Niepokonany Seabiscuit

2004-01-01
2004-01-01
2002-01-01
838989601X

Historia z koniem w roli głównej. Pierwsza połowa XX wieku w Ameryce, zapanowało szaleństwo wyścigów konnych. Niepozorny ogier Seabiscuit, odnosząc wiele sukcesów na hipodromach, staje się topowym celebrytą kraju. Jak to przeważnie bywa, pojawiają się pewne problemy, także u ludzi.

Główni bohaterowie ludzcy to właściciel konia i stajni, trener Seabiscuita i jego dżokej, a właściwie dwóch dżokejów, ten drugi jest nieco z boku. Poznajemy ich historie, nieco wygładzone, jednowymiarowe, ale w opowieści z koniem w roli głównej może to i lepiej.

Największym atutem książki jest wartka akcja, treningi, podróże od wyścigu do wyścigu po całym kraju, poznajemy mnóstwo dat, nazw torów, stajni, innych koni, dżokejów i postaci pobocznych, nie da się tego spamiętać, ale sporo się dzieje. No i oczywiście wyścigi, pełne emocji, opisywane z sekundy na sekundę, majstersztyk.

„Niepokonany Seabiscuit” to książka nie tylko dla koniarzy i koniar. Warto zapoznać się z tą historią, czyta się ją szybko, ponadto można obejrzeć dobry film o tym samym tytule. Ogólna ocena byłaby wyższa, ale ta aura fanatyzmu i szaleństwa oddana w powieści jest dla mnie nieco dziwna i niezrozumiała.

Książkę poleciła mi dziewczyna, ja sam absolutnie nie interesuje się końmi czy wyścigami konnymi. Jednak wysłała mi parę fragmentów tej książki i były one napisane tak pociągająco, że chciałem czytać dalej. Nie pozostało mi nic innego jak pożyczyć od niej książkę i samemu przeczytać. I nie żałuję.
Książkę czyta się jak dobre opowiadanie, postacie są jaskrawe, każda ma swój charakter, a sama historia jest tak dramatyczna i nieprawdopodobna, że ciężko uwierzyć, że stało się to naprawdę. Jest tak wiele wzlotów i upadków, że ja jako czytelnik w pewnych momentach byłem literalnie zły na wybory bohaterów, ich lekkomyślność czy brak szczęścia. Przezywałem te historie razem z nimi.
I mimo, że przed przeczytaniem książki nie wiedziałem co to palcat czy luzak, to nie przeszkadzało to w odbiorze. A co więcej, książka całkiem nieźle oddaje klimat czasów Ameryki przed II WŚ. Wtedy to dopiero powstawały pierwsze samochody, które zaczęły wypierać konie, ale jak z każdą nową technologią i ta napotkała drastyczny opór. Także książka posiada tez znaczną liczbę ciekawostek.
Polecam tę książkę każdemu, nie tylko fanom koni!

Książkę czyta się jak dobre opowiadanie, postacie są jaskrawe, każda ma swój...

Niewiarygodna historia, napisana tak błyskotliwie i z takim pogodnym poczuciem humoru, że śmiejesz się w głos . A znajomych na bieżąco informujesz o tarapatach konia wyścigowego, o którym czytasz - jakby to co najmniej było twoje dziecko:)

nadzwyczajna rozrywka!

nadzwyczajna rozrywka!

Nie sądziłam że książka o wyścigach konnych może być napisana w taki pasjonujący sposób. Śledzenie historii jednego z najsłynniejszych koni odbywało się w rytm galopu. Nawet nie obejrzałam się kiedy ją skończyłam.

Świetna, wciągająca, plastyczna opowieść.

Świetna, wciągająca, plastyczna opowieść.

Autorka jak zawsze trzyma poziom i daje wyraz swojej wiedzy oraz umiejętnościom. To jest kunszt, uczynić historię konia wyścigowego tak pasjonującą, że nawet ja, nawet w najmniejszym stopniu nieinteresująca się wyścigami konnymi, czytałam ją z wypiekami na policzkach ;)

Dobrze się czyta. Ciekawa historia, dodatkowo w sieci można znaleźć archiwalne video z jego wyścigami. Wiadomo, że autorka trochę "podkręciła" fabułę dla zwiększenia grona czytelników ale książce to nie zaszkodziło.

Szkoda, że takich książek nie ma więcej. Koń kulawy, dżokej kulawy a jednak pokonali wszystko. Czytałam z ogromną przyjemnością.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , ,

Najlepszy sposób na chorowanie w domu to właśnie jest ta książka:) tak mnie wciągnęła ,że nie mogłam sie od niej oderwać! pełna niesamowitych wrażeń lektura dla KONIARZY :) ale nie tylko bo każdego może zaciekawić!

Niesamowita historia, opowiedziana w niesamowity sposób. Teoretycznie "Niepokonany Seabiscuit" opisuje historię tytułowego konia wyścigowego i ludzi z nim zwiazanych, ale tak naprawdę obrazuje cały swiat wyścigów i społeczeństwo lat 20. i 30. ubiegłego wieku w Ameryce. Polecam, nawet osobom, które ani hipiką ani wyścigami specjalnie się nie interesują.

• Konie
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Biografie
  • Jeździectwo