Nikczemne historie

Wydawnictwo: W.A.B.

Nazistowski literat i jego francuski biograf, który odkrywa prawdę o nikczemnej przeszłości pisarza. Wiedeński złodziej planujący zabójstwo króla dzielnicy. Przybyły w połowie dziewiętnastego wieku do Nowego Jorku irlandzki wieśniak, marzący jedynie o uczciwym życiu. Agent carskiej Ochrany, ucieleśnienie zdrady. Dwanaście opowiadań Moniki Piątkowskiej to dwanaście podróży w głąb ludzkich umysłów. Bohaterowie Nikczemnych historii pochodzą z różnych epok i środowisk, ale pod jednym względem są do siebie podobni dopuścili się zbrodni i muszą teraz zmierzyć się z prawdą o samych sobie. Pojęcie zbrodni, którym posługuje się Piątkowska, nie mieści się w definicji zawartej w prawie karnym. Owszem, w Nikczemnych historiach mówi się o przestępstwach kryminalnych, ale także o gwałcie na własnej pamięci i grzechu ślepoty. zbrodnia, zdaje się mówić autorka, to doświadczenie powszechne, wpisane w każdy ludzki los. Nie, nie wyjawię, co się stało tamtego ranka, niech każdy domyśli się tego sam: to, co nosi w sobie, ukryte pragnienia i prawdziwa natura, podsuną mu jego własną odpowiedź tak kończy swoje wyznanie bohater jednego z opowiadań. zdania te mogą być mottem dla całej książki.

Dociekliwy_Kotek | 2015-01-24
Przeczytana: styczeń 2015

Po doskonałym "Życiu przestępczym w przedwojennej Polsce" obiecałam sobie, że muszę sięgnąć po "Nikczemne historie" tej samej autorki. Oczywiście skusiła mnie podobna - jak mi się wydawało - tematyka przestępczego światka w okresie międzywojennym i mimo że opowiadania nie do końca traktują o grandesach, kasiarzach i brylantach, z umiarkowanym zainteresowaniem przeczytałam cały zbiór.

Przede wszystkim należy oddać autorce, że pióro ma bardzo sprawne, że to po prostu kawałek porządnej prozy jest. Bez pretensji do wielkiej literatury, ale za to dostarczający dość przyzwoitej rozrywki - no, a przynajmniej nie budzi ochoty, żeby trzasnąć książką o ścianę, co w wypadku rozrywkowej literatury nie zawsze jest regułą.
Trzeba też przyznać, że sam pomysł "Nikczemnych historii" jest niebanalny i dość zaskakujący. W "Nikczemnych historiach" tytułowa nikczemność, zło nie są związane z rabunkami, zabójstwami i łamaniem prawa jako takiego - to zbrodnia, kradzież czy spisek są jedynie wynikiem,...

creavill | 2012-06-21
Przeczytana: czerwiec 2012

+ niedługie opowiadania z intrygującymi bohaterami, kierowanymi przez ciekawe motywy
+ narracja polegająca na wniknięciu do umysłów bohaterów, zachowująca specyfikę ich procesów myślowych
+ niemożność ucieczki przed własną naturą i pragnienie władzy jako czynniki kierujące działaniami postaci
+ "nikczemność" celów, motywacji; emocjonalna
+ autorka przez otwartą budowę i zamierzone luki fabularne zachęca poszukiwania własnych rozwiązań i interpretacji, które mają pomóc czytelnikowi w poznaniu jego własnej natury
+ motyw lustra -> konfrontacji ze sobą i swoimi czynami

karla_6 | 2014-05-04
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Po tej książce spodziewałam się innego rodzaju nikczemności.
To zaskoczenie, które mnie spotkało było bardzo pozytywne.
Cała książka bardzo mi się podobała, chociaż - wiadomo - jedno opowiadanie było lepsze, inne gorsze. Poziom jednak nie był bardzo zróżnicowany, wszystkie historie były ciekawe.
Monika Piątkowska ukazała mi inne, czasem chyba nawet mroczniejsze, twarze nikczemności. To było bardzo cenne doświadczenie.

Ula | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Podziwiam wyobraźnię lub pamięć autorki. Mam nadzieję, że nie ma takich ludzi znowu tak wielu. Albo że czasy nie sprzyjają takim zachowaniom. Może zaburzyć poczucie bezpieczeństwa.

miedzystronami | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Nikczemne historie to zbiór dwunastu opowiadań, które w mianowniku mają jedno i to samo: nikczemność. Nikczemność, niegodziwość, bezwzględność i zło, które mogą powstać w każdym czasie w każdym miejscu i w każdym człowieku to podstawowe tematy poruszane przez Monikę Piątkowską.

Autorka umiejscawia akcję opowiadań w różnych miastach, najczęściej w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku a bohaterami czyni przeróżnych ludzi, pochodzących ze wszystkich grup społecznych.

Bohaterowie postępują źle a motywacja ich czynów jest różna, albo źle pojmowane poczucie sprawiedliwości albo zemsta, albo tak naprawdę brak jest jakiejkolwiek motywacji. Postępowanie bohaterów często zastanawia, zmusza do zastanowienia się nad samą istotą nikczemności, nad złem. Tym bardziej, że wielokrotnie bijące ze stron tej powieści zło różni się od tego, jak się tradycyjnie je postrzega. Nie wszystko też jest proste i wyraźne, czasem finał opowiadania jest inny, niż by się czytelnikowi mogło wydawać, czasem...

Filip | 2016-11-24
Agnieszka | 2016-06-20