Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Barbara

Tak śmiesznie chyba jeszcze nie było! Po absolutnym bestsellerze przychodzi czas na nową książkę Marii Czubaszek i Artura Andrusa! Tym razem do prześmiesznych rozmów na pełnych prawach włącza się trzecia wybitna postać – Wojciech Karolak. Słynny jazzman, podpytywany przez dociekliwego Andrusa, barwnie opowiada o małżeństwie z Czubaszek, a jest to związek nie zawsze zgodnych indywidualistów!...

Tak śmiesznie chyba jeszcze nie było!

Po absolutnym bestsellerze przychodzi czas na nową książkę Marii Czubaszek i Artura Andrusa! Tym razem do prześmiesznych rozmów na pełnych prawach włącza się trzecia wybitna postać – Wojciech Karolak. Słynny jazzman, podpytywany przez dociekliwego Andrusa, barwnie opowiada o małżeństwie z Czubaszek, a jest to związek nie zawsze zgodnych indywidualistów! We trójkę wspominają dawne czasy, historie miłosne, PRL, jazz i całą plejadę słynnych artystów: Koftę, Urbaniaka, Ptaszyna Wróblewskiego, Dobrowolskiego i wielu innych. Autorzy opowiadają masę anegdot, bezlitośnie punktują przeróżne absurdy, okraszając tekst brawurową twórczością Marii Czubaszek i sporą dawką abstrakcyjnego humoru najwyższej próby. Czytelnicy dowiedzą się m.in. kiedy Pani Maria bywała zazdrosna, czemu mierzyła z nabitej broni do milicjanta, jak jazzmani pili wódkę w Krakowie, dlaczego szwedzka policja myślała, że Karolak zastrzelił świnkę morską, oraz… z jakiego właściwie powodu zaproponowano Marii Czubaszek BOKS NA PTAKU.

Wszystkie teksty Marii Czubaszek, które znajdują się w tej książce, pochodzą z cudem odnalezionej w „piwnicy”, wysmaganej wiatrem i wychłodzonej mrozem walizki leżącej wcześniej wśród kilkunastu kołpaków do opla.
Artur Andrus

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2013

Lejzorek | 2019-05-16
Przeczytana: 15 maja 2019

Wypożyczyłem książkę za względu na Marię Czubaszek i Artura Andrusa, których znam i lubię z trójkowych programów rozrywkowych. Wojciecha Karolaka kojarzyłem z akompaniamentów na pianinie oraz z audycji jazzowych w trójce, natomiast niewiele wiedziałem o nim samym. Z rozmowy wyłania się nietuzinkowa postać Pana Wojciecha, o przebogatym życiorysie, bliskim mi spojrzeniu na świat, wspaniałej osobowości, świetnym poczuciu humoru. Podczas lektury niejednokrotnie zachwycałem się przygodami i perypetiami bohatera. Szkoda, że nie był to wywiad wyłącznie z jazzmanem, bo obecność Pani Marii i jej wtrącenia, niejednokrotnie mnie irytowały i wcale nie wpływały korzystnie na jakość rozmowy.

Oliksa | 2018-11-21
Przeczytana: 14 listopada 2018

Zdecydowanie za mało Andrusa w tej książce jak dla mnie. Kupiłam ją głównie ze względu na niego, a w zamian poznałam mnóstwo faktów z życia Wojciecha Karola i Marii Czubaszek. Nigdy za bardzo nie przepadałam za Czubaszek, nie podobała mi się jej bezpośredniość i w sumie nie wiedziałam, czy udaje głupią czy jest faktycznie taka głupia. O jej mężu wiedziałam jeszcze mniej, z resztą jazz to nie jest "moja bajka. Nie powiem, żeby ta książka jakoś drastycznie zmieniła mój światopogląd ale zaufane Andrusa do tej pary odrobinę ociepliło moje spojrzenie na nich.
Szału nie ma, ale jak już Wam wpadnie w ręce to przeczytajcie, szybko idzie bo ma dużo fotografii ;)

agu79 | 2018-10-27
Przeczytana: kwiecień 2017

świetna

Magda | 2018-05-26
Przeczytana: 25 maja 2018

Nie czytałam pierwszej części, więc nie mam porównania.
Uwielbiam rozmowy ludzi inteligentnych i ten rodzaj poczucia humoru, więc mnie bardzo się podobało. Momentami śmiałam się w głos.
Z pewnością sięgnę po pierwszą część.
Polecam.

