Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego

Wydawnictwo: Marginesy
L_Settembrini

Na amerykańskich lotniskach codziennie lądują setki utalentowanych artystów, ale tylko nielicznym udaje się coś osiągnąć. Dlaczego właśnie Janusz Głowacki, nieznany w Nowym Jorku pisarz, zainteresował Arthura Penna, Dianne Wiest, Malcolma McDowella czy Christophera Walkena? Talent? Czy jakieś siły nieczyste? Pełna zwrotów akcji opowieść o losach pisarza, którego stan wojenny zastał w Londynie i który postanowił nie wracać. Zamieszkał w Nowym Jorku. Uznany w Polsce autor – jego Polowanie na muchy wyreżyserował Andrzej Wajda, z Markiem Piwowskim stworzył Rejs i napisał scenariusz do Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna – za oceanem z początku klepał biedę, walczył z przeciwnościami losu, mozolnie wgryzał się w struktury establishmentu nowojorskiego światka artystycznego. W kilka lat zdobył uznanie. Jego Antygonę w Nowym Jorku, Polowanie na karaluchy czy Czwartą siostrę grano na całym świecie. Stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, o którego zabiegali najwięksi reżyserzy. Elżbieta Baniewicz pasjonująco opowiada o tych latach, ale stawia też pytanie: jak trzeba myśleć i pisać, by chciano cię czytać i słuchać nie tylko w ojczyźnie? Książka świetnie udokumentowana i wspaniale zilustrowana.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tomasz Wojewoda | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Janusza Głowackiego (ur. 1938) nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego twórczość literacka już od niemal półwiecza budzi skrajne reakcje – od uwielbienia aż po najgorsze epitety. Ja Głowackiego lubię i cenię, dlatego też z zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę.
Natomiast Elżbieta Baniewicz to utytułowana krytyk teatralna, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, wykładowca łódzkiej PWSFTviT, redaktorka miesięcznika „Twórczość”, specjalizująca się w biografiach (do tej pory m.in. o Kazimierzu Kutzu, Annie Dymnej, Januszu Gajosie czy Erwinie Axerze).

„Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” to bardzo nietypowa biografia. Autorka już na samym wstępie ostrzega czytelnika, że bardziej niż domniemane i prawdziwe romanse Janusza Głowackiego interesuje ją „sposób rozumienia i odczuwania świata” przez pisarza. Zamiast sensacyjnej biografii, z licznymi (a jakże!) wątkami erotycznymi, czytelnik otrzymuje więc szczegółową analizę twórczości dramaturgicznej...

Iwona | 2017-01-03

To książka dla wąskiego kręgu czytelników. Nie dlatego, że została napisana w trudny sposób czy zawiłym językiem. Z racji tematu. No bo jak wiele osób może zainteresować dokładne omówienie poszczególnych utworów scenicznych Głowackiego wraz z ich odbiorem przez krytyków teatralnych w Polsce i na świecie? Z typowej biografii - tak, jak rozumie to słowo większość czytelników - nie znajdziemy tu niczego, zresztą autorka książki we wstępie to zaznacza. Niestety wydawca na okładce sugeruje coś zupełnie przeciwnego. "Dramatyczne przypadki" kojarzą się raczej z życiem pełnym przeszkód niż sztukami teatralnymi.
Nie zmienia to faktu, że ten, kto nie wpadnie w pułapkę biograficznej zapowiedzi, może mieć dużą przyjemność z czytania tej książki. Zwłaszcza jeśli lubi i ceni pisarstwo Głowackiego. Można natomiast żałować, że autorka książki ani razu nie porozmawiała z samym Głowackim, dając nam tylko przegląd recepcji jego sztuk w kraju i na świecie.

beatah | 2017-03-05
Na półkach: Teraz czytam
namarginesie | 2017-01-21
Dorota_Dega | 2017-01-20
Patronaty tygodnia

Kolejny poniedziałek, kolejne zestawienie nowości wydawniczych. Kryminały, thrillery, sensacja i coś na ukojenie serc – dla każdego czytelnika coś miłego. Sprawdźcie, jakie tytuły pod naszym patronatem pojawią się w najbliższych dniach w księgarniach.