Kary Klejnot

6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Black Beauty
literatura piękna
karollllllla

„Kary Klejnot” jest powieścią napisaną przez Anne Sewell, wielką miłośniczkę koni. Historię swojego życia opowiada koń Kary. Po beztroskim dzieciństwie, nadchodzi czas nauki: oswajanie z kantarem, ogłowiem, siodłem, jazda, podkuwanie. Zwierzę odkrywa, jak wspaniały może być galop z jeźdźcem na grzbiecie, gdy tworzą oni jedną, nierozerwalną całość. Z biegiem lat Kary trafia do kolejnych...

Po beztroskim dzieciństwie, nadchodzi czas nauki: oswajanie z kantarem, ogłowiem, siodłem, jazda, podkuwanie. Zwierzę odkrywa, jak wspaniały może być galop z jeźdźcem na grzbiecie, gdy tworzą oni jedną, nierozerwalną całość. Z biegiem lat Kary trafia do kolejnych właścicieli, poznaje inne konie. Coraz częściej uświadamia sobie, jak bardzo jego życie uzależnione jest od człowieka. Jak dużo zależy od jego troski i dobrego traktowania.

Czy chcecie dowiedzieć się, co czuje koń? Koniecznie przeczytajcie tę wyjątkową książkę.

źródło opisu: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kary-klejnot---anne-sewell

źródło okładki: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kary-klejnot---anne-sewell

Marta | 2016-01-25

Sewell napisała klasyk, którego tytuł obił się o uszy wszystkim miłośnikom koni. Kary Klejnot doczekał się kilka polskich wydań pod wieloma tytułami, m.in: Mój Kary, Czarny Książę, Czarny Diament. Powieść opowiada historię konia, która została uznana za bardzo oryginalną i ponadczasową, mnie rozczarowała. Spotykałam się już z przeróżnymi teoriami na temat obcowania z końmi, ale ta przedstawiona przez panią Annę Sewell wydaje się nierealna, nie mająca praktycznego zastosowania w codziennej pracy z końmi.

Pamiętam, że od kiedy obejrzałam ekranizację i przelałam wiadra łez, chciałam ją przeczytać. Nie nadarzyła się okazja, ale w końcu się doczekałam. Kary Klejnot przedstawiał się nadzwyczaj obiecująco i zabrałam się za nią z prawdziwą przyjemnością. Niestety, bzdury, które autorka przelała na papier, brzmią jak teorie wygłaszane przez zwyczajnego zjadacza chleba, który przelewa swoje domysły na papier. Prawda jest...