Małe dzieci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Akcja książki toczy się w niewielkim, pozornie spokojnym miasteczku gdzieś na wschodzie USA. Sielankowa atmosfera tego miejsca zostaje zakłócona, gdy w okolicy osiedla się mężczyzna skazany za pedofilię. Właśnie w tych okolicznościach poznajemy głównych bohaterów. Stanowią barwną galerię: Sara, zaciekła feministka z lesbijską przeszłością, przy tym kura domowa, Todd, przystojny, lecz zagubiony bezrobotny prawnik zajmując się wychowaniem dziecka, jego zapracowana żona Kathy czy Mary Ann, supermatka dwojga dzieci z życiem zaplanowanym co do minuty. Siła tej powieści tkwi w sugestywnym pokazaniu ich przemiany. Żyją obciążeni presją społeczna i rodzinną. Stopniowo jednak dorastają do dojrzałych wyborów i próbują, każdy po swojemu, przeobrazić swoje życie.

Siostra_Kopciuszka | 2017-02-23

Opowieść z tej książki zaczyna się i kończy na placu zabaw dla dzieci gdzie spotykają się mamuśki ze swoimi pociechami . Któregoś dnia pojawił się tam tatuś z synkiem . Wprowadziło to rozłam między mamuśkami , zwłaszcza kiedy to jedna z nich , Sara (wcale nie najładniejsza) nawiązała znajomość ze '' Studniówkowym Księciem '' , jak nazwały go kobiety z placu zabaw . Poznajemy też innych mieszkańców tego sennego miasteczka , w którym życie toczy się leniwie i zdaje się , że już niczym nie zaskoczy . Tak jest do czasu kiedy miasteczko obiega wieść iż ma w nim zamieszkać Ronnie McGorvey czterdziestotrzyletni były dozorca z katolickiej szkoły skazany za przestępstwa na tle seksualnym . A dokładniej za obnażanie się przed małymi dziewczynkami . Podejrzany był też o morderstwo , ale ciała ofiary nie znaleziono . Wszyscy w miasteczku są przerażeni , ale są też i tacy , którzy w końcu mają na kim wyładować swoją agresję ,jak na przykład Larry Moon , były policjant wysłany na wcześniejszą...

telrhosien | 2014-09-14
Przeczytana: 13 września 2014

To bardzo smutna książka. Z duszną atmosferą przedmieść, na których życie wcale nie jest sielanką, pełna smutnych, nieszczęśliwych ludzi. Bo kto jest tam szczęśliwy? Ani ci żyjący w dostatku, ani ci biedniejsi. Kobieta, która została w domu, by wychowywać dziecko, czuje się nieszczęśliwa i bezużyteczna. Kobieta, która pracuje, robi karierę, realizując reportaże, jest nieszczęśliwa, bo chciałaby móc zostać w domu z dzieckiem i urodzić kolejne. Nieszczęśliwe są dobrze sytuowane kobiety przychodzące na plac zabaw z dziećmi. Bo uwikłane są ciągle w grę pozorów, która nie pozwala im przyznać, że w ich małżeństwach dzieje się źle, a dzieci nie są wcale tak idealne.

Książka porusza wiele problemów, które w pewien sposób są bliskie mojemu pokoleniu, na tym etapie życia, na jakim jesteśmy, ale nie widać tu dobrych rozwiązań.

Książka wcale nie opowiada o dzieciach, nie dosłownie, raczej o dorosłych, którzy wciąż są jak małe dzieci, powielają stereotypowe zachowania znane z liceum - np....

Madi | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2016, Obyczajówka

Mam co do tej książki mieszane uczucia,z jednej strony podobał mi się wątek romansu głównych bohaterów i wplątany w to wszystko pedofil, a z drugiej strony banalne zakończenie.
Ale za to książkę czyta się lekko i szybka.

P.S.Film również jak książka -średni.

CezaryJ | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Zanim przeczytałem książkę widziałem film. To był błąd, ale zapomniałem o filmie i dopiero po kilku kartkach zorientowałem się. Po książkę sięgnąłem ze względu na ciekawą tematykę. Liczyłem na to, że będzie jednak więcej o pedofilu, który wraca do normalnego życia i reakcji związanych z tym zdarzeniem. Okazało się, że mowa jest jednak głównie o romansie, więc to mnie rozczarowało, ale książka pisana jest łatwym językiem, więc nie była męcząca. Zakończenie raczej zaskakujące, chyba, że ktoś jak ja oglądał wcześniej film. Moja ocena jest dobra, bo książka jest OK, ale rewelacji nie ma.

pulcinella | 2011-03-03

To taka książka, w której wszystko to, czego w literaturze nie lubię: place zabaw pełne naszych milusińskich, matki poświęcające się dla rodziny, pełne wzajemnej obcości małżeńskie pożycie, idiotyczny romans i na dodatek zboczeniec - okazuje się piorunujacą mieszanką, od której nie mozna się oderwać i która w dodatku mówi coś istotnego o naszym życiu. Bolesne pozytywne zaskoczenie:)

kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Denerwowała mnie. Nie polubiłam Sary. Nie wiem, może to dlatego, że reprezentowała zagubioną, dojrzałą kobietę po przejściach. Sądzę, że mimo to powinna wzbudzać choć odrobinę sympatii. Niestety.
Przeczytałam ją tak szybko tylko dlatego, że w kolejce czekały już kolejne, mam nadzieję ciekawsze książki.

Adam | 2012-11-19
Przeczytana: 16 listopada 2012

Trochę mi się kojarzy ta książka z S. Kingiem. Też są charakterystyczne, bardzo "lubialne" postacie, małe miasteczko i zło narasta. Wszystko poważniej niż u Kinga, bez fantastyki czy grozy, oczywiście. Bardzo dobra książka, wprost mówiąca o tak mocnych tematach jak zdrada, pornografia czy pedofilia, ale w jakiś taki poruszający, a nie odrzucający od czytania sposób. Polecam.

zimt89 | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 marca 2017

Wbrew pozorom, ta książka jest o tym, jak często wracamy do punktu wyjścia. Uwięzieni przez konwenanse i role społeczne boimy się dokonywać śmielszych decyzji w momencie, który mógłby być dla nas przełomowy.

Aneczka | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 listopada 2014

Tym razem to ekranizacja podobała mi się bardziej, chociaż książka też nie jest stratą czasu.

kinga | 2011-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2011

Nie wiem o co chodzi... Bywają całkiem dobre opinie o tej książce, scenariusz na jej podstawie został nominowany do Oscara, a dla mnie "Małe dzieci" to zwykły kot-dachowiec wśród persów... Bardzo przeciętna.
Wydaje się, jakby była dopiero szkicem, planem do powieści, który trzeba dopracować, ubarwić, odświeżyć. Po przeczytaniu tej książki czuję lekką irytację.

Wszystko tu dzieje się zbyt chaotycznie, za szybko.Odnoszę wrażenie, jakby Tom Perrotta bardzo się spieszył, podekscytowany myślą, że napisze swoja własną książkę. Miał pomysł, ale za szybko chciał osiągnąć cel.

Marginalnie potraktowane dzieci są tu pretekstem do opisu dorosłych, są przeszkodą w budowaniu ich szczęścia (bo przecież gdyby nie było dzieci, wszystko byłoby tak proste, a Sara nie musiałaby przez kilka akapitów kombinować, co zrobić ze śpiącą córką, żeby wyjść na spotkanie z kochankiem). Problem dzieci niechcianych, dzieci, które stają rodzicom na drodze do szczęścia, czy to zawodowego, czy prywatnego to...