Wyzwanie czytelnicze LC

Źli Niemcy

Wydawnictwo: Agora SA
historyczna
Mateusz

To książka o szaleńcach i ludziach wielkiej wiary. Zbrodniarzach i gorliwych wykonawcach rozkazów. Oportunistach i wizjonerach. Łączy ich to, że pogubili się w zaułkach dwudziestowiecznej historii. A także to, że byli Niemcami.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2014

źródło okładki: Wydawnictwo Agora - oficjalny profil na facebooku

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Obciążone życiorysy

Można by długo wymieniać nazwiska Niemców, którzy w historii ludzkości zapisali się złotymi zgłoskami: naukowców, pionierów lotnictwa i motoryzacji, artystów, politycznych wizjonerów, męczenników, takich jak Sophie i Hans Schollowie. O nich napisano już – i słusznie – grube tomy. Mnie zafascynowali ludzie, którzy pogubili się w zaułkach XX–wiecznej historii. Tak we wstępie do swojej książki pisze Bartosz T. Wieliński, tłumacząc się z motywacji, która przyświecała mu w tworzeniu tego tytułu.

Dziennikarz oraz korespondent „Gazety Wyborczej” z Berlina w latach 2005–2009 uczynił bohaterami swojej książki: zbrodniarzy, fanatyków, geniuszy, wizjonerów, sadystów i morderców. Na próżno jednak czytelnik będzie szukał w książce Wielińskiego takich nazwisk, jak Joseph Goebbels czy Heinrich Himmler. Jest to bowiem opowieść o postaciach w przeważającej większości zupełnie nieznanych, o osobach, które mają krew na rękach i na których spoczywa odpowiedzialność za śmierć niewinnych ludzi, o postaciach wreszcie, które, pozostając niemal nierozpoznawalne w międzynarodowej przestrzeni publicznej, odcisnęły bolesne piętno na losach Niemiec i świata w XX wieku.

„Źli Niemcy” to szesnaście wstrząsających życiorysów. To zbiór osób, niejednokrotnie o ponadprzeciętnych umysłach, a zarazem nieczystych sumieniach, niezaspokojonych ambicjach, chorych żądzach i kompleksach, które musiały gdzieś znaleźć ujście. W książce tej Wieliński kreśli sylwetkę między innymi Fritza Habera, ofiary nieodwzajemnionej miłości do swojego kraju, niemieckiego naukowca żydowskiego pochodzenia, noblisty w dziedzinie chemii oskarżanego o przyczynienie się do Holocaustu poprzez opracowanie technologii produkcji cyklonu B. Autor prezentuje także biografię Johanna Reichharta, nazistowskiego kata, wykonawcy wyroku na rodzeństwie Schollów, mordercy postrzeganego do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia za ponurego rekordzistę świata w dziedzinie liczby przeprowadzonych egzekucji („przebił” go Wasilij Błochin, kat NKWD, który rozstrzeliwał tysiące więźniów, między innymi polskich oficerów z obozu w Ostaszkowie). Dziennikarz mający na koncie wywiady z najważniejszymi niemieckimi politykami, w tym także z kanclerz Angelą Merkel, przybliża również między innymi sylwetkę Amona Götha, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, za którego znakomitą rolę w „Liście Schindlera” brytyjski aktor Ralph Fiennes otrzymał nominację do Oscara (a sam film zdobył siedem statuetek).

Z książki Bartosza T. Wielińskiego wyłania się historia i kondycja Niemiec w XX wieku. Po lekturze nasuwają się niełatwe pytania o intencje sprawców, o rozmiar tragedii ich ofiar, o nierozliczony rachunek krzywd oraz o współczesną, nie tylko niemiecką, politykę historyczną. Z tymi pytaniami laureat Grand Press 2013 w kategorii reportaż prasowy pozostawia jednak, na szczęście, czytelnika samego. Nie podsuwa mu gotowych odpowiedzi ani własnych wizji świata. Jego komentarz, ograniczony wyłącznie do wstępu, jest skromny, ascetyczny, nieprzytłaczający. Bo najważniejszy w książce „Źli Niemcy” z całą pewnością nie jest autor.

Ewelina Tondys

deana | 2014-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 września 2014

Zaintrygował mnie tytuł ,,Źli Niemcy". Spodziewałam się trochę sensacji i propagandy pokazującej ile to nasi zachodni sąsiedzi mają na sumieniu, szczególnie w odniesieniu do Polski. Dlatego jestem miło zaskoczona po lekturze. Jest to interesujący zbiór sylwetek Niemców z ostatniego stulecia, którzy nie popisali się honorem i praworządnością. Autor nie ogranicza się tylko do znanych nazwisk zbrodniarzy hitlerowskich (postacią o której wcześniej słyszałam jest tylko Amon Goeth), koncentruje się na tych mniej popularnych, jak Eva Justin, Friedrich Paulus ale są i osoby z nowszej historii - szpiedzy NRDowscy, działacze partyjni, adwokaci.
Nie wszystkie szkice biograficzne są jednakowo szczegółowe i w sposób jednoznaczny pokazujące dlaczego dana postać została zaklasyfikowana jako zła (trochę niejednoznaczne jest dla mnie umieszczenie w tej książce Herberta von Karajana). Najbardziej zaintrygowały mnie dzieje Johann Reinchharta - kata. Przed i w trakcie wojny wykonywał tylko swoją...

