Rodzina

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
joly_fh

Poprzednia książka Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka Panienka” była głośnym wydarzeniem i natychmiast stała się bestsellerem. Córka generała opowiedziała w niej historię swojego życia. W nowej książce kreśli sylwetki rodziców, rozmawia z ojcem i matką o niełatwych relacjach rodzinnych. Zamieszcza fragmenty dziennika, w którym notuje zdarzenia bolesne, ale też radosne.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2014

źródło okładki: www.czerwoneiczarne.pl

deana | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Książka pani Moniki wydana została w kwietniu, zaś w maju tego roku zmarł generał Jaruzelski. Patrząc na tę publikację z takiej perspektywy to przede wszystkim próba córki pogodzenia się i przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się śmierci ojca. Próbuje ona przeprowadzić ostatnie ważne rozmowy, przypomina sobie anegdoty z życia rodzinnego, czy stara się uporządkować myśli siedząc przy szpitalnym łóżku chorego rodzica.

Autorka próbuje w książce uciec od polityki. Ale chyba w przypadku takiego bohatera jakim jest Wojciech Jaruzelski nie da się tego zrobić. Nie chcę rozpatrywać tego pod kątem czy Monika wybiela czy nie wybiela ojca. Ja i moja rodzina, nie mamy żadnych negatywnych skojarzeń ze stanem wojennym - na wsi, gdzieś na południu Polski, życie biegło normalnie. Nie mogę generała i jego decyzji oceniać bo nie mam wystarczającej wiedzy, a rzucanie oskarżeń dlatego że wszyscy to robią nie przemawia do mnie. Generał Jaruzelski był postacią kontrowersyjną i taką pozostanie. Co...

Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Nuda. Wieje nudą. Podzielam zdanie samej autorki: Cholera, po co ja podpisałam umowę na tę książkę. To są wypociny osoby, która tak naprawdę nie wie, o czym pisać. O ile przeczytałam jednym tchem "Towarzyszkę panienkę", o tyle nie mogłam dobrnąć do końca "Rodziny". W czasie czytania miałam wrazenie, że jadę rozklekotanym wagonem, z którego mam ochotę wyskoczyć. Na końcu książki Monika Jaruzelska stwierdza: Rozpisałam sie grafomańsko. Podzielam tę opinię. Drażni mnie sposób wypowiadania się autorki, infantylizm. Mam wrażenie, że zwraca się do rówieśników swojego syna... Książki, mimo ciekawej ikonografii, zdecydowanie nie polecam.

kajsa | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób."-pisał Lew Tołstoj w "Annie Kareninie". Właśnie do tych słów odwołuje się Monika Jaruzelska,podsumowując swą książkę.Książkę mądrą,pokazującą złożoność relacji między rodzicami a córką,bliskość i jednocześnie ogromne oddalenie spowodowane wieloma czynnikami.Bo to nie tylko polityka i stanowisko ojca wpłynęły na model tej rodziny,ale sposób wychowania i doświadczenia życiowe obojga rodziców pani Moniki.
Autorka to mądra kobieta,która pod wpływem własnych przeżyć,kiedy została matką,najbardziej starała się zapewnić swemu synowi ciepło i stworzyć tę szczególną więź,co zresztą jej się udało.

ewula | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Przeczytałam troszkę z ciekawości a troszkę po to,żeby sobie adrenalinę podnieść.Jednak przez szacunek do żałoby(po kim by nie była)nie będę krytykować tej książki.Najbardziej podobała mi się rozmowa autorki z matką,była chyba najbardziej szczera.Przy okazji tym wszystkim którzy krzyczą,,komuno wróć"chciałam zwrócić uwagę,że są na świecie kraje gdzie panuje ten,,szlachetny"system i można zrealizować swoje marzenie przenosząc się do niego.

Dwie niezwykłe rozmowy córki z ojcem i matką o powikłanych relacjach rodzinnych. Poruszające fragmenty dziennika, który jest zapisem momentów trudnych, ale i zabawnych. A w tle najważniejsze pytania: czy rodzina Jaruzelskich mogła być szczęśliwa? Czy w ogóle istnieją szczęśliwe rodziny? Czy Monika Jaruzelska sama potrafi taką zbudować dla swojego syna? W zakończeniu książki pisze: „Moi rodzice nie byli idealni. Ja też nie jestem córką doskonałą. Dziś moją jedyną ambicją jest bycie uważną matką, bo wiem, że emocjonalne zaniedbanie dziecka jest nie do odrobieni”.

