W pogoni za torebką

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Bringing Home the Birkin: My Life in Hot Pursuit of the World's Most Coveted Handbag
moda
joly_fh

Która z nas nie marzy o tym, żeby wyglądać jak gwiazda filmowa, nosić ubrania od najlepszych projektantów, budzić podziw mężczyzn i innych kobiet? Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście do szczęścia potrzebowała butów od Manolo Blahnika, diabeł ubierał się u Prady, natomiast Victoria Beckham, Sharon Stone czy Naomi Campbell potrafiły wydać fortunę na torebkę o wdzięcznej nazwie...

Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście do szczęścia potrzebowała butów od Manolo Blahnika, diabeł ubierał się u Prady, natomiast Victoria Beckham, Sharon Stone czy Naomi Campbell potrafiły wydać fortunę na torebkę o wdzięcznej nazwie BIRKIN.
Torebka mrocznym przedmiotem pożądania?
Torebka, która kosztuje tyle co mały samochód? To szaleństwo!
A jednak. Co więcej, trzeba na nią czekać nawet dwa lata! Lista oczekujących jest długa, a sprzedawcy nieubłagani. Wielki świat, wielka moda, wielka ściema.
Choć Michael nigdy wcześniej nie słyszał o torebce Birkin, szybko zorientował się, że wielu chciałoby ją mieć, ale niewielu może ją kupić. Postanowił przechytrzyć marketingowe sztuczki świata mody i obmyślił formułę, dzięki której był w stanie kupić kilka birkinek w jeden tydzień i sprzedać je tym, którzy o nich marzyli. Przy okazji dowiedział się wiele o ludzkiej naturze: jak łatwo nas omamić, wzbudzić w nas sztuczne potrzeby, przekonać, że nowa torebka lub buty są gwarantem naszego szczęścia.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Muminka | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 maja 2016

Zabawny opis perypetiiopewnego znawcy mody, który wpadł na pomyśł nietuzinkowego sposobu zarabiania na życie. Otóż wielcy tego świata uznają torebki typu birkinki za oznakę statusu, istnieją ponaddwuletnie listy oczekujących na ten towar. Ponieważ przeniósł się do Hiszpanii, zaczął w mieniu swoich klientów polować na torebki najwyższej jakości, nawet z krokodylej skóry o wartości bagatelka kilkudziesięciu tysięcy dolarów. najpierw swoje skromne zdobycze, apaszki od Hermesa, portfele i inne drobiazgi sprzedawał na E-bay, z całkiem konkretnym przebiciem, a potem zaczął ganiać za torebkami po San Marino, Andorze, Francji, Niemczech i Włoszech. Wydaje się, że wręcz opatentował sposób ich zdobywania, rozszyfrował poszczególne typy sprzedawców i korelował ich typ osobowości z prawdopodobieństwem nabycia towaru, nawet niejednokrotnie "zarezerwowanego" dla najbardziej wymagającej klienteli.
Odsłania kulisy gadżetowego szału, mechanizmy zdobywania pożądanych towarów, demonstruje spryt w...

natkuss | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, Odłożone
Przeczytana: 21 października 2014

Przeczytane daje jedynie, żeby nie zalegała mi na innych półkach. Nie mogłam jej czytać. Zupełnie mnie nie wciągnęła, nie "czułam jej". Może jeszcze kiedyś spróbuję się za nią wziąć. Jak na razie zdecydowanie na nie.

Ssskorpionica | 2015-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Muszę przyznać, że na początku tytuł książki i jej okładka były dla mnie tak abstrakcyjne i całkowicie niepasujące do mojego gustu, że niemalże zdecydowałam się jej nie czytać, ale ... gdy przeczytałam kilka opinii i streszczenie, postanowiłam dać jej szansę. Nie żałuję tej decyzji.

Jest to historia człowieka, który swój sposób na zarabianie pieniędzy znalazł ... na eBayu. Podróżował po świecie w poszukiwaniu apaszek i birkinek firmy Hermes, za którymi szalał (i wciąż szaleje) cały świat. Ale nie świat normalnych ludzi, tylko tych, którzy mają wszystko, którym pieniądze wypływały z każdego kąta wielkich apartamentów. Tonello wprowadził nas w świat, w którym mało kto ma szansę się obracać, pełen snobizmu, pieniędzy, sławy i pożądania rzeczy najdroższych i najbardziej poszukiwanych.

Jednocześnie jest to książka napisana z niezwykłym dystansem do siebie, obfitująca w wydarzenia tak nieprawdopodobne, że mogłyby się wydawać zmyślone, ale napisana z tak ogromną dozą poczucia humoru, że...

