Obywatel i Małgorzata

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Grzegorz Ciechowski
joly_fh

Po raz pierwszy Małgorzata Potocka, przez dziesięć lat towarzyszka życia Grzegorza Ciechowskiego, opowiada o ich związku. Powstał niezwykły portret muzyka - ikony pokolenia lat 80., dla którego utwory Republiki, a potem Obywatela G.C. były wielkim przeżyciem.

Portret kreślony z wielką miłością, pełen opisów życia codziennego Artysty, uzupełniony o unikatowe zdjęcia.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: www.czerwoneiczarne.pl

Małgośka | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Książka dobra. Baba straszna.

Milena | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Skończyłam. Książkę czyta się szybko, bo nie nuży, nie ma w niej zbędnych opisów. Skąd więc tak niska ocena? A no stąd, że czytając ją ma się wrażenie, że to ona stworzyła legendę Republiki, a później Obywatela G.C. , że bez niej Ciechowski nie byłby tym, kim był.
Nie wciąga, będąc przy tym jakby swoistym oczyszczeniem Potockiej z Ciechowskiego. Co jeszcze, po co ona dała do druku swoje dzienniki? Po co? Zawsze uważalam, że pamiętnik jest na tyle osobistą rzeczą, że nie pokazuje się go nikou. Więc po co ona je tam uieściła? Żeby suę uwierzytelnić? Bo nie rozumiem. I sposób ich pisania. Straszny, po prostu straszny.

książek: 1930
Pani Akne | 2018-12-12
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Z rozbawieniem przyjęłam poniższe recenzyjki, będące głosem rozczarowania fanek, iż nie jest to książką TYLKO o G.C. Nie jest, bo jak tytuł wskazuje - "Obywatel i Małgorzata".

Przyznam, że byłam zaskoczona dokonaniami Pani Potockiej (z którymi zwyczajnie się nie zetknęłam) i jej sławą również poza granicami RP. I głównie jest to książka o niej, jej życiu artystycznym, do którego dołącza G.C.
Troszkę razi ta chęć wywyższania się Pani Małgorzaty nad G.C., odniosłam wrażenie jakoby chciała udowodnić swoją pozycję za wszelką cenę, aby nie zostać przygniecioną i zapomnianą przez postać G.C.

A przecież z jej narracji jasno wyłania się postać Małgorzaty Potockiej jako pełnoprawnej artystki.

Jeżeli ktoś pragnie przeczytać książkę wyłącznie o G.C., to radzę szukać dalej.

Magdalena | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2018r.
Przeczytana: 30 lipca 2018

Historia łamania serc i wdeptywania ich w ziemię. Wypowiedzi o partnerach Małgorzaty i Grzegorza są bardzo poprawne żeby nikt się nie przyczepił o jakiekolwiek próby oczerniania kogoś, ale czuje się że to strasznie sztuczne bo kto mówiłby dobrze o kochance swojego chłopaka. Wiem, że zamysł tego typu książek jest taki aby poznać też wiele emocji jakie towarzyszyły artystom w różnych chwilach, ale czuje się że za dużo w tym prywaty, której nie powinnam czytać. Czuję się źle z przeczytaniem wielu tutaj rzeczy - jakbym weszła w czyjeś życie z wielką wścibskością i przeczytała czyjś pamiętnik poznając wszystkie sekrety. Skoro książka miała być czymś dla wielbicieli Obywatela G.C czy Republiki powinna nam przedstawiać ostobiste inspiracje i miłości twórcze które wpływały na jego działanie artystyczne w znacznje większym stopniu. Najciekawsza obserwacja wynikajaca z książki to zmiana podejścia Polaków do rodzimej muzyki. Ciechowski miał swojego czasu status megagwiazdy fanki prasowały mu...

onika | 2018-03-01
Na półkach: Przeczytane, Portrety
Przeczytana: luty 2018

Sięgnęłam po „Obywatela i Małgorzatę” nie dla Ciechowskiego i Potockiej, ale dlatego, że fascynuje mnie histeria kobiet porzuconych i to, jakie soczewki dobierają, by pokazać swoją prawdę miłości utraconej. I ta publikacja spełniła moje wszelkie oczekiwania, a dysonans, jaki występuje między rozmową Małgorzaty Potockiej z Krystyną Pytlakowską a dołączonymi do książki zapiskami aktorki z czasów związku z Grzegorzem w pewien sposób nawet je przerósł. Przy całym moim krytycznym nastawieniu do lektury, muszę docenić to, że Potocka nie wylała kubła pomyj na Annę Wędrowską, tą trzecią, a mogła. Pod tym względem naprawdę zachowała klasę i bardzo szanuję tę jej postawę.

