Pan Pip

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
Mister Pip

Wioska rybacka wciśnięta między bezkresną plażę a zachłanną dżunglę. Wybuch wojny domowej między separatystami a wojskami rządowymi i całkowita blokada największej z Wysp Salomona uruchamiają serię niezwykłych zdarzeń. Trzynastoletnia Matylda wraz z grupą dzieci zaczyna pobierać nauki od pana Wattsa, zwanego Wytrzeszczem, jedynego białego człowieka, który nie uciekł z wyspy przed wprowadzeniem blokady. Na lekcjach dzieci poznają pewnego jegomościa z dalekiego świata: pana Dickensa i jego powieść Wielkie nadzieje. Znajomość ta splatasię z losami wioski i jej mieszkańców, a przyjaźń z oboma Anglikami, współczesnym i historycznym, staje się najważniejszym wydarzeniem w życiu Matyldy. Uhonorowany Commonwealth Writers' Prize i nominowany do nagrody Bookera Pan Pip przenosi czytelnika w świat literackiej wyobraźni. W tej klasycznej opowieści o dojrzewaniu odnajdziemy ciepły portret ludzi starających się prowadzić normalne życie w nienormalnych warunkach. Jesienią 2012 roku odbyła się prapremiera filmu na podstawie książki, w reżyserii Andrew Adamsona (Shrek, Opowieści z Narnii), z Hugh Lauriem w roli głównej.

Oszczędna w stylu, zapadająca w pamięć baśń Lloyda Jonesa to wyprawa ku źródłom siły sztuki i jej granicom.
„The Washington Post"

Mało która powieść potrafi połączyć w jedną całość tak ogromne pokłady uroku, grozy i pokrzepienia.
„The Independent"

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1469&v=_

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1469&v=_

allison | 2015-08-03
Przeczytana: 27 lipca 2015

Nieco mnie ta książka rozczarowała. Może jako miłośniczka prozy Dickensa spodziewałam się zbyt wiele, zwłaszcza, że "Wielkie nadzieje" to - moim zdaniem - jedna z jego najlepszych powieści.

Na pewno pięknie pokazane jest tu zauroczenie literaturą i mistrzem, którym w tym przypadku staje się nie tylko pisarz, ale i nauczyciel - ten, który zaraża miłością do książek i potrafi o nich fascynująco opowiadać. Ten ktoś za swoją miłość do pisanego słowa płaci najwyższą cenę, podobnie jak część innych bohaterów.

Ciekawie połączone tu zostały motywy z dziewiętnastowiecznej literatury i z Biblii. Autor z wyczuciem posługuje się literackimi konwencjami i zręcznie wplata je we współczesność.

Poruszające jest zakończenie, które uważam za jeden z atutów tej powieści.

Do czego zatem się przyczepiłam, skoro dałam tylko ocenę dobrą? Otóż irytująca wydała mi się powtarzalność pewnych scen i dialogów. Przez to fabuła momentami stawała się nużąca.

Poza tym jednak książka jest ciekawa i na...

W końcu, po tak długim czasie, udało mi się przeczytać naprawdę dobrą powieść w czystym tego słowa znaczeniu.
Co prawda, mimo mojej osobistej niechęci do twórczości Dickensa - 'Wielkie nadzieje' jako największe, tuż po 'Nędznikach' Hugo, rozczarowanie czytelnicze - 'Pana Pipa' wręcz pochłonęłam, nie przeczytałam. Nie spodziewałam się akurat takiej historii z tak ciekawą narratorką i intrygującym panem Wattsem. Oprócz tego zakończenie jest mocnym punktem całej książki, ponieważ bardzo zaskakuje. Nie ma to jak nie być pewnym, z kim naprawdę ma się do czynienia...
Az jestem ciekawa, jak wygląda ekranizacja filmowa.

Na "... zapomnianej wyspie, gdzie dochodziło do niewyobrażalnych okrucieństw, które wszakże nie wzbudziły oburzenia świata zewnętrznego" toczy się historia opowiedziana nam przez 11-letnią wówczas Matyldę. Opuszczeni przez białych, wydani na pastwę nienawiści antagonistów, mieszkańcy zapadłej wsi spędzają ostatnie 95 dni swego spokojnego życia zasłuchani w niesamowitą historię. Jedyny pozostały biały we wsi, tajemniczy i nie do końca akceptowany przez dorosłych, pan Watts, wprowadza ich w świat wiktoriańskiej Anglii czytając w prowizorycznej szkole "Wielkie nadzieje" Dickensa. Bogatsi o słowa, których istoty nie są w stanie pojąć - oszroniony poranek, bagna, metropolia, wiktuały, dostają rzecz najcenniejszą. Klucz do wyobraźni, prawo do budowania światów i bycia w nich bohaterami, do ucieczki w fantazję stanowiącą jedyne bezpieczne miejsce. Prawo do własnych wielkich nadziei i ich realizacji.
"Ty jesteś pan Dickens. [...] Oczekuję, że wydacie mi Pipa."
Bez klucza pogrążamy...