Katarzyna | 2015-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam

Ta opowieść to jakieś jedno wielkie szaleństwo. Świat przepychu, snobizmu, wielkich pieniędzy i próżności. Historia prawdziwa ale dla przeciętnego człowieka tak odległa, że równie dobrze mogłaby to być zmyślona fabuła. Nieraz pomyślałam, że autor naciągnął fakty lub coś ubarwił. I właśnie to, że takie myśli mnie nachodziły podczas czytania świadczą o tym jak bardzo to wszystko jest niewiarygodne i jak dobry był Tonello w tym co robił.
Książkę można przeczytać choćby z ciekawości. A czyta się lekko bo autor pisze prosto i z humorem.
Po lekturze z ciekawości sprawdziłam na eBay'u ceny birkinek.

joly_fh | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, Non fiction, Moda
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Zacznę od tego, że jeśli ktoś nie rozumie wydawania tysięcy dolarów/euro na markowe ubrania, dodatki i gadżety, lepiej niech tej książki nie czyta. Wchodzimy tu w świat high life, luksusu i blichtru. Bogactwa, o którym wiemy, że gdzieś jest, że gdzieś są ludzie, którzy nie mają co robić z pieniędzmi – ale dla przeciętnego człowieka jest to kompletna abstrakcja. Sam autor również sobie nie żałuje: podróżuje po całym świecie, ubiera się u Prady i Armaniego, nocuje w najlepszych hotelach i jada w trzygwiazdkowych restauracjach. A wszystko to przyszło do niego jedynie dzięki temu, że sprzedał kilka rzeczy na ebay-u... To historia niekoniecznie przekrętu, ale niewątpliwie niewiarygodnej przedsiębiorczości, w tym umiejętnością pozyskiwania sobie ludzi. W trakcie lektury moje brwi podnosiły się coraz wyżej ze zdumienia, czytając o wyczynach autora, ale i o jego ignorancji. Książka na pewno będzie ciekawa dla modowych freaków, gdyż odsłania przynajmniej trochę kulisy tego przemysłu. Może...

jowita89 | 2014-03-27

Książkę przeczytałam bo poleciła mi ją godna zaufania osoba, choć muszę przyznać, że okładka książki i tytuł początkowo skutecznie mnie odstraszały:) Okładka ocieka kiczem a tytuł przywołuje na myśl gorszą szmirę niż tanie romansidło. Tymczasem, jest to pełna poczucia humoru opowieść o BIRKINCE. Czym jest Birkinka i dlaczego budzi pożądanie ludzi, którzy posiadają wszelkie dobra materialne? ponieważ nie jest łatwo ją zdobyć. Czy jest to opowieść o snobizmie, głupocie ludzkiej i o tym jak Hermes manipuluje ludzkimi słabościami? Być może tak, ale czyta się świetnie. Oczywiście polecam jedynie osobom zainteresowanym światem mody.

corgi | 2015-11-14

Lekkie czytadło dla osób zainteresowanych modą. Główny bohater opisuje w jaki sposób udało mu się zdobywać w hurtowych wręcz ilościach kultowe Birkinki - torebki, dla których część kobiet zrobiłaby bardzo wiele. Ponieważ tak bardzo trudno jest je zdobyć, są niezwykle pożądane. Napisana przystępnym językiem całkiem przyjemna książka.

buziaczek197 | 2017-11-10
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo fajnie napisana książka :) lekka, a zarazem treść sprawia, że jednak nie chcemy jej odłożyć. Główną bohaterką książki jak tytuł wskazuje jest torebka. Nie byle jaka torebka (choć tego szału zrozumieć nie umiem) tylko BIRKINKA firmy Hermes. Kto choć w minimalnym stopniu interesuje się modą, albo choć raz przejrzał prasówkę dla kobiet lub obejrzał "Seks w wielkim mieście" wie o jakiej torebce mowa. Mi nie przypada do gustu choćby na to, że stosuje się do tego również skórę krokodyla lecz nie mi oceniać osoby, które zapisują się w dwuletnią kolejkę, żeby ją zdobyć. Nie zmienia do faktu, że autor wybrał niezły interes na zarabianie. Zdobywał je i powiem szczerze, że to mnie ujęło w tej książce (w jaki sposób i ile trzeba mieć obeznania w tej dziedzinie) potem sprzedawał z zyskiem dla siebie. Latał po całym świecie w celu ich zdobycia i świetny jest rozdział kiedy opisuje sprzedawców :) Bardzo fajna z humorem książka dla każdego. Polecam !!!

abc | 2011-08-30
Przeczytana: 2010 rok

Książka nie tylko dla fanów mody. Opowieść byłego makijażysty, który był w stanie sprzedać klientce nawet 70 sztuk Birkin Bag.

Historia człowieka, który znalazł fascynujący sposób na życie. Przemierzał świat w poszukiwaniu najdroższych toreb świata. Zaczyna jako sprzedawca na eBayu, by po dwóch latach realizować już tylko indywidualne zamówienia klientek, w większości celebrytek. Odkrywa tajną formułę, dzięki której kupuje torby od ręki, mimo kilkuletniego czasu oczekiwania. Jednak nic co dobre, nie trwa wiecznie, tak jest też i w tym przypadku…

Połączenie sensacji i komedii, plus wątek kryminalny ( torba zostaje porwana dla okupu…).

Justyna | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Śmieszna historia dość inteligentnego geja,który rozpracował,jak może zdobyć słynne torebki zwane birkinkami.Można sporo dowiedzieć się o świecie mody,nie myślałam,że mnie aż tak zainteresuję,warto było przeczytać.