Trzydzieści sześć dusz

Tłumaczenie: Piotr Jankowski
Wydawnictwo: Albatros

Księga Ezechiela: 25, 17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności..." Dwa morderstwa po przeciwnych stronach Stanów Zjednoczonych - jedno na małej nowojorskiej uliczce, drugie na prowincji w Montanie. Seria zabójstw przetacza się przez cały świat - wydaje się, ze ofiary są zupełnie przypadkowe. Co bowiem mają wspólnego indyjskie slumsy i rajskie plaże Cape Town? To proste - nic. A jednak łączy je coś więcej niż tylko sprawca... Will Mourne, młody reporter New York Timesa żył spokojnie, bezpieczny w kokonie złudzeń do dnia, w którym znikła jego żona. Zadzwoń na policję i nie zobaczysz jej już nigdy - oznajmili mu porywacze i dziennikarz nie miał wątpliwości, że nie zawahają się przed niczym.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Lagrema | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Ttt, 2013

Podczas choroby, która pomimo lata, nieoczekiwanie na mnie spadła, szukałam lekkiej, nieskomplikowanej lektury. Sięgnęłam więc po "Trzydzieści sześć dusz".
Wbrew wielu opiniom, powieść ta mnie wciągnęła. Znajdziecie w niej misternie uknutą intrygę o międzynarodowym zasięgu, głównego bohatera, który zmaga się z nieubłaganie biegnącym czasem i historię, która może was zadziwić. Bourne wprowadza bowiem czytelnika do społeczności Chasydów. Schemat i przewidywalna fabuła? Być może, ale czasem taki schemat i przewidywalność są potrzebne.
Czy jest to prawda, czy tylko fikcja literacka? Pewnie jakieś ziarno prawdy tutaj jest. Autorowi gratuluję pomysłu. Zachęcam do lektury :-)

bujak | 2014-01-24
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Książka już od pierwszych stron zaczyna "wciągać", akcja książki jest dynamiczna, znajdziemy wiele ciekawych opisów miejsc w których obecnie główny bohater znajduję się. Wspaniałe połączenie wątku religijnego, zagadkowość do samego końca nie wiadomo od czego się wszystko zaczęło i co jest kluczem do rozwiązania pradawnej żydowskiej legendy. Polecam w mroźne zimowe dni :)Miłej lektury

Hendoslaw | 2014-09-21
Przeczytana: 20 września 2014

Książka mi się podobała. Choć przez jej część miałem ochotę potrząsnąć głównym bohaterem,który jest wybitnym dziennikarzem NY Timesa, za jego brak logiki. Ale uważam ją za dobrą, lekką pozycję. Po jej rozpoczęciu chciałem wiedzieć co jest dalej. Fabuła ciekawa. Pokazuje, że wszędzie mogą być jakieś intrygi i każdą rzecz można wykorzystać do dobrych lub złych czynów. Tutaj celem jest żydowska kabała i cadykowie. Książka ma ciekawe zwroty akcji, które nakręcają fabułę. Do samego końca nie wiadomo "kto zabił?". Postacie drugo planowe nie są tylko tłem i uczestniczą w akcji mniej lub więcej. Czuć też klimat żydowski. Fajna książka do przeczytania.

Czy dwa nic nieznaczące zabójstwa mają jednak coś wspólnego? Co ma do tego porwanie żony nowego dziennikarza NY Timesa, który napisał o nich artykuł?

KoRnelkA | 2012-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Kandydat do korony Dana Browna - NIE, zaskakująca wartka akcja - NIE, mrożące krew w żyłach tajemnice - TAKIE SOBIE. Ale da się poczytać - facet, któremu porwali żonę szuka jej ze swoją była dziewczyną, w tle dzieją się dziwne morderstwa, a zakończenie jest zaskakujące, ale naciągane.

chotana | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Kto przeczyta te wszystkie zachęty na okładce może się rozczarować. Przeciętny thriller, nie trzyma w napięciu, a sama historia trochę męcząca. Mimo wszystko warto przeczytać by trochę zaznajomić się z tradycjami judaizmu.

isa | 2014-02-22
Przeczytana: 15 lutego 2014

Pierwsze strony mnie nie zachęciły, ale później nie mogłam się doczekać kiedy będę czytać dalej. Zakończenie zaskakujące, przynajmniej mnie.

Agnesita | 2015-09-24

Słabszy początek, później jest coraz lepiej. Fajnie się czyta, polecam :)

Nie | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Bardzo ciekawa żydowska legenda, w porządku zamysł fabuły i beznadziejne pisarstwo. Lub beznadziejne pisarstwo i jeszcze gorszy przekład.
Opisy postaci niemalże nie istnieją, a akcja wcale nie jest taka wartka, jak to zapewne wymarzył sobie autor. Niestety nie jest on godnym następcą Dana Brown'a, a jedynie marnie się na nim wzorującym fascynatem.

dask | 2013-02-21
Przeczytana: 22 lutego 2013

Bardzo dobra sensacja osadzona w nowojorskich klimatach żydów ortodoksów

sophie2104 | 2013-10-17
Przeczytana: 16 października 2013