Żołnierka

Wydawnictwo: Świat Książki
Quand j'etais soldate
Izrael, kobieta, wojsko
Pistacia

Fascynująca opowieść dziewczyny, która służyła w izraelskim wojsku. Kiedy rówieśnicy Valerie Zenatti w Europie zdadzą maturę, zyskują prawo do głosowania, mogą rozpocząć studia lub karierę zawodową. Dla nich ta cezura staje się synonimem samodzielności i wolności. Ukończyć osiemnaście lat w Izraelu to znaczy oddać ojczyźnie dwa najpiękniejsze lata swojego życia. Zostaje się numerem, dostaje...

Fascynująca opowieść dziewczyny, która służyła w izraelskim wojsku.

Kiedy rówieśnicy Valerie Zenatti w Europie zdadzą maturę, zyskują prawo do głosowania, mogą rozpocząć studia lub karierę zawodową. Dla nich ta cezura staje się synonimem samodzielności i wolności. Ukończyć osiemnaście lat w Izraelu to znaczy oddać ojczyźnie dwa najpiękniejsze lata swojego życia. Zostaje się numerem, dostaje się mundur, słucha rozkazów i uczy władania bronią. Bez względu na to, czy jest się chłopcem, czy dziewczyną. W chwili, gdy Valerie Zenatti zostaje powołana do wojska, zaczyna prowadzić dziennik, w którym opisuje trudną, choć miejscami też zabawną codzienność w koszarach. Snuje w nim swoje refleksje i zdradza wątpliwości, ale przede wszystkim wyraża nadzieję, że nadejdzie taki dzień, dzień pokoju, kiedy już nikt nie będzie musiał się uczyć, jak walczyć z wrogiem.

[opis wydawcy]

Pyromaniac | 2013-01-13
Na półkach: 2013, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Gdy w Polsce po maturze młodzi ludzie próbują wybrać odpowiednie studia, w Izraelu każdy maturzysta i maturzystka obowiązkowo wstępują do wojska na dwuletnią służbę. "Żołnierka" jest pamiętnikiem Valérie Zenatti, francuskiej nastolatki mieszkającej w Izraelu.
Książka jest napisana bardzo luźnym i prostym językiem. W trakcie czytania autorka oprócz codziennej, żołnierskiej rzeczywistości porusza również własne problemy. Rozterki miłosne, tęsknota za domem i wolnością oraz chęć jak najlepszej służby jest bardzo ciekawym połączeniem.
Książka bardzo dobrze pokazuje zupełnie inną rzeczywistość i inne spojrzenie na świat. W szczególności powinna spodobać się nastolatkom - bardzo dobrze pokazuje, że są takie miejsca na świecie, w których należy podporządkować się zasadom i oddać kilka lat swojego życia na rzecz służby. Polecam!

Rachela | 2013-02-03
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Z zainteresowaniem przeczytałam " Żólnierkę" Valerie Zenatti. Od jakiegoś czasu ciekawiło mnie jak to jest być kobietą powołaną do obowiązkowej służby w izraelskiej armii i w pewnym stopniu zaspokoiłam swoją ciekawość dzięki tej książce. Oceniam ją bardzo dobrze, chociaż mogłaby być trochę dłuższa... A tak? "Połknęłam" ją w jeden dzień!

Karolina | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Fascynująca historia dziewczyny, której życie opiera się na wojsku. Niezwykła, przejmująca, prawdziwa. Pełna uczuć, emocji, relacji i zdarzeń na które autorka nie miała wpływu. Piękny dziennik!

Shoshana25 | 2014-01-07
Przeczytana: listopad 2013

Książka fascynująca, dająca wiele do myślenia. Pisana w sposób subtelnych przemyśleń młodej dziewczyny, która "na oczach" czytelnika dojrzewa. Z młodej, trochę naiwnej dziewczyny staje się odpowiedzialnym za kraj żołnierzem. Ciekawym jest też zobaczenie CAHAL-u z perspektywy młodej żołnierki.

justi | 2011-11-21
Na półkach: Przeczytane, Azja, Afryka
Przeczytana: 21 listopada 2011

Książka nie tylko jest pamiętnikiem nastolatki, ale jest też skarbnicą przemyśleń, tęsknot i pragnień człowieka.

Karolina | 2013-03-24

Wiem, ż to ubarwianie zwykłego przypadku, ale zaczęłam czytać tę książkę jadąc do Nicei ( miejsce urodzenia autorki, a zarazem głównej bohaterki książki). Gdy odkładałam ją na bok, spadała na mnie w którymkolwiek miejscu samochodu nie byłam. Jedni wezmą mnie za wariatkę, a ja przez owe koloryzowanie zrządzenia losu zaczęłam rozmyślać nas tym jak trudno musiała mieć Valerie, wychowana do trzynastego roku życia we Francji, gdy przeprowadziła się do Izraela. Nie sądziłam, że pamiętnik Zenatti wywoła we mnie tego typu emocje, bo podchodząc do niej nastawiłam się na prostą, błahą, behawiorystyczną lekturę. A tu niespodzianka. Dawka historii jest zgrabnie wpleciona w losy i życie bohaterki. Jednakże nie są to suche fakty, tylko rozmyślania, jak historia i polityka państwa wpływa na młodzież, jak ją dotyka i w pewnych momentach im doskwiera. Stajemy się obserwatorami dorastania. Wychodzenia z roli dziecka i wchodzenia do roli odpowiedzialnego (nie tylko za swoje życie, ale i za losy...

jocisko | 2016-05-21

Moja ulubiona książką. Czuć, że autorka kocha słowa, spijam z tej książki :)

mila5528 | 2015-06-08
Przeczytana: 12 czerwca 2015