Zaufaj mi

Albatros
2012-10-05
2012-10-05
Małgorzata Małecka
literatura amerykańska literatura XXI wieku anarchiści

Dziś skończyłem męczyć. Niby wszystkie elementy potrzebne do napisania dobrej sensacyjnej powieści są, czegoś zabrakło.

Trzeba być masochistą żeby książkę skończyć... flaki z olejem, olej z flakami polane sosem ze straconego czasu!

1942

Przewrotny, trzymający w napięciu i wciągający thriller. Luke Dantry od lat pracuje dla ojczyma Henry'ego, szukając w internecie potencjalnych terrorystów. Gdy był nastolatkiem, w wypadku małego samolotu zginął jego ojciec, a potem stracił matkę w wypadku samochodowym. Ojczym traktował go jak syna, ale okazuje się że Luke stał się celem jakiegoś szaleńca, a na dodatek wydarza się seria terrorystycznych ataków, detonacje bomb opracowanych przez niejaką Snow. Przestępcza organizacja chce pogrążyć świat w chaosie i wojnie, nie zawaha się wyeliminować niewygodnych świadków. Fanatycy z ruchu Mrocznej Drogi zaczynają ścigać Luke, ten czuje się zdruzgotany zdradą jedynego członka rodziny, jaki mu został. Mnóstwo zwrotów akcji, osoba tajemniczej Aubrey, polowanie na Luke'a , którego jedynym ratunkiem jest fundacja Quicksilver, najgroźniejszy wróg Mrocznej Drogi. Trup ściele się gęsto, a Abbott ma w zanadrzu dla swojego bohatera wiele niespodzianek.

dobrze napisany scenariusz na film. w obliczu przyjrcia do kraju uchodzcow z krajow islamskich zagrozenie staje sie realne i przerazajace.
ksiazka o terorystach i antyterorystach

ksiazka o terorystach i antyterorystach

Międzynarodowa, ale świetnie zorganizowana siatka terrorystyczna kontra niedoświadczony chłopak (typ komputerowca) na progu dorosłości. Niewiarygodne, jak można poprowadzić akcję, żeby głównemu bohaterowi włos z głowy nie spadł (sarkazm)!

Ułożony, wykształcony chłopak... Spokojna praca dla ojczyma polegająca na zbieraniu informacji z forów internetowych na temat potencjalnych terrorystów.

W ciągu jednej chwili chłopak zostaje porwany, w ciągu drugiej wmieszany w morderstwo w biały dzień pod okiem miejskiego monitoringu, w ciągu trzeciej dowiaduje się, że ojczym ani myśli wykupić go z niewoli. To wszystko to tylko wstęp do długiej drogi, w której szczyt okazuje się dnem, a dno szczytem. Wszystko w co do tej pory wierzył, wszystko co do tej pory wiedział na temat siebie, ojczyma, ojca i matki oraz swojego miejsca w świecie zostaje poddane brutalnej próbie.

Ciekawa, szybka i zaskakująca powieść sensacyjna, w której główny bohater imponuje swoją determinacją do poznania prawy i wolą przeżycia.

Oceniam ją w miarę wysoko, bo szybko mnie wciągnęła, ale rzeczywiście mnóstwo sytuacji w tej książce było strasznie naciąganych. Rozumiem, że w obliczu niebezpieczeństwa, pod wpływem adrenaliny człowiek jest zdolny do nieprawdopodobnych rzeczy, ale to ile razy głównemu bohaterowi udawało się wykaraskać i to niemalże bez szwanku uważam już za przesadę. A kiedy Luke wychodzi z samochodu na jego dach, kiedy jest rozpędzony do ponad 100 km/h i potem z powrotem do niego wchodzi to ciężko się nie roześmiać. Pozycja chyba tylko dla fanów gatunku.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

super :)

super :)

Zaskoczyła mnie ta książka.
Na początku trochę przynudzała.
Ale z biegiem stron wciągała mnie coraz bardziej i przyznam, że poszłam spać straszliwie późno, bo chciałam wiedzieć co dalej, jak się skończy, uda się, czy się nie uda itd. Wiadomo.
Co więcej, nabrałam chęci na kolejne książki Jeffa Abbotta. :-)

Zaskoczyła mnie ta książka.
Na początku trochę przynudzała.
Co więcej, nabrałam chęci na kolejne książki Jeffa Abbotta. :-)

Zaufaj mi to ostatnia pozycja Abbotta w Albatrosie. Długo trzeba było na nią czekać, bo to pozycja jeszcze z 2009 roku. Ale po przeczytaniu widzę jeden powód tez zwłoki - niesamowita słabość tej książki.
A może nie tyle słabość co naiwność fabuły? Książka sprawia wrażenie całkiem niezłej, kolejnej bardzo w stylu Cobena.
Ale tu wchodzi na scenę nieprawdopodobność, naiwność i nielogiczność.
Bo jak wyjaśnić że człowiek, można powiedzieć szczur korporacyjny, walczy jak jakiś czołowy agent wywiadu czy Delta Force? Co prawda tu czy tam, raz czy dwa, dostanie po pysku, ale nic mu to nie robi?
Choć oskarżony o morderstwo, z twarzą pokazywaną w mediach, wylatuje bez problemu za granicę na fałszywych papierach?
Jaśniejsze punkty? Jedynie jeśli się zrezygnuje z myślenia i czyta, to książka potrafi zdrowo wciągnąć.

Ale tu wchodzi na scenę nieprawdopodobność, naiwność i...

Dodaj cytat z książki Zaufaj mi