Berek

Wydawnictwo: Prohibita
Berek, Piotr Wielgucki, Matka Kurka
jamuchyba

"Jeśli ktoś miałby mnie zapytać: "O czym jest książka Wielguckiego?", odpowiedziałbym, że przede wszystkim przedstawiono w niej historię nie jednego człowieka, ale historię procesu zbiorowego myślenia, której ten jeden człowiek był uczestnikiem. Myślenia o tym jak jest i o tym jak być powinno lub raczej o tym jak by się chciało kreować i widzieć rzeczywistość." Edwin Kaniuk Piotr Wielgucki...

Edwin Kaniuk

Piotr Wielgucki (ur. 1972) jest przedstawicielem zbędnego pokolenia, które osiemnaste urodziny obchodziło w PRL. Przez kolejne dekady starał się zapomnieć o swojej młodości, by rozpocząć nowe dojrzałe życie. Nie udało się, osiemnaste urodziny są przypominane każdego dnia, natomiast życie toczy się dalej, jak toczyło się wcześniej. Z wykształcenia socjolog, zawodowo zajmuje się niczym optymistycznym, fajnym i nowoczesnym, jest poważnie zaniepokojony, przygnębiająco drobiazgowy i wszystko to ogłasza światu, jako twórca i felietonista portalu Kontrowersje.net. Wielokrotnie nagradzany, cytowany i nazywany blogerem. Cóż z tego?
Nic, co miałoby istotne znaczenie dla Czytelnika Berka. Podwójne, smętne, życie autora na szczęście nie jest treścią ani formą powieści, której bohater to całkowite zaprzeczenie świata i osobowości Piotra Wielguckiego. Autor nie daje się lubić, ale w powieści Berek można się zakochać od pierwszego wejrzenia, zawrzeć małżeństwo z rozsądku, a podobno nawet da się żyć na zasadach partnerskich. W imieniu autora polecam unikalną powieść Berek, unikalną dlatego, że jak stwierdził wybitnie inteligentny recenzent: „Chciałoby się napisać, że Berek to najlepsza polska książka na wiadome tematy, gdyby nie brak jakiejkolwiek do niej podobnej.”

źródło opisu: multibook.pl

źródło okładki: multibook.pl

Agnieszek | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Matka Kurka to dla mnie synonim traktowania rzeczywistości na serio, bloger rzucający dodatkowe światło na wiele istotnych społecznie i politycznie spraw, niebanalny dyskutant, człowiek bezkompromisowy wreszcie.
Pozer? Każdy nim bywa - w wirtualnym świecie trzeba się wyróżnić. Nickiem, językiem, poglądami wreszcie. Zmianą skóry.

Ale miało być o "Berku".

Krótko:
pierwsza część zachwyca
druga nieco nudzi
trzecia puentuje tu i teraz, wbijając chwilami w fotel.

Dłużej:
Dzieje żydowskiego chłopca znalezionego w lesie przez Gdulę wzruszają. Sympatię budzi cała trójka bohaterów: Jan, Aniela, Berek także.
Narracja płynie niespiesznie, rejestrując okrucieństwa dziejące się gdzieś w okolicach Przemyśla, niemieckie i ukraińskie, wizytę niemieckiego żołnierza, codzienne zabieganie, sąsiedzkie przysługi - życie po prostu. Berek - Jurek zbliża się do Jana, zapomina o przeszłości, ale i myśli o sobie, marzy o sile, pozycji, byciu kimś.

Stylizowany język dodaje wiarygodności, wymusza...

emindflow | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Ta książka była w ubiegłym roku mocno reklamowana w prawicowych mediach. Dopiero teraz udało mi się do niej dotrzeć. Przeczytałem i stwierdzam, że świetne opinie nie były przesadzone.
Jej autorem jest znany, kontrowersyjny bloger piszący pod nickiem Matka Kurka. W swojej powieści porusza bulwersującą od lat, niezmiennie wzbudzającą skrajne emocje tematykę stosunków polsko - żydowskich, roli Żydów w okresie tworzenia się i umacniania komunistycznej władzy oraz podwójnych standardów w ocenie tych zjawisk.
Punktem wyjścia jest historia młodego żydowskiego chłopca ocalonego w czasie wojny przez polskie małżeństwo i dalsze jego mocno pogmatwane losy. Autor prowadzi tę opowieść przez wszystkie zakręty powojennej historii i kończy w czasach współczesnych.
Lektura nie należy do łatwych, ale niewątpliwie nie jest bezrefleksyjna i zmusza do myślenia. Po raz pierwszy spotykam się w literaturze z podejściem do tej problematyki tak odbiegającym od mainstreamu. Autor stawia szereg tez, które dla...

koneser | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Na początek zacytuję pewną myśl Czytelnika zamieszczoną na tyle okładki książki: "Chciałoby się napisać, że „Berek” to najlepsza polska książka na wiadome tematy gdyby nie brak jakiejkolwiek do niej podobnej." W pełni potwierdzam tę opinię i to dopiero początek wielkiego i pozytywnego zaskoczenia. "Berek" mówi o wszystkim, co najważniejsze i jednocześnie nie epatuje sloganami wciągniętymi na sztandary. Książka pokazuje, że wszystko powinno i może się dziać inaczej, niż się usiłuje zamęczonym ludziom, mieszkającym w nieustannie szarpanym kraju, wmówić. Takiej literatury jeszcze w Polsce nie było. Polecam z czystym sumieniem i gwarancją bardzo dobrej lektury.

