Wtedy kwitły forsycje

Wydawnictwo: BIS
historyczna

Książka poświęcona losom żydowskich dzieci w czasach holocaustu. Składają się na nią reportaże z wędrówek śladami holocaustu oraz tradycji i kultury żydowskiej w Polsce, a także fragmenty dokumentów pamiętników, relacji, zeznań, pisanych przez dzieci lub świadków ich wojennych przeżyć.

Ewa K | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

SZALOM!

Wtedy kwitły forsycje i była piękna wiosna. Żółte gałązki, pełne kwiatów zdobiły ogródki…

W tym całym wiosennym pięknie, swoje najgorsze chwile przeżywali oni - setki tysięcy Żydów w całej Polsce. Wiosna 1943 roku była jednak najstraszliwsza dla tych, którzy znajdowali się w getcie warszawskim. 19 kwietnia tego roku rozpoczął się dla mieszkańców warszawskiego getta, początek końca ich drogi życiowej. O tych właśnie wydarzeniach, pisze w swojej książce pt.: „Wtedy kwitły forsycje” Joanna Iwaszkiewicz.

O Joannie Iwaszkiewicz wiadomo niewiele. Co prawda jej nazwisko wskazywałoby na związki rodzinne z zasłużonym dla historii polskiej literatury Jarosławem Iwaszkiewiczem, ale niestety nie znalazłam ku tej relacji żadnych dowodów. Być może książka „Wtedy kwitły forsycje” jest jedyną w jej dorobku, co wyjaśniałoby tak skąpe informacje na temat samej autorki.

Jak trafnie zauważyli wydawcy tej publikacji, jest ona kompilacją dwóch zupełnie nieprzystających do siebie części. ...

virginia75 | 2013-12-05

Historia Holokaustu, obozów koncentracyjnych, gett pisana oczami żydowskich dzieci. Znajdziemy tutaj przeróżne historie, tak bardzo rożne jak rożne były dzieci. Znajdziemy także wspomnienia ludzi pomagających owym dzieciom jak i tych, którzy bali się wyciągnąć do nich pomocną dłoń. jedna z tych książek, które przywracają wiarę z ludzi którzy potrafią pomagać nawet gdy grozi im za ta pomoc ogromne niebezpieczeństwo.

Karolyna8910 | 2016-09-17
milkyair | 2013-11-25