Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia

Okładka książki Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia Gok Wan
2013-08-01
2013-08-01
Anna Esden-Tempska
anoreksja

„Jak dobrze wyglądać nago” to pierwszy i sztandarowy program Goka Wana, dzięki któremu wzbił się na wyżyny popularności. I to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też innych krajach Europy, w tym w Polsce. I nic w tym dziwnego, bo Gok robi świetną robotę przeobrażając w programie nie tylko wygląd, ale i życie swoich bohaterek! A jego zabawna i żywiołowa natura w połączeniu z pełnym życzliwości i czułości ciepłym sposobem bycia zjednała mu rzesze fanek! A ja jestem jedną z nich ♥♥♥ Uwielbiam Goka, bo dodaje kobietom pewności siebie i uczy jak pokochać samą siebie pomimo niedoskonałości czy kompleksów. I właśnie to jest główne przesłanie i wartość programu, choć moda oczywiście też zajmuje ważne miejsce 😉
Tak to wygląda na szklanym ekranie, a jakie są kulisy i jaką drogę naprawdę przeszedł Gok Wan, aby samemu ze swobodą stanąć przed kamerą i wspierać uczestniczki swoich programów? Tego możemy dowiedzieć się z jego autobiografii „Lata chude, lata tłuste”.
Jak się okazało Gok Wan stoczył ogromną batalię ze sobą i o siebie. Zetknął się z rasizmem i przemocą, starał się zaakceptować własną orientację seksualną i jednocześnie bał się ujawnić ją przed najbliższymi, znalazł się na życiowym zakręcie nie jeden raz. Ale największym problemem okazała się otyłość i uzależnienie od jedzenia. Walcząc o fajny wygląd, popadł w anoreksję, której omal nie przypłacił życiem.
Jednak i w historii Goka są też jasne punkty, niczym światło latarni wskazujące statkom właściwy kierunek. Ogromnym oparciem była dla niego kochająca rodzina, pełna wzajemnej miłości i akceptacji, na którą mógł liczyć zawsze i wszędzie, choćby nie wiem co się działo.
To autobiografia o miłości i wsparciu, jakie może zapewnić rodzina, ale i wewnętrznej sile, która tkwi w każdym z nas i pozwala walczyć o siebie i lepsze życie. Droga życiowa Goka Wana była kręta i wyboista. Mimo licznych przeciwności jakie napotykał, podnosił się za każdym razem, czasem samodzielnie, czasem z czyjąś pomocą. Ale nie poddawał się. Walczył o siebie.
Dla mnie „Lata chude, lata tłuste” to lektura przede wszystkim poruszająca, bo Gok szczerze pisze przede wszystkim o trudnych doświadczeniach, które przecież zawsze pozostawiają w nas blizny. A to wymaga odwagi! Dlatego polubiłam go jeszcze bardziej. Stał mi się bliższy. Nie jest już tylko wyidealizowaną gwiazdą telewizyjną, ale człowiekiem z krwi i kości 😊

Bardzo fajna i potrzebna autobiografia! Dużo o zaburzeniach odżywiania, dorastaniu w rodzinie imigrantów, poszukiwaniu swojej seksualności, presji środowiskowej, pracy w mediach, body positivowej rewolucji. Mam dużo sentymentu do Goka, ponieważ programy o których mówi w książce oglądałam z przyjemnością.

Wspaniała biografia. Wyłania się z niej człowiek, który potrafił swoje traumy przekuć w siłę na życie ale wie że zawdzięcza to swojej wspierającej rodzinie a potem ludziom spotykanym po drodze. Świetny styl opowieści i sporo wiedzy o kulisach sławy. Bardzo polecam.

