Źli Niemcy

powieść historyczna
Agora
2014-08-29
2014-08-29
nazizm Niemcy Fritz Haber Cyklon B Eva Justin Wernher von Braun Herbert von Karajan Goebbels

Obciążone życiorysy

Bardzo ciekawa i lektura. Biografie opisane są w sposób przystępny i interesujący.

Wspaniale przygotowana książka o Niemca-ch, którzy swe umiejętności wykorzystali w niechlubny sposób.

Do kupna tej książki skusiła mnie znajdująca się na okładce rekomendacja Władysława Bartoszewskiego, którego bardzo cenię. Jest tam napisane: "Pasjonująca lektura o kondycji naszych sąsiadów Niemców w XX wieku ,(...)a przede wszystkim o niepojętej wręcz drodze, jaką wybrało (...) wielu z nich(...) " .
Fritz Haber - profesor chemii żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla. Wynalazł proces syntezy amoniaku, jakże ważny przy produkcji nawozów sztucznych, co pozwoliło uratować świąt przed głodem. Ale jest przede wszystkim zbrodniarzem, wynalazcą gazu bojowego - chloru, za pomocą którego, na jego rozkaz już w 1915 roku pod Ypres jednocześnie uśmiercono 10 tysięcy osób. Wynalazł również cyjanowodór, czyli Cyklon B, którym zabijano tysiące ludzi m.in. w Auschwitz.
Johann Reichhart - kat, który podczas swojej "kariery" wykonał 3165 egzekucji, pracę kata zaczął w 1924r. na zlecenie niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości, podczas II wojny światowej ma zlecenie nazistów. To on za pomocą gilotyny wykonał wyrok śmierci na rodzeństwie Scholl, współzałożycielami antynazistowskiej Białej Róży. Karierę kata zakończył w służbie amerykańskiej, dokonując egzekucji na nazistach w procesach norymberskich.
Znajdują się tu również m.in. historie: ostatniego cesarza Wilhelma II; zbrodniarza Amona Gőtha- komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie; antropolożki rasowej Evy Justin; wybitnego dyrygenta Herberta von Karajana (członka NSDAP); feldmarszałka Friedricha Paulusa (dowódcy armii niemieckiej pod Stalingradem); Wernhera von Brauna (członka SS) współtwórcy niszczycielskiego pocisku V-2, a po wojnie czołowego twórcy programów kosmicznych USA;
Nie wymieniam wszystkich, bo mam nadzieję, że rozbudziłam Państwa ciekawość i sięgnięcie sami po tę książkę.

Fritz Haber - profesor chemii żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody...

6,5/10

6,5/10

Całkiem interesująca pozycja. Niektóre mini biografie bardzo ciekawe, inne mniej.
Moim zdaniem albo tytuł nieadekwatny, albo dobór postaci niekonsekwentny.
Nie będę się rozpisywać na temat tej pozycji, bo też za bardzo nie ma o czym - objętościowo niewielka, co do treści - raczej w ramach ciekawostek niż porządnej wiedzy, ale myślę, że mimo wszystko warto ją przeczytać "przy okazji".

Moim zdaniem albo tytuł nieadekwatny, albo dobór postaci niekonsekwentny.

Całkiwm ciekawie opisane postaci historycznie. Niektóre notki biograficzne wydawały się przydługie i skomplikowanie, ale jeśli ktoś szuka dokładnych źyciorysów, to warto po nią sięgnąć.

Bardzo ciekawa książka prezentująca biogramy nieco mniej znanych "złych Niemców" - czyli w większości, choć nie wyłącznie, nazistów. Warto :).
Na marginesie: za cholerę nie ogarniam co w tej kolekcji szwarc charakterów robi szef RFN`owskiego odpowiednika FBI. Prawdą jest, że ochronę danych osobowych (w dzisiejszym znaczeniu) zdeptał on w sposób nie tylko totalny i na skalę iście przemysłową, ale raz, że wtedy nie było ustawy o ochronie danych osobowy, a dwa, że robił to ścigając terrorystów z RAF`u. Powyższe nie zmienia faktu, że jego historia jest jedną z ciekawszych - na równi z Niemcem, który wynalazł Cyklon B, użycie chloru i przemysłową metodę produkcji nawozów sztucznych - dzięki której żywi się grubo ponad 4/5 świata.

16 życiorysów Niemców i Niemek znanych i trochę mniej znanych. Czyta się dobrze. Czytałem eBooka. Szkoda, że konwersja do wersji elektronicznej zrobiona tak nieudacznie. Cóż, kiedyś w drukarniach pracował zecer, teraz prawdopodobnie to samo usiłują robić studenci informatyki.

Niemcy z XX wieku, którzy niechlubnie zapisali się w historii ludzkości.

Niemcy z XX wieku, którzy niechlubnie zapisali się w historii ludzkości.

Sam nie wiem, taka tam średniawa. Parę przypadkowo dobranych, niepowiązanych ze sobą biografii, niektóre mniej znane, większość to osobistości które i tak w większym czy mniejszym stopniu czytelnik znać musi. Kniga gratisowo udostępniona przez wirtualną księgarnię, za co mały plusik do kiepskawej oceny.

• Ebooki
  • E-booki