Pamiętniki Adama i Ewy

Wydawnictwo: Siedmioróg
The Diaries of Adam and Eve
Eden, wąż, Bóg, zdrada, Adam i Ewa
MAD_ABOUT_YOU

Pamiętniki Adama i Ewy to dwuczęściowa, genialna miniatura literacka, w której opowieści o życiu pierwszych rodziców towarzyszą subtelne tony humoru i wzruszenia. Książka jest błyskotliwą analizą natury kobiety i mężczyzny, a przede wszytkim hołdem złożonym wiernej i bezinteresownej miłości.

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/pamietniki-adama-i-ewy.html#description

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/pamietniki-adama-i-ewy.html#description

Paweł | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Mark Twain, wielki amerykański pisarz, ale także niezwykle ceniony w swoich czasach satyryk prasowy, stworzył krótką lecz niezwykle głęboką humoreskę, na kanwie historii pierwszych ludzi z Księgi Rodzaju - Adama i Ewy. W odróżnieniu od wielu innych twórców, którzy wykorzystywali w swoich dziełach „parafrazę” Raju jako całości, Twain skupił się tylko na samej „pierwszej parze”. Niemalże całkowicie został pominięty element dobrego Boga Jahwe oraz demonicznego szatana pod postacią węża. Autor w zamian za to skupił się na opisie wzajemnych relacji pomiędzy Adamem –pierwszym mężczyzną i Ewą - pierwszą kobietą oraz na analizie tzw. natury kobiecej i męskiej. Przyznam się, że początkowo postaci głównych bohaterów mocno mnie irytowały, szczególnie Adam. Robi on wrażenie człowieka przygłupiego wygodnisia bez większej inicjatywy. Zaś postać Ewy jest stylizowana na nawiedzonego naukowca i odkrywcę amatora. Na szczęście, wraz z rozwojem historii, nasze postaci stają o wiele ...

wiech | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Fantastyczna, cudowna książeczka!
Mądrość, poczucie humoru, piękny, dowcipny język - Mark Twain zasługuje na ukłony.
Kobieta i mężczyzna w raju. Ich pierwsze rozmowy, wzajemne relacje, z dużą dawką humoru.
- Adam - dowcipny, małomówny, wyczulony na swoim punkcie. Jej zdaniem – nieśmiały, oschły, lekceważący.
- Ewa – bystra, wrażliwa, ciekawa świata, doceniająca piękno. Jego zdaniem – gadatliwa i męcząca.
Świetnie pokazał Twain różnice między płciami – różnice w sposobie myślenia, odczuwania i wrażliwości. Końcówka wzruszająca – piękne , proste słowa o oddaniu, przywiązaniu, przyjaźni i miłości.
Gorąco polecam!!! – Można się uśmiechnąć, a nawet zaśmiać w głos.

PS.
Nie mogłam odmówić sobie kilku fragmentów :)

EWA: - „Dlaczego go kocham? Myślę, że kocham go TYLKO DLATEGO, ŻE JEST MĘŻCZYZNĄ!”
„Uwielbiam z nim być i słuchać jego głosu.”

ADAM: - „Gdyby tylko mogła zamilknąć i przez parę minut się nie odzywać, stanowiłaby całkiem miły widok”
„Gdziekolwiek była ona, TAM był Raj.”

Agacha | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 maja 2016

O tej książeczce powiedziano tu już chyba wszystko.
W sposób lekki, lecz bardzo trafny pokazuje różnice w postrzeganiu i odczuwaniu świata przez mężczyznę i kobietę.
"Po tylu latach dochodzę do wniosku, że pomyliłem się co do Ewy; lepiej jest żyć poza Ogrodem z nią niż w Ogrodzie bez niej."
Tę książkę trzeba przeczytać.

Garona | 2017-01-31

Bardzo długo leżała na mojej półce zanim ją przeczytałam. Czytałam ją bardzo dawno jako nastolatka. Proszę mi zatem wybaczyć płytkość tej refleksji. Bo to co mi się przypomina, to raczej głębokie nie będzie. Zatem wrażliwym odradzam dalsze czytanie.
O kobiecie i mężczyźnie. O nich. O miłości.
Do dziś pamiętam pięknie uchwycony przez Marka Twaina a włożony w usta Adama zachwyt nad światłem w jej włosach... I moje zdziwienie jako młodego dziewczęcia: To światło we włosach może zachwycać? Można się w nie wpatrywać? Można. I tak oto Mark Twain przyczynił się, że dbałam o piękny połysk włosów i ich odpowiednią długość. By zachwycał : )
Ale bez przesady. Po prostu je codziennie myłam : ) by pachniały i lśniły. Dla Adama. Dla Adamów. Ale żaden się tak nie zachwycił. Mark...
Tak... i tym oto wpisem kunszt literacki Tweina sprowadziłam do pindrzenia się. Wybaczcie.

