntowniczki.

🌇Historia opisana w tej książce jest wręcz genialna, opowiada o radzeniu sobie z niewyobrażalnymi trudnościami zgotowanymi przez życie. Treść jest bardzo aktualna i przede wszystkim wciągająca.

📖Jest to kolejna już pozycja, która pozwoli nam otworzyć oczy, stać się bardziej empatycznymi wobec siebie. Po niej też już nic nie jest takie samo.

🔮 Powstał też serial zainspirowany książką, jednak fabuła różni się od tej przedstawionej w książce.

🏆Dziś przychodzę do Was z kolejną trudną książka.

🌃Książka porusza wiele...

Najpierw widziałam serial. Podobał mi się i nie podobał, zbyt wiele było niejasności i niedomówień.
Wiele wątków odnalazłam w książce, niektóre zostały poprowadzone w serialu inaczej.
Co mi przypadło w powieści do gustu, to rzeczywiście backstory Toma, którego w serialu brakowało i pomysł, że wśród tych, co zniknęli w Porwaniu Kościoła, znalazł się ten bandyta Putin 😁
To byłoby wspaniałe.

To...

,,Pozostawieni” Toma Perrotty to książka, która opowiada o tajemniczym zniknięciu ludzi. Osoby, które pozostały muszą radzić sobie z utratą bliskich i powrócić do codzienności sprzed zniknięcia. Historia skupia się na mieszkańcach miasteczka Mapleton, w którym burmistrzem jest Kevin Garvey i próbuje przywrócić normalny tok życia do miasteczka.

,,Pozostawieni” zostali mi polecona i bardzo się z tego ciesze, bo gdyby nie to polecenie nigdy bym nie sięgnęła po tę książkę. Już sam prolog był dla mnie trochę niejasny. Trudno było mi się na początku wkręcić w historię, ale zarazem coś ciągnęło mnie do zapoznania się z historią bohaterów. Kevin to taki typ bohatera, który sprawiał wrażenie, że wszysko ma pod kontrola, a jednak nie zawsze tak było. Na początku uwierzyłam w to, że wszystko jest u niego w porządku, a potem jednak zdałam sobie sprawę, że nie. Jill to nastolatka, która odnajduje swoje miejsce w świecie. Była zagubiona tak jak każdy bohater w tej książce, ale jej postać dała mi jasno do zrozumienia, że ta książka pokazuje jak człowiek radzi sobie z swoimi problemami, utratą bliskich.

Jedna osoba będzie udawała, że wszystko w porządku. Druga jeździła na rowerze. Trzecia zmieni fryzurę, a kolejna jeszcze wstąpi do jakiejś organizacji.

,,Pozostawieni” to książka, które jest o ludziach i ich problemach oraz o codzienności, która w każdym momencie może się zmienić. Jak już wspomniałam, gdyby nie polecenie, nie przeczytałabym tej książki, a teraz cieszę się, że się z nią zapoznałam.

,,Pozostawieni” zostali mi...

Moje, po kilku dniach, przemyślenie, że to może być powieść o ocalałych w każdym czasie. Dokładniej o tym, jak sobie radzą z tym, że to oni przeżyli. Jak to wpływa na ich postrzeganie rzeczywistości, relacje, myśli o przyszłości.
Nie ma traumy wojny, cierpienia, ran i bólu - jest trauma niepewności - dlaczego nie oni i każdej następnej chwili.
ps serial (bardzo dobry) jest mocno zmienioną wersją

ps serial (bardzo dobry) jest...

Po WYBITNYM serialu to zimny, literacki prysznic i zaledwie kąsek wyśmienitego TV-dania. Ale i tak autorowi dozgonny szacunek za całokształt i start czegoś według mnie bardzo trafnego i potrzebnego.

1962

W przeciwieństwu do wielu nie oglądałam serialu. Choć mam go w planach, wolę jeśli mam szansę, wpierw zaznajomić się z literackim pierwowzorem. Może też dlatego moja ocena "Pozostawionych" jest niezwykle pozytywna.

Perrotta wyszedł od ciekawego, intrygującego pomysłu - co by było, gdyby niespodziewanie zniknęło 2% ludzkości. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie kultów, problemów rodzinnych, kolejnych kultów, rozkładu relacji społecznych i redefiniowania dotychczas znanych pojęć. Nie zmienia to faktu, że złożenie tych czynników i dobrego pióra Perrotty tworzy ciekawą całość.

Choć powieść jest wielowątkowa, a narracja rozbita na kilku narratorów nietrudno się połapać w powiązaniach pomiędzy poszczególnymi bohaterami, zaś części historii łączą się w zgrabną całość. Nie jest to może powalająca całość i raczej nie nazwałabym jej książką roku (cokolwiek twierdzi Times),ale jest miłą i odświeżającą lekturą.

Ocena głównie z wdzięczności za doskonały serial, który jednak znacznie przewyższa swój pierwowzór (to nie jest shade na Perrottę, który miał swój wkład w powstawanie całego serialu, także wykraczających poza książkę sezonów, ale raczej pochwała Lindelofa i scenarzystów). Widzowie TL sięgający po książkę pod wpływem show, będą raczej zawiedzeni, choć podoba mi się jedyna naprawdę potrzebna rzecz, której brakuje w wersji TV - backstory Toma Garveya.

W moje ręce ,,Pozostawieni” Tom’a Perrotta dostała się przypadkiem. Oddając inne pozycje do biblioteki zaproponowano mi ją jako coś do poczytania czego jeszcze nie znam.

Szczerze mówiąc okładka ani tytuł za dużo mi nie mówiły. Za bardzo też nie zapowiadały porywającej lektury. Dużo się nie pomyliłam.

Na samym początku trochę się gubiłam kto jest kim, kiedy i o co chodzi. Ale po rozdziale czy dwóch już wszystko ogarniałam. Były momenty, które faktycznie mnie zaciekawiły i wkręciłam się w te rozdziały. Rozwiązanie jednej z zagadek, oczywiście nie tej najważniejszej czyli co stało się z ludźmi którzy pewnego dnia ,,puf” zniknęli, też nie było oczywiste. Także miłym akcentem było zaskoczenie w rozwiązaniu tej sprawy.

Ogólnie zaliczam te książkę do czytadeł. Czyta się ja dobrze i szybko, ale szału nie ma. Nie sprawia, że po jej skończeniu jeszcze kilka dni o niej myślisz, albo nie możesz pójść spać bo chcesz przeczytać jeszcze jeden rozdział.

Na samym początku trochę się gubiłam kto jest kim, kiedy i o co chodzi....

• 2015