Człowiek, który słucha koni

The Man Who Listens to Horses
83-85594-65-5
konie, biografie, psychologia
alien

Monty Roberts urodził się w Kalifornii (USA), całe swoje życie poświęcił pracy z końmi i osiągnął bezprecedensową umiejętność porozumiewania się językiem ciała ze zwierzętami, przekładalną także w jakimś sensie na stosunki z ludźmi. Umiejętność tę wypracowywał, obserwując najpierw jako nastolatek życie mustangów w Newadzie, a potem buntując się przeciwko stosowanym przez ojca metodom łamania konia. Monty Roberts opowiada czytelnikom historię swojego życia, które układa się w fabułę godną najlepszej powieści. Jest w niej dramat napiętych stosunków z ojcem, wątek przyjaźni z wielkim aktorem Jamesem Deanem, solidnego małżeństwa, katastrofalnego partnerstwa ze zwariowanym milionerem i wieloletniej przyjaźni z królową Anglii Elżbietą II. Ten budzący zaufanie, łagodny człowiek jest nie tylko prawdziwym zaklinaczem koni, ale autorem inspirującej opowieści o życiu, której nie da się zapomnieć.

Medgarb | 2018-04-25
Przeczytana: luty 2018

Świetna książka biograficzna, autor aż zaskakująco przyjemnie operuje piórem, mimo że temat wydaje się być całkiem zwyczajny to książka trzyma w napięciu, jestem koniarzem i oprócz samej biografii można się z niej wiele nauczyć o koniach, mimo to myślę ze z powodzeniem sprawdziłaby się również w rękach ludzi zupełnie nie związanych z jeździectwem.

Aleksandra | 2013-11-06

Wspaniała autobiograficzna książka poruszająca wiele ważnych spraw.
Zwłaszcza porozumienie na linii człowiek - zwierzę, a także człowiek - człowiek.

Przez wiele lat obserwacji dzikich mustangów Monty Roberts nauczył się wiele o szacunku, nie tylko do koni, ale i to ludzi. Próbuje się tym z nami podzielić, co uważam za naprawdę wspaniały dar.

Marchewka | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Książka tak naprawdę o życiu. O poszukiwaniu własnej drogi. Dążeniu do celu, ale nie po trupach tylko pod prąd, przeciwko całemu światu. Czyta się jednym tchem. Polecam nie tylko tym, którzy kochają konie.

Lidka Aribaldi | 2015-12-05

Jest w książce taki moment, gdy nauczyciel podważa plany życiowe młodego Monti'ego. I gdy jego mama się o tym dowiaduje mówi mniej więcej coś takiego "Nie nauczycielowi o tym sądzić czy coś jest wykonalne czy nie". Tacy właśnie powinni być rodzice. Bo gdy nauczyciele podważają nasze zdolności gdy rodzice staną po ich stonie młody człowiek jeszcze niewykształcony może łatwo popaść...

Agnieszka | 2018-01-19

Empatia,wielkie słowo.Cierpliwość, wspaniała cecha.Miłość do zwierząt,oby takich ludzi było więcej.Fascynująca opowieść o życiu człowieka kochajacego konie,o zrozumieniu ich duszy,o indywidualnym podejsciu to kazdej osobowości,o właściwym odczytywaniu ich emocji, układanie bez użycia siły,osiągnięcie porozumienia.

Ninon | 2012-01-21

Miejscami zabawna, innym razem wzruszająca - jednym słowem prawdziwa historia o życiu i stosunkach między ludźmi i końmi. Zachęta do sięgnięcia po inne książki Monty'ego, którego metoda "połączenia" sprawiła, że od razu mam inne podejście do koni i co poniektórych instruktorów w "swojej" stajni.

Jest przepiękna. Po prostu przepiękna.
Jeśli jeździsz konno i jeszcze jej nie czytałeś, to ja nie wiem, co ty w ogóle robisz na koniu.
Jeśli nie jesteś jeźdźcem, ale zawsze chciałeś nim być (a może wcale nigdy nie chciałeś?) to zapraszam, wskakuj w świat pana Monty'ego, a potem - na koń!
Kupiłam ją po tygodniowym obozie JNBT, na którym miałam szczęście pracować ze wspaniałym, pół dzikim wałachem, który pokazał mi, iż może czas przyjrzeć się także innym trenerom naturalnym, aby pójść do przodu w swojej pracy z tymi zwierzętami? W końcu na tym koniu przeżyłam cokolwiek inną przygodę, niż w trakcie rutynowej pracy z klaczkami z mojej stajni.
Oczywiście na myśl od razu nasuwa się człowiek, który odkrył język EQUUS. Tak więc sięgnęłam po jego książkę...
...aby prawie się nie popłakać na początku, a potem odkryć trochę inne podejście, niż program Akademii i zdające się być z kompletnie innego bieguna niż PNH (o którym też zdarzyło mi się czytać) oraz skrytykować lekko kwestię join-upu...

Anima | 2015-02-23

Książka którą mam i do której powracam co jakiś czas, żeby sobie to i owo przypomnieć.
Pomocna dla osób, które zaczynają swoją przygodę z natural horsemanship.
Słowem - polecam :)

LadySea | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników koni.

Iliana | 2015-12-13
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

wspaniała, obowiązkowa lektura każdego koniarza :)