Tego człowieka nie muszę chyba przedstawiać. Można powiedzieć, że to marka sama w sobie.
Moje pierwsze spotkanie z Gokiem miało miejsce wiele lat temu, gdy w TV emitowano program z jego udziałem przedstawiający metamorfozy kobiet szukających „drugiej połówki”, niestety nazwy programu nie pamiętam. Z zaciekawieniem oglądałam odcinki i coraz bardziej fascynowała mnie postawa samego prowadzącego – niezwykle sympatycznego człowieka. Nie szukałam jednak informacji na jego temat. Cieszyłam się z samego faktu istnienia programu.
Moje ogromne zdziwienie pojawiło się, gdy w bibliotece na półce dostrzegłam zupełnie przypadkowo książkę, na okładce której zobaczyłam twarz znanego mi prezentera – Goka. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po książkę. I nie żałuję.
Historia, którą Gok opowiada w książce jest pełna przeróżnych sytuacji, niekoniecznie miłych. Widzimy w jego historii wiele zwrotów akcji - od trudów życia rodziny, poprzez przeprowadzki i perypetie od lat najmłodszych, aż do dorosłego wieku prezentera. Gok jest niezwykle szczery
w swojej autobiografii i tym bardziej jego historia zyskuje na wartości, gdyż nie jest pisana dla sławy. Można powiedzieć, ze zaskakuje, bo patrząc na tego mężczyznę nie chce się dać wiary w to,
że zmagał się z problemami braku akceptacji, anoreksji i wielu innych zupełnie ludzkich problemów.
Autobiografię Goka można porównać do pamiętnika. Znajdziemy w niej zapis najważniejszych chwil z jego życia oraz całą gamę emocji towarzyszących mu przez cały czas. Mimo, iż sprawia wrażenie człowieka zdystansowanego i pełnego entuzjazmu, to jednak doświadczenia życiowe nie szczędziły mu trudów i wyzwań. Jednak, wszystko, co osiągnął zawdzięcza swojej pracowitości, uporowi i niezłomnemu charakterowi, co pozwoliło mu spełnić marzenia. Najważniejsze jest jednak to, że cały czas pozostawał i jest autentyczny. Nawet, gdy otrzymywał propozycje prowadzenia nowych formatów programów, musiały być zgodne z tym, co czuł i jak chciał poprowadzić program. Myślę, że to stanowi o jego wyjątkowości. Zatem, jeśli macie ochotę poznać fantastycznego Goka bliżej, sięgnijcie po jego autobiografię. Nie będziecie zawiedzeni.

Któż nie zna tego pana? Pewnie większość z was kojarzy go z różnych produkcji telewizyjnych, albo z książek. Zawsze uśmiechnięty, z pozytywnym nastawieniem do ludzi, chętny pomóc i doradzić. Nie sposób go nie polubić. Takim go widzimy, ale co kryje się za tym uśmiechem? Jakie było jego życie, dzieciństwo, oraz w jaki sposób osiągnął to co ma? O tym wszystkim opowiada jego autobiografia.

Z pewnością nie było mu łatwo. Jak dziecko z mieszanego związku, na dodatek lubiące zjeść dobrze i dużo, już w szkole zaznał wielu przykrości. Do tego kompletnie nie wiedział, jak radzić sobie ze swoją seksualnością. Nieustanną walkę z nadwagą niemalże przypłacił życiem.
Na szczęście miał kochającą rodzinę, no i poza tym to jednak jest silnym człowiekiem.

Czytałam książkę i momentami się śmiałam, innym razem płakałam. Gok otwiera się przed czytelnikiem, nie ukrywając niczego.
Po zakończeniu książki zobaczyłam dla przypomnienia sobie jeden z odcinków z Joan Collins, oraz teledysk do którego Gok przygotował stylizacje wokalistek.
Ja bardzo go lubię i cenię. Wam polecam serdecznie tę książkę.

Kto oglądał program "Jak dobrze wyglądać nago" ?
Powiem Wam szczerze że uwielbiałam ten program i samego prowadzącego czyli Goka .
Zarażał tym swoim optymizmem i uwielbiałam patrzeć jak doradza kobietom jak się mają ubierać .
Więc gdy tylko zobaczyłam że jest książka-autobiografia Goka ,od razu ja zakupiłam .
Ale swoje na półce odczekała ;-) .

Jest to bardzo szczera autobiografia i Gok już na początku zaznacza ,że wszystko co opisuje to jest z jego punktu widzenia.
Mama pochodzi z Anglii , ojciec z Chin. Gok wychowywał się w Leicester .
Znam to miasto ,nawet tam byłam :-).
Ale wróćmy do książki . Gok nie miał łatwego dzieciństwa ,mimo że miał kochająca rodzinę to niestety w szkole dzieciaki dały mu "popalić" ,a wszystko przez ......nadwagę :-/ .
Jako młody chłopak walczył z tym i niestety nie zawsze sprawdzonymi sposobami co odbiło się na jego zdrowiu.
Uparty człowiek który dążył do upragnionego celu ,pracoholik ....co też odbiło się na jego zdrowiu .
Bardzo ambitny i pracowity człowiek.
Obawiał się bardzo jak jego ojciec odbierze wiadomość o tym że jest osobą homoseksualną .

