Pan Pip

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
Mister Pip
literatura piękna

Wioska rybacka wciśnięta między bezkresną plażę a zachłanną dżunglę. Wybuch wojny domowej między separatystami a wojskami rządowymi i całkowita blokada największej z Wysp Salomona uruchamiają serię niezwykłych zdarzeń. Trzynastoletnia Matylda wraz z grupą dzieci zaczyna pobierać nauki od pana Wattsa, zwanego Wytrzeszczem, jedynego białego człowieka, który nie uciekł z wyspy przed wprowadzeniem blokady. Na lekcjach dzieci poznają pewnego jegomościa z dalekiego świata: pana Dickensa i jego powieść Wielkie nadzieje. Znajomość ta splatasię z losami wioski i jej mieszkańców, a przyjaźń z oboma Anglikami, współczesnym i historycznym, staje się najważniejszym wydarzeniem w życiu Matyldy. Uhonorowany Commonwealth Writers' Prize i nominowany do nagrody Bookera Pan Pip przenosi czytelnika w świat literackiej wyobraźni. W tej klasycznej opowieści o dojrzewaniu odnajdziemy ciepły portret ludzi starających się prowadzić normalne życie w nienormalnych warunkach. Jesienią 2012 roku odbyła się prapremiera filmu na podstawie książki, w reżyserii Andrew Adamsona (Shrek, Opowieści z Narnii), z Hugh Lauriem w roli głównej.

Oszczędna w stylu, zapadająca w pamięć baśń Lloyda Jonesa to wyprawa ku źródłom siły sztuki i jej granicom.
„The Washington Post"

Mało która powieść potrafi połączyć w jedną całość tak ogromne pokłady uroku, grozy i pokrzepienia.
„The Independent"

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1469&v=_

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1469&v=_

Niewielka w swej objętości historia relacji dziecięcej bohaterki z nauczycielem - jedynym białym, ze swojej rodzinnej wioski będącej pod okupacją wrogiej nacji. Zachowawcza w środkach wyrazu powieść zgrabnie przedstawia punkt widzenia 13 letniej dziewczynki wychowanej z dala od wielu udogodnień cywilizacyjnych. Z każdą stroną obserwujemy więź, jaką zawiązuje z Pipem - głównym bohaterem "Wielkich nadziei", powieści fragmentarycznie odczytywanej podczas codziennych zajęć w szkole. Losy Dickensowskich postaci uzmysławiają bohaterce bezmiar i różnorodność świata, który do tej pory ograniczał się do jej rodzinnej wyspy, jak również stały się ratunkiem przed cierpieniem zadawanym przez brutalną rzeczywistość wojny domowej. Piękna historia, która krzepi mimo wszystko.

mamas | 2019-05-31
Przeczytana: grudzień 2018

To wspaniałe, że raz na jakiś czas trafia się na książkę, która zaskakuje i zachwyca, i nie można znaleźć porównania do żadnej z wcześniej czytanych. Zawsze mnie dziwi, że po tylu przeczytanych powieściach, słowach, historiach, autorom udaje się napisać coś świeżego i poruszającego. A może siła tkwi po prostu w opowiadanej historii i ludziach, którzy ją przeżywają? Wzruszająca i piękna.

Netti | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 30 lipca 2018

Trochę jestem rozczarowana tą książką. Film podobał mi się zdecydowanie bardziej. Zabrakło mi klimatu, większych więzi z bohaterami, nostalgii - wszystko to było w filmie, a powieść niestety okazała się bardziej płytka.

alak | 2018-06-10
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Dwa odmienne światy - błotnista Anglia Pipa i słoneczna wyspa Matyldy. Wytrzeszcz, czy jak ktoś woli - Tom Christian Watts, przedstawia dzieciom świat Karola Dickensa z powieści "Wielkie nadzieje". Czy PIP jest tylko bohaterem powieści, czy może uosobieniem przemiany naiwnego dziecka w świadomego swoich wyborów młodzieńca, niepozbawionego błędów i złych decyzji dżentelmena.

Jest coś ujmującego w życiu mieszkańców wyspy. Nie posiadają zbyt wielu przedmiotów, są odcięci od reszty świata, ponieważ zarządzono odcięcie wyspy od transportu morskiego. Jednak drogą powietrzną docierają tu rebelianci. Szczególnie ujął mnie fragment, w którym spalone zostały wszystkie rzeczy, cały dobytek mieszkańców wyspy, prócz domów. Ów moment uświadomił mi, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od rzeczy małych i nieistotnych, materialnych. Zapomnieliśmy co tak naprawdę liczy się w życiu. Mieszkańcy wyspy z żalem przyglądali się płonącemu stosowi, ale bez buntu. Po prostu przytulali się do siebie wiedząc, że...

agata | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Piękna powieść, ale żałuję, że nie przeczytałam najpierw "Wielkich nadziei" Dickensa-to główny motyw tej lektury.

Adrian | 2016-09-01
Przeczytana: 26 lipca 2016

Bardzo dobra książka. Niby lekka ale posiada to "coś".

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Ostatnio, gdy w Auchan były kosze z tanią książką, znalazł się tam również "Pan Pip" w niepokojąco dużej ilości. Wziełam go do ręki i powiedziałam na głos do grzebiącego tłumu: "To jest najbardziej niedoceniana książka w tym koszu". I poszłam. Ja już swój egzemplarz mam i od dawna się nim zachwycam. Potęga literatura i ludzka trwoga przed nieznanym. Tak bardzo Wam polecam "Pana Pipa"!

Milena | 2016-06-24

Bardzo trudna historia, ciężko było czytać. Poruszająca, chodź może wydać się nudna momentami.

Aga | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Dająca wiele do myślenia książka ukazująca poruszającą historię mieszkańców wioski gdzieś na wyspie pośrodku niczego gdzie w pewnym momencie pozostaje tylko jeden biały człowiek i to on ze swoją pasją staję się punktem zapalnym do obudzenia wyobraźni w dzieciach. Czytając im książkę, każdego dnia kolejny rozdział pokazuje im ile mogą się nauczyć o sobie i że czasem nie trzeba nauczyć się czegoś pożytecznego, wystarczy marzyć i nie zapominać o tym by marzyć. Ta opowieść pokazuje jakim darem jest pasja, ile potrafi zdziałać jeden człowiek w życiu innych by ich też obdarzyć celem i pasją. To doskonała książka dla osób, które twierdzą, że czytanie wymyślonych opowieści nic nie daje. Ta książka mogłaby paru ludzi skłonić do czytania. Polecam. To naprawdę warto przeczytać, przede wszystkim dla tych emocji oraz radości z poznawania dalszych losów bohaterów czytanej książki.

borowik1 | 2016-01-26

Wlasnie skonczylam czytac ta cudowna ksiazke i zastanawiam sie czy umknelo to mojej uwadze ale zona toma byla grace(czarna) a matylda pod koniec odwiedza ponoc jego zone joyce ktora jest biala nie wiem czy pan watts o ty wspominal ale bie przypominam sobie wiec zastanawia mnie skad wiedziala o tym matylda