Córka generała opowiedziała w niej historię swojego życia.

Zanim zaczniemy oceniać postać generała Wojciecha Jaruzelskiego postarajmy się najpierw zrozumieć, jego ciężkie życie.
Wojciech Jaruzelski to osoba, która miała dramatyczne...

Bożena1 | 2017-01-11
Przeczytana: styczeń 2017

Mądra, ciepła opowieść o rodzinie generała Jaruzelskiego. Książka pełna wspomnień tych lepszych i gorszych, dużo w niej zadumy nad przemijaniem, nad tym jak często zbyt krzywdząco oceniamy postępowanie swoich rodziców nie znając ich przeszłości, powodów jakie tym postepowaniem kierują.A nie znamy, bo nie zawsze chcemy znać, nie zawsze chcemy mieć czas na wysłuchanie wspomnień, a kiedy już dorastamy do tego, żeby chcieć w spokoju i z uwagą ich wysłuchać - często jest za późno... .
Pani Moniko, sięgam po Pani kolejną opowieść - tym razem "Towarzyszka Panienka' i już wiem, że się nie zawiodę.

Dona | 2015-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, a każda nieszczęśliwa jest nieszczęśliwa na swój sposób" [str 311].

"Rodzina" to opowieść o życiu rodziny Jaruzelskich, przemyślenia i codzienność pełna momentów trudnych i zabawnych oraz pięknych wspomnień. Monika Jaruzelska skupia się na postaci swojego ojca i matki, ukazując ich jako silne osobowości , pokazując "prawdziwe oblicze" rodziców, które najlepiej potrafi ocenić tylko córka.
Cyt, ".....dzieci znanych ludzi są zazwyczaj skazane na drugorzędność......Moja siła polegała na przetrwaniu przy tak silnych dwóch osobowościach, jakimi byli rodzice.......Zza kulis widać więcej niż ze sceny " [str.314].
To również refleksja w temacie swojego życia, dokonanych wyborów, bez zbędnych tłumaczeń i wyjaśnień.
Polecam tę książkę wszystkim ,zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom rodziny J, czyta się przyjemnie .

PrzyAromacieKawy | 2014-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Jaka by nie była i z jaką by się przeszłością nie borykała, rodzina jest najważniejsza. To właśnie wyczytałam z książki Moniki Jaruzelskiej "Rodzina". Z drugiej strony miałam wrażenie, że autorka chce powiedzieć wielkie przepraszam za to, co zrobił jej ojciec, ale się waha, bo to przecież nie ona powinna przepraszać... Podziwiam! Podziwiam za siłę i odwagę przedstawiania się z podniesioną głową. Nazwisko Jaruzelska przecież chyba już do końca polskiego świata kojarzyć się będzie źle. I żadna książka tego nie zmieni, żaden temat, żadne dokonania kolejnego pokolenia. Monia Jaruzelska nie wstydzi się opowiedzieć o przeszłości, o bólu o ogromnej samotności, na którą była skazana. Wielu osobom się wydaje, że księżniczka opływała w luksusach, kiedy inni nie mieli co do garnka włożyć. Owszem, materialnie miała lepiej niż jej rówieśnicy, ale z tak wysoką inteligencją, zabezpieczenie materialne nie wystarczało, aby osiągnąć szczęście.
Bardzo podobały mi się rozmowy z rodzicami, które z...

Beata | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

"Rodzina" niestety rozczarowała mnie. Zabrakło polotu, inwencji. Książka zdecydowanie refleksyjna. Zresztą sama Monika Jaruzelska w pewnym momencie przyznaje : "Nie w głowie mi anegdoty, dystans i ironia, które stały za sukcesem Towarzyszki panienki. Mam wrażenie, że nie uda mi się napisać czegoś błyskotliwego i jasnego". Nic dodać, nic ująć.

polka_czytajaca | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Co za masakra! Istny koszmar! Nigdy więcej nie sięgnę po żadne utwory tej autorki.
Już od pierwszych stron same reklamy, mój ulubiony projektant "ten a ten", mój ulubiony sklep, blablabla, brakowało mi tylko marki ulubionych podpasek autorki.

Przysięgam, nigdy więcej.