Kartoteka. Kartoteka rozrzucona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kartoteka (1960), która należy dziś do ścisłego kanonu europejskiego dramatu współczesnego, pozostaje nadal utworem żywym, zaskakującym, pulsującym znaczeniami, otwartym na nowe odczytania. Autorską próbą takiego nowego odczytania jest Kartoteka rozrzucona ( 1993), reinterpretacja pierwotnego tekstu dokonana przez samego Różewicza na początku lat dziewięćdziesiątych.

michall_1985 | 2015-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2003

Świetna książka napisana w przysłowiowych oparach absurdu.
W pamięci utkwiła mi inscenizacji,na której byłem w liceum.Świetny spektakl,na zasadzie "żywego teatru",gdzie aktorzy grali wśród publiczności,scena była obrotowa...Arcydzieło :)

Nana | 2014-04-03
Przeczytana: 30 marca 2014

Nuda, bezsens, idiotyzm - krótkie skojarzenia związane z tą lekturą. Choć uwielbiam nowości - gotowanie ludzi (w sensie dosłownym) do mnie nie dociera. Niestety, tym razem pozostanę w ocenie radykalna - strata czasu i tyle.

CatGirl | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 19 listopada 2014

Przeczytałam, bo to jedna z lektur niezbędnych do egzaminu. Jestem zachwycona! Jeszcze nie wszystko do końca zrozumiałam, muszę poszukać jeszcze interpretacji tego dzieła, ale już teraz wiem, że naprawdę było warto.
W tej chwili nie mam słów, żeby to jakoś opisać. Przeczytajcie sami.

Agata | 2013-06-24

Z Różewiczem jest jak z poranną kawą - nigdy nie zawodzi. Ale na tym koniec podobieństw, bo gdy kawa rozbudza i orzeźwia - Różewicz tłumi, rozbija, rozrzuca i w pył zamienia. Po przeczytaniu Kartoteki długo nie można zebrać w myśli w całość. Po przecież to Kartoteka rozrzucona, a wraz z nią rozrzucony jest czytelnik, przyparty do muru i naraz puszczony wolno, ale pozbawiony sił do ucieczki.
Nie potrafię wyrzucić z głowy słów Bohatera i nikt inny nie potrafiłby dokonać takiego majstersztyku jak tylko Różewicz potrafi.
Więc jeśli masz czas czytelniku, a umysł swój chcesz przepełnić myślami - to pozycja dla Ciebie, zdecydowanie.

Oleszka | 2011-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moje ulubione dzieło. Różewicz w najlepszym z możliwych wydań. Genialna gra słów i ogromna przyjemność, nie tylko dla oka, ale i dla duszy ;)

Parzydlo | 2011-11-01

Lektura obowiązkowa

| 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Chapeau bas! Czapki z głów! Kapelusze w powietrze!
Czytajmy i uczmy się od Mistrza. Wagi słowa, sztuki pisania, jasności widzenia, własnego zdania. I tylu jeszcze innych rzeczy.
Te dwie "Kartoteki" to studnia, jeśli nawet nie bez dna, to na pewno bardzo głęboka. Studnia pełna skojarzeń, znaczeń, nawiązań do historii Polski, literatury polskiej. Studnia, z której możemy czerpać garściami dla własnych rozważań.

Nic mądrzejszego jednak od opinii pana Zbigniewa Majchrowskiego nie wymyślę, więc przytoczę mały fragment jego wstępu do tej książki:
" Nasze życie wypełnia banał, zwyczajne, rutynowe czynności i raczej pospolite utarczki. Tadeusz Różewicz w swym teatrze odsłania tę trywialność istnienia w całej pokraczności i nierzadko śmieszności - ukazuje to, co się dzieje, gdy nic nadzwyczajnego się nie dzieje; wie, że środowiskiem naturalnym człowieka jest przeciętność.(...)
"Kartoteka" przynosi wizję świata jako globalnego jarmarku: wszelkie symbole historii, świętości, tradycji -...

olaf2009 | 2015-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Niesamowita, szokujaca, zawstydzajaca, pelna sarkazmu i ironii, szczera do bolu, lamiaca tabu, bezposrednia, kpiaca, zmuszajaca do refleksji. Bardzo wspolczesna.

Kapibara | 2012-11-27
Przeczytana: 07 września 2012

Trzeba przeczytać, najlepiej zapoznawszy się wcześniej z poematem Różewicza "Spadanie". Temat ten sam. Oba utwory - genialne. (O ile ktoś lubi teatr absurdu).

sih87 | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Czytanie gazet to jakby balet - „ Taniec z gazetami".
Czytanie kartoteki to jakby taniec? Taniec, po ktorym czas na refleksje.

Zmarł Tadeusz Różewicz

Nie żyje Tadeusz Różewicz - wybitny poeta, dramaturg i scenarzysta, autor słynnej "Kartoteki". Pisarz zmarł 24 kwietnia rano. Miał 93 lata. Informację o jego śmierci  przekazał rzecznik wrocławskiego magistratu.