I świetna refleksja Wiech przypomniała mi przepiękny cytat, słowa Adama z tej książki. Również go...

Kaliber48 | 2014-11-16

Krótka, nieprawdopodobnie celna i do bólu prawdziwa książka, a właściwie książeczka, bo to raptem 48 stron(!) opisująca pierwsze spotkanie i budowanie relacji miedzy kobietą (Ewa)i mężczyzną (Adam). Napisana nieco ponad sto lat temu świetnie wpisuje się w dzisiejszą dyskusję o różnicach między płciami, nie tylko tych widocznych gołym okiem (he, he), ale także będących wyobrażeniami o drugiej płci, głęboko tkwiącymi w naszych głowach. Dla wielu mężczyzn i kobiet wyobrażenia te stają się stereotypami i tak oto budujemy w naszym umyśle obrazy „prawdziwego” czyli władczego mężczyzny a jednocześnie dziwiącego się wszystkiemu dużego chłopca oraz ugodowej i podległej mu kobiety. Mark Twain dowcipnie i z humorem przedstawia te stereotypy i zmusza do refleksji nad ich sensownością. Gorąco polecam!

korcia | 2015-01-07
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Jak łatwo zgadnąć, głównymi bohaterami i narratorami tej opowieści są Adam i Ewa. Autor opisuje ich spotkanie, to jak na początku na siebie patrzyli, co o sobie nawzajem myśleli i jak ich relacje z czasem się zmieniły. Chociaż jest to opowieść o postaciach biblijnych, to okazuje się bardzo uniwersalna i śmiało można stwierdzić, że traktuje o kobietach i mężczyznach również współczesnych. Czyżbyśmy przez te tysiąclecia wcale się nie zmienili? Oczywiście, że się zmieniliśmy i trudno, żeby Mark Twain miał pojęcie, co działo się w głowach Adama i Ewy. Dlatego też należy tę opowieść traktować z dużym przymrużeniem oka. Jednak nie oznacza to, że ta historia nie wnosi nic do naszego życia, że nie jest warta uwagi. Wręcz przeciwnie – ta wizja zachwyca, bawi, ale daje też do myślenia. Twain skupia się na naszych bohaterach, ich psychice, pokazuje, jak zupełnie różnie mężczyźni i kobiety patrzą na te same sprawy, jak błędnie interpretują zachowania drugiej strony.

Jak już wcześniej...

jusola | 2010-03-14

Bardzo dobrze się czyta te zapiski - niezwykle dowcipne, trafne, prawdziwe spostrzeżenia na temat natury mężczyzny i kobiety. Doskonale mogą zastąpić różnego rodzaju poradniki na temat różnic w postrzeganiu świata między płciami

Beremis | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Odsłuchane w adaptacji Mileny Lisieckiej i Mariusza Siudzińskiego. Taki duet na dwa głosy dodaje smaczku, niż czytanie sobie samemu.
Nowelka zabawna i mądra. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z nią.

magda | 2010-05-25
Na półkach: Lista życzeń, Przeczytane
Przeczytana: 1997 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" Na grobie Ewy
ADAM: Gdziekolwiek była ona, t a m był Raj. "

FannyBrawne | 2016-04-26

Jaki jest najczęściej wykorzystywany temat w literaturze? Oczywiście, że miłość. Trudno znaleźć dzieło, które nie ma wątku miłosnego, a chyba niemożliwym jest znalezienie książki w której nie ma żadnej miłości(np. do kraju, Boga, natury). Miłość króluje w literaturze począwszy od najbardziej sztandarowych opowieści miłosnych, czyli ,,Romea i Julii" i ,,Dziejów Tristana i Izoldy", poprzez nieco późniejsze arcydzieła klasyki takie jak ,,Wichrowe Wzgórza", ,,Duma i uprzedzenie", ,,Anna Karenina" czy nasze polskie ,,Quo vadis", ,,Trędowata" czy ,,Lalka", zakończywszy na współczesnych powieściach w typie ,,Pamiętnika" Sparksa czy ,,Tektoniki uczuć" Schmitta. Dodajmy do tego jeszcze masę powieści młodzieżowych(np. ,,Kocham cię, Danny", ,,Dzieląc się Samem" czy ,,Niebo jest wszędzie") i romansów paranormalnych czy s-f(np. ,,Zmierzch", ,,Przyrzeczeni" czy ,,Igrzyska śmierci"). Przepraszam za to wymienianie tytułów, ale nie mogłam się powstrzymać. A jaki jest z tego wszystkiego wniosek? Że...