Prawdziwa historia listy Schindlera

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

Mieczysław Pemper w swoich wspomnieniach z czasów wojny odsłania jako naoczny świadek wydarzeń prawdziwe kulisy pasjonującej i niezwykłej historii uratowania żydowskich współwięźniów. Przez 540 dni (od marca 1943 r. Do września 1944 r.) pracował wbrew swej woli jako kancelista i stenograf komendanta obozu w Krakowie-Płaszowie, sadystycznego Amona Gótha.

cornflake-girl | 2011-11-24
Na półkach: Przeczytane, Holocaust

Książka jest z pewnością cenna, jeśli chodzi o fakty, których dostarcza. Obala ona niejako mit Oskara Schindlera stworzony przez rewelacyjny, choć faktycznie średnio zgodny z prawdą historyczną, film Spielberga. Jak wiele wspólnego miał Schindler ze swoją listą? Z książki Pempera dowiadujemy się, jak powstała lista - okazuje się, że nie została ona podyktowana przez Schindlera z pamięci i spisana przez Itzhaka Sterna - którego "mit" również Pemper przy okazji obala. Wszystko to są bardzo cenne informacje - zwłaszcza, że wśród nich znajduje się też dużo faktów związanych z Amonem Gothem, komendantem obozu w Płaszowie. Przy tym wszystkim jednak towarzyszyło mi uporczywe odczucie, że Pemper próbuje się uporać z jakimiś własnymi kompleksami. Być może to zupełnie subiektywne wrażenie, niemniej ciągłe podkreślanie swojej roli w kolejnych wydarzeniach, które doprowadziły do ocalenia Żydów Schindlera, przypomina trochę głośne domaganie się o uwagę i o przyznanie należnego miejsca na...

Bławatka | 2016-12-02
eliss | 2015-08-02