Octus | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Bardzo fajna książka (a właściwie wywiad) pod względem wydawniczym i merytorycznym. Są archiwalne zdjęcia, rysunki i teksty satyryczne wplatane między dialogi. Fakt, że rozmowa skupia się bardziej na Panu Karolaku, ale i Pani Czubaszek tam nie brakuje. Fantastycznie uzupełniają swoje docinki. Pozycja jest dobra dla osób, które chcą wzbogacić swoją wiedzę na temat historii jazzu z okresu powojennego oraz swoje słownictwo, ponieważ autorzy posługują się ładną polszczyzną. Można powiedzieć, że dowartościowałam się dzięki tej rozmowie - nie tylko ja mam takie rozważania na temat wiary (za Panem Karolakiem) i problemy z angielskim, pomimo długiej edukacji (za Panią Czubaszek).

Woody | 2017-11-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Uwielbiam Marię Czubaszek, uwielbiam Artura Andrusa. Ta książka była moim pierwszym spotkaniem literackim z Wojciechem Karolakiem, którego też pokochałem :) Pełna humoru i ciepła książka.

Muminka | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 października 2017

Jak miło zabawiać się błyskotliwą rozmową trzech indywidualności. Wojciech Karolak, skądinąd znany artysta muzyk, o talentach plastycznych, prywatnie od 30 lat jest mężem Marii czubaszek. Artur Andrus z radością przeprowadza wywiad na temat ich młodzieńczych uniesień, kariery, podróżach muzycznych. Co rusz przewijają się znane nazwiska jak Urbaniak, z którym Karolak dlugo się przyjaźni, Wiesław Michnikowski, genialny Turnau.
Para działa na siebie inspirująco, załączone są przykładowe fotki, pocztówki, miłosne wręcz wyznania. Ale momenty zbytnio sentymentalne znakomicie kontruje zgryźliwość Marii.
Bardzo rozrywkowa lektura, przyjemnie poznać fascynujący świat dżezu, awangardy artystycznej, wizyty w osławionych muzycznych klubach Niemiec, USA itp. Cieszę się, że mogłam poznać nietuzinkowy związek, dowiedzieć się więcej o projektach w których pojawiał się Karolak, (z racji pasji fotografivznej miał sesje z Grażyną Hase).

amelyaa | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Szkoda, że więcej wywiadów już nie będzie dane nikomu przeczytać.

BIBLIOFILKA | 2017-08-10

Za dużo Karolaka.

Maja | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

O ile znałam wiele faktów na temat Marii Czubaszek, o tyle o jej mężu, Wojciechu Karolaku wiedziałam niewiele. Postanowiłam jednak nadrobić swoje zaległości i przeczytać rozmowę z tym małżeństwem, którą przeprowadził Artur Andrus.

Maria i Wojciech byli trochę jak ogień i woda. On raczej spokojny, ona słynęła z ciętego języka. Czego dowiadujemy się o nich z tej książki? Maria była wybitną odgrzewaczką potraw z pobliskich restauracji. Robiła to, gdy odwiedzał ich Andrus. Standardowo serwowała parówki. Uwielbiała także dosypywać do wszystkiego koperku. Wojciech był zmuszany przez matkę do grania na wiolonczeli. Oprócz tego ma słabość do marynarek i truskawek z sosem truskawkowym.

Czytając ten wywiad, miałam wrażenie, że siedzę wraz z Andrusem w mieszkaniu Marii i Wojciecha, i słucham tego, o czym rozmawiają. Mogłam przekonać się, jak wyglądało małżeństwo tych ludzi. Byli specyficzną parą. Odniosłam wrażenie, że on kochał ją nieco bardziej, co nie znaczy, że ona nic do niego nie...