Nie jestem fanką twórczości Ciechowskiego, choć naprawdę doceniam jego teksty. Jeśli ktoś myśli, że w „Obywatelu…” na pierwszy plan Obywatel G.C. się wysunie, to jest w błędzie. Bo to tak naprawdę książka o tym, jak fenomenalną osobą, niezwykłą artystką i twórczym człowiekiem jest pani Potocka. To w pewnym sensie jej...

Irimias | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Cenny dokument. Szkoda jednak, że pani Potockiej zabrakło klasy, żeby przynajmniej część swoich sądów zachować dla siebie.

Woody | 2017-11-17
Przeczytana: 16 października 2017

Wywiad-rzeka z wieloletnią partnerką i matką dziecka Grzegorza Ciechowskiego. Partnera trudnego, pochodzącego z prowincjonalnego Tczewa, którego Potocka wwiozła na salony warszawskie w złotej karocy. Bardzo ciekawe spojrzenie na oboje artystów. To także wspaniała podróż po środowisku muzycznym Polski i świata przed i po 1989 r.

pasjonatka | 2017-01-30
Przeczytana: styczeń 2017

Wahałam się nad kupnem tej książki ale już po przeczytaniu kilku stron, wiedziałam że nie żałuję. Nie jestem zagorzałą fanką ani Grzegorza Ciechowskiego ani też Pani Małgorzaty ale oboje są mi znani i odrobinę mnie zaciekawił fakt istnienia "Obywatela i Małgorzaty". Małgorzata Potocka w bardzo wyrafinowany i inteligentny sposób opisuje swoje życie u boku gwiazdy rocka. Z tej książki dowiadujemy się jakim Grzegorz Ciechowski był artystą ale przede wszystkim jakim był człowiekiem. Na scenie szalony, bezbłędny i odważny, a przed koncertem potrafił ze strachu, z tremy stracić głos. Jego słabości, jego mocne strony, to co lubił jeść, czego się obawiał - to wszystko na pewno zainteresuje fanów jego twórczości. Dowiadujemy się też o jego związku z autorką. To była miłość, pasja, wspólne wariactwo na swoim punkcie. Oboje zostawili partnerów aby być ze sobą. I byli, do czasu...
Nie zastanawiam się nad tym dlaczego Małgorzata Potocka napisała tą książkę, nie zastanawiam się też czy stawia...

Malena | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Książka podzielona na 2 części. Pierwsza to wywiad rzeka z Małgorzatą Potocką, w którym wspomina swoje życie z Grzegorzem Ciechowskim. Druga część to zapiski z jej dzienników z wybranych lat ich wspólnego życia.
Na początku mi się bardzo podobało, Potocka przeniosła mnie w lata 80-te, czasy PRLu w Polsce i środowisko artystów tamtych lat. Z łatwością wyobraziłam sobie jak wyglądało wtedy ich życie i jak bardzo różniło się od życia zwykłych ludzi. Ale potem coraz bardziej miałam wrażenie, że książka powinna mieć tytuł "Małgorzata i Obywatel" bo to ona była tu na pierwszym planie, jej "wielki" udział w sukcesie Ciechowskiego, jej poświęcenie dla niego. Trochę to drażniło i zrozumiałam że o samym Ciechowskim nie dowiem się wiele. Druga część była moim zdaniem zbędna, nie wniosła nic nowego, raczej suche wiadomości w dodatku poparte konkretnymi kwotami ile zapłacili np. za samochód.
Ogólnie pani Potocka wypadła w moich oczach mało wiarygodnie, jakby ta książka miała ją wybielić.
Muszę...

Renata | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Kilka ciekawostek z życia legendy ... I pomnik pani Małgorzaty ale chyba w zamyśle miał być pomnikiem pana Grzegorza...