Muminka | 2015-07-25
Przeczytana: 10 lipca 2015

Jeden z ulubionych motywów literackich- autotematyczna opowieść o sile literatury. Tym razem dziełem łączącym pokolenia a nawet dwa światy dorosłych i dzieci są Wielkie Nadzieje Dickensa. Na zapomnianej nowozelandzkiej wyspie widok białego człowieka jest niespotykany. Przybywa na nią dość osobliwa para- pan Wytrzeszcz ( pełnokrwisty angielski dżentelmen) oraz jego ciemnoskóra żona, wywodząca się też z antypodów. Narratorką historii jest Matilda, której ojca porwał blichtr dalekiego cywilizowanego świata białych. Lata wcześniej pojechał wydobywać bogactwa naturalne z kopalni dla białych bogaczy. Dlatego też matka Matildy nienawidzi białych. Mr Watts podejmuje się nauczać kilkudziesięcioro dzieci. Uczy je języka angielskiego na podstawie lektury Wielkich Nadziei. Codziennie zaznajamia dzieci z rozdziałem historii Pipa. Dla uzupełnienia edukacji każda z matek lub babcie uczniów od czasu do czasu pojawiają się w szkole, dzieląc się posiadana przez siebie wiedzą, czy to o połowach ryb,...

kasandra_85 | 2013-10-02
Przeczytana: październik 2013

Weronika Rudnicka | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Sama do końca nie wiem czy mi się podobała. Co prawda opowiedziana historia była ciekawa, Matylda świetnie sprawdzała się jako narrator a i inni bohaterowie zachęcali do zapoznania się z treścią książki, to ani razu nie złapałam się na czytaniu z zapartym tchem. Może była to wina "wielkich nadziei" wiązanych z powieścią, a może po prostu pachnący filozofią styl Lloyda Jonesa nie do końca mi odpowiadał. Mam tylko nadzieję, że ekranizacja, w której pojawi się Hugh Laurie (darzony przeze mnie wręcz nabożną czcią) trochę bardziej do mnie przemówi.

Kasia | 2015-04-17
Na półkach: Przeczytane, Wbph-filia 16
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Bardzo przyjemnie się czytało - po próbach z panem Dukajem chyba większość książek czytałoby się przyjemnie. Historia poruszająca. Choć czuję pewien niedosyt związany z objętością lektury.

AsiaG | 2015-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

To książka, która wzrusza i daje do myślenia. Napisana w sposób przyjemny i przystępny, niby lekka, a jednak trudna. Ja uważam ją za książkę bardzo mądrą i na długo zapadającą w pamięć. Pokazuje nam jak wiele człowiek może znieść, ile można osiągnąć dzięki potędze wyobraźni i jakże trudno nam poznać drugiego człowieka. Losy Matyldy, jej mamy i pana Wattsa sprawiają, że chcemy ich poznać, a styl autora pozwala nam choć odrobinę wcielić się w ich rolę i poczuć to co oni czują. Jest ona pochwałą literatury i życia. Tym, którzy kochają książki polecam z czystym sercem.

Mrs_Avaler | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Zawsze wzrusza mnie motyw dziecka, które nie potrafi odnaleźć się w wojnie dorosłych. Taka też sytuacja przedstawiona jest w "Panu Pipie" - Matylda, będąca nastolatką, podobnie jak jej koleżanki i koledzy nie rozumie trudnych słów, które wymawiają dorośli, wie jedynie, że trzeba się ich bać, że niosą one niebezpieczeństwo dla całej wioski. Nadzieję na lepszy świat daje im pan Watts, który jako jedyny biały człowiek zdecydował się by zostać na wyspie mimo możliwości ucieczki przed wprowadzeniem całkowitej blokady. Postanowił zostać ich nauczycielem. Dzięki lekturze Pana Dickensa "Wielkie Nadzieje" otwiera przed tymi dziećmi nowy, lepszy świat, który pozwala im zapomnieć o otaczającej tragicznej rzeczywistości. Z resztą, oderwane są nie tylko dzieci, ale również czytelnik "Pana Pipa", który całkowicie wchłonięty jest w treść książki. Nagłe zwroty akcji wprawiają w niemal osłupienie, chce się powiedzieć "ale dlaczego właśnie tak? przecież to niemożliwe!". Jest to książka, od której...

Potania | 2013-10-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2013

Lloyd Jones jest nowozelandzkim pisarzem i zdobywcą wielu nagród literackich. Do jego najbardziej znanych tytułów należą m.in.: „The Book of Fame”, „Biografi” czy też „Choo Woo i Paint Your Wife”. Jego pierwszą książką przetłumaczoną na język polski jest „Pan Pip”, na podstawie której w 2012 roku został nakręcony film z Hugh Lauriem w roli głównej.

Powieść, choć z pozoru wydaje się bardzo truistyczna, to w ostatecznym rozrachunku sprawia, że czytelnik odkładając książkę planuje powrót w świat przedstawianych wydarzeń. Wraz z pierwszymi słowami pisarza zostajemy przeniesieni w lata 90. XX wieku na wyspę Bougainville. Oczami zamieszkującej tam Matyldy poznajemy życie mieszkańców i kluczową postać – zagadkę – Wytrzeszcza.

Akcja nabiera rozpędu, gdy wyspa zostaje odcięta od świata na skutek wybuchu wojny domowej. Wszyscy imigranci opuszczają ląd, poza jednym, zwanym przez wszystkich „Wytrzeszczem”. Pan Watts zostaje ostatnim białym człowiekiem na wyspie. Brak nauczycieli powoduje, że...