Amerykaana

Okładka książki Amerykaana
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
765 str. 12 godz. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Americanah
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2014-07-14
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-14
Data 1. wydania:
2013-04-11
Liczba stron:
765
Czas czytania
12 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375066876
Tłumacz:
Katarzyna Petecka-Jurek
Tagi:
Nigeria
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Współczesny amerykański rasizm w spojrzeniu nigeryjskim



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
615 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
157
149

Na półkach:

Cała recenzja: http://ksiazkozercy9.blogspot.com/

„Amerykaana” to powieść doskonała pod każdym względem. Przede wszystkim jest znakomitym portretem współczesnej Ameryki i jej społeczeństwa podzielonego klasowo i rasowo. Adichie w satyryczny, ale wnikliwy i prawdziwy sposób portretuje w gruncie rzeczy różne warstwy społeczne. Jest krytyczna zarówno dla czarnoskórych emigrantów z Afryki, czarnoskórych i białych Amerykanów (krytykujących swój kraj na potęgę, ale nie daj Bóg, by zrobił to ktoś inny!), jak i mieszkańców Afryki. Ifemelu musiała przepłynąć ocean, by przekonać się, o jak wielu aspektach życia decydować może kolor skóry i pochodzenie. Nie raz stała się przecież ofiarą rasowych uprzedzeń czy dyskryminacji - choć nie tylko ze strony białych mieszkańców kraju. Zastanawiające, że na przykład Afroamerykanie – tak przeczuleni na kwestie koloru skóry, przekonujący, że nie powinien o niczym decydować, sami głosowali na Obamę właśnie przez wzgląd na jego kolor skóry. Obamie – jak doskonale wiemy – udało się zostać pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Milowy krok dla zasypywania podziałów? Otóż niekoniecznie - Obama nie jest prawdziwym Czarnym, w jego żyłach płynie przecież krew białego człowieka i pewnie dlatego wygrał. Gdyby był prawdziwym Czarnym – prezydentem na pewno by nie został – tak argumentują czarnoskórzy mieszkańcy kraju. I aż momentami prosi się o zadanie pytania: kto tutaj jest bardziej uprzedzony i komu zależy na pielęgnowaniu cierpiętniczego, wykluczonego mitu czarnego człowieka? Historia Ifemelu i Obinze zmusza do zastanowienia się nad problemem rasizmu i jego różnymi aspektami, mimo że nam dane jest akurat żyć w kraju jednorasowym, ale historia tych dwójki to również historia emigrantów, którzy w na Wyspach czy w Ameryce często traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Obinze – chłopak wywodzący się z rodziny intelektualistów, matka to profesorka na nigeryjskim uniwersytecie – w Wielkiej Brytanii zmuszany jest do najpodlejszych form zarobkowania, jest wyzyskiwany i oszukiwany. Do czego zmuszona będzie Ifemelu, aby przetrwać początki w obcym kraju, nie zdradzę. Ta emigracyjna odyseja i doświadczenia Ife i Obinze będą zapewne bliskie doświadczeniom wielu młodych Polaków, którzy zwykle w Wielkiej Brytanii szukali swego raju, a którzy z Polski uciekali pewnie też przed beznadzieją. „Amerykaana” to nie tylko poważny głos w sprawie rasizmu, stereotypów i społecznego wykluczenia, ale to też historia miłosna Ifemelu i Obinze. Na szczęście Adichie to pisarka na tyle utalentowana, że ten wątek miłosny wplata na tyle zgrabnie, by uciec od zaszufladkowania powieści w kategoriach romansu czy typowej literatury kobiece. Wątek miłosny stanowi tutaj raczej tło do studium o palących problemach społecznych.
Powieść „Amerykaana” to prawdziwa intelektualna przygoda: jednocześnie mądra i bogata w refleksje, pełna trafnych obserwacji i zmuszająca do namysłu. Wymowna i przenikliwa. Odważna i ważna. Już dziś mogę napisać, że trafi do mojego zestawienie najlepszych książek przeczytanych w tym roku. To nie jest tylko literatura, to prawdziwa literatura piękna!

Cała recenzja: http://ksiazkozercy9.blogspot.com/

„Amerykaana” to powieść doskonała pod każdym względem. Przede wszystkim jest znakomitym portretem współczesnej Ameryki i jej społeczeństwa podzielonego klasowo i rasowo. Adichie w satyryczny, ale wnikliwy i prawdziwy sposób portretuje w gruncie rzeczy różne warstwy społeczne. Jest krytyczna zarówno dla czarnoskórych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 455
  • Przeczytane
    718
  • Posiadam
    171
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    25
  • 2021
    20
  • Afryka
    19
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    10
  • 2014
    9

Cytaty

Więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także