Gok , projektant mody , stylista ,prezenter telewizyjny , aktor.
Więcej już nie zdradzę , ​zachęcam do sięgnięcia po książkę.

Kto oglądał program "Jak dobrze wyglądać nago" ?
Ale swoje na półce odczekała ;-) .

Jest to bardzo szczera...

Uwielbiam Goka, jego uśmiech, sympatię i zainteresowanie, jakie ma dla ludzi. I ogromny talent do odkrycia w każdym piękna.
Nie miałam pojęcia o jego życiu aż do przeczytania tej książki. Fantastyczny człowiek!
Książkę zdecydowanie polecam, nie tylko fanom Goka. Po prostu warto po nią sięgnąć dla humoru, poznania ciekawego człowieka, drogi na szczyt, i chyba też, aby trafiła nas odrobina jego życiowej mądrości i miłości.

Bardzo przyjemna książka, pokazuje że każdy z nas przy odpowiednim nakładzie pracy i odrobinie szczęścia i uparcia może zajść gdzie tylko chce. Niestety demotywuje swoim przesłaniem z ostatniej strony, że pojedyncza przykra sytuacja z dzieciństwa może ukształtować resztę naszego życia. Mimo tylu wyrytych w pamięci złych wspomnień Gokowi się udało, i podkreśla, że nigdy nie jest pewien, że to już koniec z jego problemami jedzeniowymi i musi z nimi walczyć właściwie w każdej chwili swoje życia...

Czasami przez przypadek trafiam na książkę taką jak ta i przypominam sobie jak cudownie jest się dać zaskoczyć. Nie chodzi mi o barwnie poetycki język, bo składnia jest tu zwyczajnie prosta i przyjemna. Siła autobiografii Goka tkwi w szczerości i wszechogarniającym cieple. Poznajemy niezwykle burzliwą historię Wana. Każde jego przemyślenie świadczy o mądrości. Najbardziej urzekło mnie to z jakim szacunkiem odnosi się do każdego człowieka. Bez uprzedzeń, złośliwości, oceny. Ech Gok, Gok, teraz mam ochotę obejrzeć każde show z Twoim udziałem! :)

Ta książka ma tylko jedną wadę. Absolutnie nia nadaje się do czytania w miejscach publicznych.
Śmiałam się głośno i płakałam razem z Gokiem.
Książka napisana bardzo przystępnie, czyta się niesamowicie łatwo i szybko. Chciałam czytać, a jednocześnie nie chciałam, przeciągając czytanie ile mogłam. Dawała mi tyle emocji i frajdy z czytania, że wiedziałam, że kiedy dojdę do ostatniej strony, będę bardzo smutna, że to już koniec.

Gok otwiera się, opisuje bardzo osobiste doświadczenia, ale nie robi tego jak inni celebryci, po to, żeby było o nim głośno, ale tak jak w swojej pracy, żeby pomóc. Większość z nas odnajdzie w tej historii coś o sobie, jakieś pocieszenie, wsparcie. Takie uzewnętrznienie się jest ryzykowne, ale On to ryzyko podejmuje. Z resztą cóż złego się może stać kiedy było się mieszkającym w WielkiejBrytanii grubym gejem azjatą? Kiedy człowiek się mocno odróżnia, przeżycie szkoły, przy zachowaniu względnej równowagi psychicznej jest ciężkie. I kiedy przyznaje się w nam na kolejnych stronach do swoich słabości kochamy go jeszcze bardziej niż do tej pory i jeszcze bardziej chcemy go spotkać i przytulić.

W książce jest kilka przepisów, niby ku przestrodze ale niektóre z nich w swojej ochydności są tak fascynujące, że chciałoby się spróbować ;)

A co najważniejsze odnalazłam w tej książce najpiękniejszy opis swojej osoby, a biorąc pod uwagę, że autor opisuje mnóstwo ludzi spotkanych w swoim życiu, to może i do was, przypasuje, któraś charakterystyka... ;)

Śmiałam się głośno i płakałam razem z Gokiem.

• Biografie
  • Do kupienia