Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego

Oficjalne recenzje i

Brak talentu i cynizm?

[ 6 ] Link do recenzji

Zmęczyłam tę książkę. To żadna biografia a rozbudowane streszczenie twórczości Pana Głowackiego, omówienie recenzji wydawanych po premierach teatralnych poszczególnych sztuk przy braku zrozumienia dla niepochlebnych dla opinii recenzentów. Wszystko napisane pretensjonalnym i pensjonarskim stylem. Bardzo słaba pozycja na tle biografii pisanych przez innych - w ogóle pomija...

Świetny pomysł, fatalnie napisane. Ja się po porostu zmęczyłam. 4 gwiazdki jedynie za dokumentacje graficzną

Jeśli do tej pory nie wiedzieliście, że:
1. Głowacki to geniusz
2. PRL sprowadza się do absurdów rodem z Barei
3. dzisiejsze czasy to upadek obyczajów, również w teatrze, gdzie reżyser-demiurg robi sztuki o gejach
to z tej książki się tego dowiecie. W innym przypadku można poczuć co najmniej irytację, gdy autorka po raz kolejny nam o tym przypomina.

Streszczenia, analizy, cytaty, streszczenia, analizy, cytaty... usypiam. Ale obrazki fajne! :D

Panie Głowacki: Przeczytałem to Pana opowiadanie Wielki brudzio. Swoje fochy stroi Pan w „Kulturze”, którą czyta kilkaset tysięcy ludzi. Jut z tego, co Pan napisał, wylania mi się Pana portret. Jest Pan lizusem, karierowiczem bez zasad moralnych. Pana postać przypomina gibona w charakterystycznej pozie. Niemyje Pan nóg i innych części ciała. Niech się Pan nie obraza, że...

Elżbieta Baniewicz napisała interesująco o interesującym człowieku.Dużo fotosów i świetne opisy przedstawień.

Książka- rozczarowanie. Głównie ze względu na ciężki język i przegadanie ziejące nudą. Naprawdę szkoda, że o kimś, kto o najtrudniejszych sprawach , problemach współczesnego człowieka potrafi napisać z taką lekkością, finezją, którego wypowiedzi skrzą się od bon motów, powstała tak niestrawna książka.

To książka dla wąskiego kręgu czytelników. Nie dlatego, że została napisana w trudny sposób czy zawiłym językiem. Z racji tematu. No bo jak wiele osób może zainteresować dokładne omówienie poszczególnych utworów scenicznych Głowackiego wraz z ich odbiorem przez krytyków teatralnych w Polsce i na świecie? Z typowej biografii - tak, jak rozumie to słowo większość czytelników...

Janusza Głowackiego (ur. 1938) nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego twórczość literacka już od niemal półwiecza budzi skrajne reakcje – od uwielbienia aż po najgorsze epitety. Ja Głowackiego lubię i cenię, dlatego też z zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę.
Natomiast Elżbieta Baniewicz to utytułowana krytyk teatralna, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie...

Dyskusje

• Literatura polska
  • Rozczarowanie
  • Różne
  • 2018
  • 2017
  • Recenzje dla LC

Elżbieta Baniewicz Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego Zobacz więcej