Juta | 2014-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"BEREK" to lektura obowiązkowa dla każdego Polaka. Tak rewelacyjnej książki dawno nie czytałam i chyba nie szybko przeczytam. Jak "piękny" trzeba mieć umysł, żeby stworzyć takie dzieło bez doświadczenia literackiego?
Niezmiernie trudno mi napisać recenzję do tej książki, gdyż jest ona wielowątkowa, a moja skromna osoba jest "zbyt słaba w gębie", by ubrać odczucia w słowa.
Styl, język i niesamowite przeniesienie realności czasów to właśnie cechuje "Berka" i wyróżnia go na tle innych książek dzisiejszych czasów.

Czytoholik_pl | 2015-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Świetna książka o trudnej i nieraz przemilczanej historii, która tak naprawdę jest wciąż rzeczywistością. Rzeczywistością, z której skutkami zderzamy się codziennie, a która często jest skrzętnie skrywana. Autor w wyjątkowo udany sposób przedstawił złożoność problemu relacji polsko-żydowskiej. Problemu, w którym ofiary stały się katami.
Autor pomimo niewielkiego doświadczenia literackiego bardzo zgrabnie prowadził historię tytułowego Berka/Jurka osadzając ją na przestrzeni kilku dziesięcioleci Polski w okresie wojennym i późniejszym. Dobrym pomysłem na oddanie sytuacji wiejskiego życia było wprowadzenie wiejskiego języka/gwary i znakomicie to kontrastuje z rozbudowanymi wypowiedziami bohaterów na końcu książki.
Dodam jeszcze, że na początku trzeba dać tej książce szansę, bo pierwsze strony niełatwo się czyta, przynajmniej mi przychodziło to niejako z trudem. Ale im dalej, tym historia staje się coraz ciekawsza i wciąga tak, że pochłania się ją w wielkich ilościach.
Polecam!

Kwyrloczka | 2015-02-03
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Na 118 stronie pada takie zdanie
"W roku 1947 wyjechał na zawsze i od razu do samej stolicy, nigdy nie wrócił, nie napisał jednego słowa i nie odpowiedział na żaden list."
Na marginesie mojego egzemplarza po tym zdaniu napisałam: STUDIUM KANALII. Co działo się dalej nie było trudne do odgadnięcia, jeśli się oczywiście ma pojęcie o naszych realiach. Wiadomo przecież, że nie jeden Gdula ciepłą posadkę do dnia dzisiejszego zagrzewa. Gdula Szechtar szerzej znany jako Michnik ma się przecież doskonale.
Najpiękniejsze, najprawdziwsze i najstraszniejsze są jednak słowa Pani Krysi "Kiedy siedzieliśmy w wagonach, liczono nas wagonami jak węgiel i wapno. [...]" (strona 448) coś nakazuje mi się zastanowić jakie pochodzenie ma autor skoro tak odważnie sobie poczyna.

JerzyP | 2013-10-09
Przeczytana: 08 listopada 2013

Doskonała "książka do czytania". To że uczciwie przedstawia losy Polaków i Żydów od wojny do czasów współczesnych jest ekstra dodatkiem do kawałka pięknej literatury.

jarr74 | 2014-02-26
Przeczytana: luty 2014

Książka Piotra Wielguckiego zatytułowana „Berek” dość kontrowersyjna, lecz o tyle interesująca i ciekawa iż w sposób dość znaczny wykracza poza ogólnie przyjęty (nacechowany Holocaustem i narodową martyrologią) sposób postrzegania stosunków polsko – żydowskich w czasie wojny i po jej zakończeniu. Wpleciona w pełną wieloznaczności fabułę postać głównego bohaterka powieści, tytułowego „Berka” jest różnorodnym odbiciem ludzkich postaw i sposobów odnajdowania się w zupełnie nowej polityczno- społecznej rzeczywistości. Poznajemy go jako dwunastoletniego chłopca, uciekiniera z hitlerowskiego getta, którego mimo grożącego im niebezpieczeństwa (karą za pomoc osobom pochodzenie żydowskiego była śmierć) przygarnia polska, chłopska rodzina Gulów, mieszkająca w okolicach Lwowa. Obserwujemy postępujący wraz z wiekiem proces staczania się głównego bohatera i jego moralnego upadku. Najpierw jako bezwzględnego i wyrachowanego pracownika Urzędu Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej,...

zyg | 2013-10-11
Przeczytana: 2012 rok

Absolutne zaskoczenie i podziw...
Jak ktoś spoza "literackich wielkości" lansowanych przez rozmaite opiniotworcze gremia, może istnieć i pisać tak znakomicie jak autor
"Berka"...
Przeczytałem powieść Piotra Wielguckiego jako e-book, teraz (nareszcie), czytam "jak należy" i identyczne uczucie obcowania z kawalkiem znakomitej prozy...
A tematyka... i to jak potraktowana! Zdecydowanie najlepsza i najinteligentniejsza książka z pogranicza skomplikowanych stosunkow polsko-żydowskich... I jeszcze jedno; wzrusza mnie ten "obiektywizm" autora (i chyba sympatia) do Jerzego, (glównego bohatera powieści),
dla mnie raczej odstręczającej postaci... Czyni to powieść tak różną od innych dotykających tej materii i tak bardzo prawdziwą. Lektura po prostu obowiązkowa!

alosza44 | 2013-12-10
Przeczytana: 29 listopada 2013

Książka inna, nietypowa, nurtująca. Napisana niełatwym językiem, ale przez to nabierająca autentyczności. Historia chłopca, potem już mężczyzny co do którego ciężko zdefiniować swój stosunek. Początkowo książkę uważałam za dobrą, ale nie porywającą. Teraz, 2 tygodnie po przeczytaniu myślę że jest bardzo dobra, lepiej się nie da a inaczej nie powinno się takiej historii przedstawiać. Rzuca wiele światła na mało interesujące na pierwszy rzut oka, sprawy i dzieje. Nie znam lepszej książki opisującej ten okres.