aleksnadra | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Źli ludzie egzystują w każdym środowisku, kulturze, religii, państwie. Dlaczego więc Niemcy? Są naszymi najbliższymi sąsiadami, historia łączy nasze narody jak niewidzialna nić, a ich wpływ na losy świata jest niezaprzeczalny i najbardziej spektakularny.

Bartosz T. Wieliński jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej", w latach 2005- 2009 był korespondentem w Berlinie. Przeprowadził wywiady z najważniejszymi politykami Niemiec, w tym z Angelą Merkel. Znajomość dzisiejszych Niemców i Niemiec pozwoliło mu na sportretowanie szesnastu niemieckich życiorysów, którzy mieli wpływ na dzieje świata w XX wieku. Kim byli: Fritz Haber, Wilhelm II, Johann Reichhart, Amon Goth, Eva Justin, Herbert von Karajan, Friedrich Paulus, Wernher von Braun, Otto Skorzenny, Wolfgang Vogel, Horst Herold, Werner Stiller, Gerd Heidemann, Margot Honecker, Josef Scheungraber, Heinz Reinefarth? Niektóre nazwiska są powszechnie znane i samo ich brzmienie budzi lęk wśród ludzi starszego pokolenia, którzy pamiętają...

Merythia | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Pierwsze skojarzenie po przeczytaniu tytułu to pewnie u większości osób naziści i cała świta Hitlera. Tymczasem autor skupia się na tych Niemcach, którzy odgrywali równie ważną rolę, a mimo wszystko albo się o nich zapomina, albo nie zastanawia nad faktycznym złem jakie wyrządzili. Co prawda obywatele III Rzeszy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne też się w tej publikacji znaleźli, ale nie są to np. Joseph Goebbels, Heinrich Himmler czy Josef Mengele, o których każdy słyszał, a przynajmniej powinien słyszeć i coś o nich wiedzieć. Uważam to za plus, o wyżej wymienionych powstało już wiele biografii, historycy analizowali ich życie w najdrobniejszych szczegółach, więc wszyscy zainteresowani mają w razie potrzeby po co sięgnąć. Zresztą trudno byłoby zmieścić ich życiorysy w książce, gdzie na jedną opisywaną osobę przypada ok. 10 stron.

Kilka postaci zostało moim zdaniem umieszczonych trochę na wyrost, i za to odejmuję jedną gwiazdkę. Poza tym książkę czyta się bardzo dobrze, autor nie...

knigoholiczka | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Najbardziej w oczy rzuca się okładka. Możecie się śmiać, ale ta intensywna czerwień jako jest barwa dla mnie symbolizuje krew. A miecz ze strony tytułowej również jest dla mnie wymowny. Jest też ładnie wydana, czarno- białe ilustracje, papier taki jaki lubię.
W książce, która opowiada o wydarzeniach bądź co bądź historycznych bardzo ważne jest by przybliżyć je podając w jak najlepszych szczegółach, ale tak by się dobrze czytało.
"Źli Niemcy" bardzo mi się spodobało. To pokazanie kilkunastu sylwetek (dokładniej mówiąc 16) osób, które uważane są za zbrodniarzy wojennych.
Dużym plusem jest, że każdy rozdział ma zaledwie kilkanaście stron, ale dość dokładnie opisuje każdą sylwetkę.
Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę. Pokazuje, jak wielka była miłość tych osób do ojczyzny. Wielu z nich przyznało, że miłość do własnego kraju sprawiła, że skłonni byli dla niej zrobić wszystko.
Nie oszukujmy się, o Niemcach mówi się szwaby, mordercy. Do dziś kolejne pokolenia pokutują (i...

LiteratkaKawy | 2014-09-26
Przeczytana: wrzesień 2014

Z naszymi zachodnimi sąsiadami łączą nas wyjątkowo skomplikowane stosunki. Początki tej znajomości wyglądały obiecująco, jednak szybko okazało się, że wymiana uprzejmości i relikwii w 1000 roku na nic się zdała. Wieki bitew i zatargów zostały przypieczętowane wchłonięciem znacznej połaci Rzeczpospolitej przez ówczesne Królestwo Prus, natomiast czara goryczy przelała się w 1939 r. w dobrze znanych nam wszystkim okolicznościach. I chociaż o dłuższego czasu łączące nas stosunki wydają się być przyjazne, to jednak gdzieś w głębinach naszej świadomości drzemie wspomnienie brutalnych i tragicznych wspomnień sprzed 85 lat. Niesmak pozostał.

