Syberyjskie wychowanie

Black Publishing
2014-06-18
2014-06-18
Mateusz Salwa

Trudno powiedzieć ile w tej historii faktów, ile wyobrażeń o świecie otaczającym małego chłopca. Niemniej książkę czyta się rewelacyjnie. Pozostaje w głowie na długo.

Czyta się rewelacyjnie, bardzo pouczająca, inteligentna.Na pewno warto!

Czyta się rewelacyjnie, bardzo pouczająca, inteligentna.Na pewno warto!

Niedawno zjechałem pozycję o rosyjskiej mafii pisząc, że dobrą książkę o bandytach może napisać tylko inny bandyta. Autor tej pozycji był bandytą i zdecydowanie wie o czym pisze. Jego świat różnił się od naszego: „…żyła z nowym partnerem, porządnym człowiekiem, przestępcą zajmującym się różnymi nielegalnymi interesami…”. Opisuje rzeczy trudne normalnemu do zrozumienia: „…pragnęli spędzić nieco czasu z kobietą zdolną kochać w taki sposób, do jakiego przyzwyczajeni są przestępcy…”. Tłumacz w posłowiu informuje o nieścisłościach lub błędach, przez które autorowi zarzucano fałszowanie rzeczywistości. Według mnie każdy fragment tej książki jest odrębnym klejnotem pokazującym zanikającą kulturę przestępczą czasów carskich i ZSRR. Nawet jeżeli ta książka, jako całość nie trzyma się kupy, to jest ona wiarygodna i unikalna. Normalny nie wymyśli filozofii: „…nigdy nie należy pytać starego autorytetu, czy można wejść do jego domu, a to dlatego, że zgodnie z jego własną filozofią nie posiada on niczego, z wyjątkiem mocy słowa…”. Odwiedzałem polskie więzienia i uczyłem się o tatuażach z wydanego z klauzulą "Tajne" albumu MSW. I na podstawie własnych doświadczeń wysoko oceniam tę książkę i ja polecam.

"W książce znajdziecie fakty i tylko fakty"
LOL
Tyle tu faktów, co i w "Malowanym ptaku", który jest jednak przynajmniej dobrze napisany.
Ludzie, serio,bullshit indicator ani razu Wam się nie zapalił?
Nawet jak czytaliście o Beniu Krzyku jako rzeczywistej postaci?

"W książce znajdziecie fakty i tylko fakty"
LOL
Ludzie, serio,bullshit indicator ani razu Wam się nie zapalił?
Nawet jak czytaliście o Beniu Krzyku jako rzeczywistej postaci?

Tak naprawdę spodziewałem się więcej. Książka to jedna wielka fikcja literacka. Gdzie jest takie środowisko złodziejskie kierujące się zasadami i honorem ? Walczące z władzą radziecką, mordujące, rabujące i kradnące a jednocześnie głęboko religijne ? I to wielkie Imperium Zła jako ZSRR pozwoliłoby sobie na istnienie takich niezależnych środowisk, jawnie wrogich? Należy tą książkę chyba jedynie potraktować jako fantazję autora i ciekawostkę literacką, trzeba przyznać, że dość sprawnie napisaną. A tak naprawde o zasadach a w zasadzie o ich abosolutnym braku w tym złodziejskim świecie piszą Sołżenicyn i Szałamow w Archipelagu Gułag i Opowiadanich Kołymskich.

Bohater opowiada historię swojego dzieciństwa. Trudnego dzieciństwa, choć sam Nikołaj tego nie przyznaje. Bohater jest wychowywany w dzielnicy przestępców, którzy mają swoje zasady i tradycje. To są twarde zasady, bezkompromisowe, ale nasz bohater się w nich odnajduje i im hołduje.
Akcja rozgrywa się w latach 90-tych, ale jest dużo odwołań(historii) do wydarzeń, które odbyły się dużo wcześniej.
Książkę czyta się bardzo szybko. Jest ciekawa, czasami brutalna, smutna i wesoła.
Polecam. Dla ciekawych.
PS. Jest w tej książce drugie dno, które prócz pobić i zabójstw można znaleźć.

Swiat, ktory juz przestal istniec. Dziecisntwo i wychowanie w systemie wartosci, ktore w ostatnich 20 latach sie zdewaluowaly kompletnie. Byc czlowiekiem dzis, zachowac ludzka twarz, to zadanie, ktore zaczyna byc coraz trudniejsze do wykonania. Brutalnosc wspolczesnosci, anonimowe zycie czy obojetnosc na drugiego czlowieka kontrastuja z relacjami miedzyludzkimi w latach 70-tych i 80-tych ubieglego wieku.

Pożyczyłam książkę z biblioteki i miałam już na wstępie wątpliwości ,czy ta pozycja jest w ogóle dla mnie. Jakoś tak jawiła mi się jako powieść dla facetów. Gangi ,brutalność , jatka na każdym kroku , życie w byłym ZSRR i jego realiach nie do końca do mnie przemawiały.
Zaczęłam czytać i wsiąkłam. W książce znajdziecie fakty i tylko fakty, gdyż pisarz " SYBERYJSKIEGO WYCHOWANIA " to główny bohater powieści. Opisuje społeczności rządzące się bardzo twardymi zasadami ,każdy gest, każde skinienie ,powitanie ,pożegnanie ma swój rytuał. Gdy nie znasz zasad nie istniejesz. Autor dorastał w tym środowisku ,był jego częścią i opisał w tej powieści swoje młode życie przestępcze. Polecam

Jeżeli kogoś interesuje hermetyczny świat urków, błatnych, 'ludzi' itp. to jest to lektura wręcz obowiązkowa.

Wielkim walorem książki ale zarazem utrudnieniem w odbiorze jest jej "faktograficzny" i niepowieściowy charakter. Autor pisze o tym co pamięta ze swojego dzieciństwa i dojrzewania w Naddniestrzu - w przesiedlonej, sybirackiej, ogromnej społeczności "przestępczej". Pisze niezwykle prosto i prozaicznie o rzeczach strasznych a tam po prostu zwykłych, zwyczajnych..

Dodatkowo na szczególną uwagę zasługuje bardzo ciekawy rozdział poświęcony znaczeniowej mowie tatuaży. Natomiast osobom wrażliwym nie polecam czytania wstrząsającego rozdziału o pobycie w zakładzie dla nieletnich.. (bestialstwo, gwałty)

Wspaniala książka, nie tylko o syberyjskich przestępcach, ale o dorastaniu, o wychowaniu i prawie. Polecam każdemu, kto interesuje się Wschodem, ale nie tym z przewodników Pascala, ale prawdziwym bez retuszu.

• Kindle
  • ❍ 2015