Bartosz Wieliński, dziennikarz, korespondent Gazety Wyborczej w Niemczech, zdecydował się pochylić nad problem zła, które zakorzeniło się w wielu przedstawicielach narodu niemieckiego i przybliżyć przeciętnemu Polakowi sylwetki osób, do których przymiotnik „zły” pasuje jak ulał. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Nie było to trudne zadanie, prawda?...

Ewelina Tondys | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

"Oczywiście można by też spisać losy <złych> Polaków, Francuzów, Brytyjczyków czy Rosjan. Ale żaden naród nie miał w XX w. takiego wpływu na losy świata jak Niemcy. Dlatego ta książka jest o nich".

(Bartosz T. Wieliński, autor)

CaroLostInBooks | 2015-01-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Pierwszy raz widząc tytuł pomyślałam,o nie kolejna książka o Hitlerze, Himmlerze i innych. Jakież było moje zaskoczenie, gdy podczas lektury poznałam historię Niemców, którzy choć może nie zawsze byli bezpośrednio uwikłani w nazizm, zasłużyli na miano złych. Mamy tu np. historię generała Paulusa, Otto Skorzennego czy pani Honecker. Autor w sposób interesujący przedstawił wiele nieznanych mi jak dotąd postaci Niemców. Dla zapalonej germanistki, historia tym bardziej interesująca.

Robert Frączek | 2014-10-27
Przeczytana: 2014 rok

...
Źli Niemcy. Jak pisze sam autor - żaden naród nie miał w XX wieku takiego wpływu na losy świata jak Niemcy. Można by pewnie wymienić wielu takich (choćby naukowców), którzy zapisali się w pamięci pozytywnie. Wieliński zapragnął jednak napisać o tych, którzy pogubili się w zaułkach historii. Zbrodniarze. Geniusze. Fanatycy. Wizjonerzy.

Zamysł ciekawy i szkoda tylko, że autor jednak nie przemyślał dokładnie doboru tych tekstów, ponieważ niektóre kompletnie tu nie pasują. Gdyby te szkice zamknęły się jedynie na okresie II Wojny Światowej byłoby moim zdaniem to bardziej interesujące, spójne.
...
Czyta się bardzo dobrze i można polecić nie tylko miłośnikom historii. Szkoda tylko, że jak wspomniałem, teksty sprawiają wrażenie trochę przypadkowego zbioru. Tych ludzi łączy jedynie to, że są Niemcami i że autor zawsze gdzieś stawia pytanie o wyrzuty sumienia, żal, winę, choć przecież jej ciężar jest w wielu przypadkach nie porównywalny.
całość...

Daniel Taberski | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Bardzo ciekawa książka prezentująca biogramy nieco mniej znanych "złych Niemców" - czyli w większości, choć nie wyłącznie, nazistów. Warto :).
Na marginesie: za cholerę nie ogarniam co w tej kolekcji szwarc charakterów robi szef RFN`owskiego odpowiednika FBI. Prawdą jest, że ochronę danych osobowych (w dzisiejszym znaczeniu) zdeptał on w sposób nie tylko totalny i na skalę iście przemysłową, ale raz, że wtedy nie było ustawy o ochronie danych osobowy, a dwa, że robił to ścigając terrorystów z RAF`u. Powyższe nie zmienia faktu, że jego historia jest jedną z ciekawszych - na równi z Niemcem, który wynalazł Cyklon B, użycie chloru i przemysłową metodę produkcji nawozów sztucznych - dzięki której żywi się grubo ponad 4/5 świata.

| 2016-02-07
Na półkach: Przeczytane, 52/2016
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do przeczytania tej pozycji skłonił mnie tytuł. Moim zdaniem prowokacyjny i głupi. Byłam ciekawa, czy cała książka jest taka. Na szczęście nie, choć dostrzegłam wiele braków. Braki stylistyczne rzucają się w oczy od razu. Nad całą resztą trzeba chwilę pomyśleć.

Źli Niemcy to bardzo skrótowy zarys biografii kilkunastu Niemców, w jakiś sposób związanych z III Rzeszą i jej spuścizną. Tym razem jednak nie Hitler, nie Himmler, ani ta najbardziej znana grupa bonzów NSDAP. To kat, konstruktor V2, szpiedzy Stasi, terroryści RAF (nie mylić z brytyjskim!) itd. Nazwiska nieco mniej znane poza granicami Niemiec.

Dużym plusem tej książki jest bardzo porządnie zebrana bibliografia - prasa, archiwa, wspomnienia. Niestety autor nie pokusił się o analizę opisanych przypadków ani o naszkicowanie gruntu społecznego, w których zachodziły dane wydarzenia - przez to ta książka jest bardzo niepełna. Pan Wieliński wskazuje, że rozliczenia z wojenną przeszłością trwają cały czas i wciąż są bolesne, że...