Nefrytowy różaniec

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 12)
Wydawnictwo: Świat Książki

Najnowsza książka o przygodach Fandorina: cykl opowiadań, w których słynny detektyw rozwiązuje wiele zdumiewających zagadek, przeżywając niezwykłe przygody od Moskwy i Syberii, przez Japonię, po Anglię i... Dziki zachód. Skąd się wziął nefrytowy różaniec, który pomaga Fandorinowi w skupieniu sięa O co staje do pojedynku z samym Sherlockiem Holmesema Kim jest podstępna czerwona perła preriia Pasjonująca fabuła, klimat i kapitalne nawiązania do klasycznych mistrzów gatunku.

gwiazdka | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 października 2014

Autor dla mnie zupełnie nieznany, ale już po kilku pierwszych stronach spodobała mi się barwność narracji. Szkoda, że książka jest zbiorem opowiadań, a nie jednolitą historią, ledwie wczułam się w klimat miejsca i społeczności, a już trzeba było wszystko zaczynać od nowa. Jednak zarówno język jaki i bohaterowie bardzo przypadli mi do gustu, świetne historie, ciekawe zbrodnie, a najbardziej chyba podobali mi się bohaterowie- moim ulubieńcem był bez dwu zdań Japończyk Masahiro Sibata, służący i przyjaciel detektywa Fandorina. Książka od pierwszego opowiadania nasuwa się ze skojarzeniem z Sherlockiem Holmesem, ale zabieg, aby w jednym opowiadaniu tych dwóch panów spotkało się mniej przypadł mi do gustu, ten tytuł oceniam najniżej. Pozostałe bardzo mi przypadły do gustu, chętnie sięgnęłabym po kolejne przygody Fandorina, a przygody i śledztwa tego pana powinny spodobać się wszystkim miłośnikom kryminału i przygody.

PABLOPAN | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Światowe tournée Erasta Fandorina opisane w "Nefrytowym Różańcu" w końcu wyjaśnia wiele luk w jego biografii. Tym razem Akunin ofiarowuje nam dziesięć historii, opowiadających o dokonaniach słynnego detektywa na różnych kontynentach. W zasadzie wszystkie z nich można czytać jednym tchem, są doskonale skonstruowane i napisane. Co więcej, stawiają Rosjanina i jego wiernego, japońskiego sługę w wielu sytuacjach wymagających doskonałych kompetencji interkulturowych, a ewentualne wpadki obu panów dodają komizmu całej opowieści. Intertekstualność "Nefrytowego różańca" to również doskonały sprawdzian naszej wiedzy o kryminałach i powieściach detektywistycznych i doskonały trening szarych komórek. Sprawiło mi ogromną frajdę odnajdywanie i częste odgadywanie, do którego ze znanych detektywów literackich odnoszą się aluzje. Wszak książka poświęcona została wielu znamienitym klasykom gatunku. Zdecydowanie polecam!

P.S. Finałowy pojedynek Erasta Fandorina z Sherlockiem Holmesem to istny...

MountainTobacco | 2014-03-13

Zgodnie z zapowiedzią nie tylko oczyma wyobraźni ujrzałam "zabójczo przystojnego i oszałamiająco inteligentnego dandysa - światowca" ;) Znaczy się Erasta Fandorina rzecz jasna... Do tej książki przyciągnęły mnie cudowne, wykonane ołówkiem ilustracje, co jak wiemy jest już zjawiskiem niezwykle wręcz rzadko spotykanym w literaturze dla dorosłych... A szkoda... Książka ta zawiera zbiór kryminalnych opowiadań Borisa Akunina, których rozwiązaniem para się wspomniany już Erast Fandorin, a jemu nie straszna jest nawet żadna maskarada! Opowieści napisane są bardzo ładnym stylem, tak typowym dla Borisa Akunina. Zaś zagadki - doprawdy niebanalne przez co nie raz moje domniemywania zapędziły mnie w tzw. "kozi róg". Serdecznie polecam ten zbiór opowieści z rysunkami Igora Sakurowa!!!

Bed | 2011-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Boris Akunin napisał kilka opowiadań o Fandorinie chcąc uzupełnić luki w jego biografii. Sławny detektyw sporo podróżował. Był i w Japonii, i w Anglii,i we Francji, i na Dzikim Zachodzie. Nie zawsze mu się wiodło - raz pod wozem raz na wozie, ale zawsze z wiernym Masą. Jakoś tak wypadało, że wszędzie miał do czynienia z przestępstwem - zagadką do rozwiązania. W jednym miejscu doszło do konfrontacji z samym Sherlockiem Holmesem. Zbiór "Nefrytowy różaniec" poświęcony został różnym znanym pisarzom od Agathy Christie do Umberto Eco. Wielbiciele kryminału chyba rozpoznają, który to bohater albo pomysł został zmieniony i wykorzystany w danej opowieści :). Ja bawiłam się dobrze przy czytaniu, rysunki podobały mi się. Warto poczytać o Eraście Fandorinie, może to już ostatnie jego przygody a na pewno ostatnie w XIX wieku.

Kata | 2014-09-04
Przeczytana: 01 września 2014

Znakomita lektura. Jest to ukłon pisarza dla wybitnych autorów klasyki kryminałów oraz dzieł detektywistycznych. Można w poszczególnych opowiadaniach zauważyć nawiązania do m.in. Agaty Christie, Edgara Allana Poe oraz sir. Arthura Conan Doyle'a. Po raz kolejny spotykamy się z Erastem Fandorinem oraz jego współtowarzyszem Masą i przemierzamy z nimi cały świat od Japonii przez Francję, Anglię po Dziki Zachód. Mimo różnorodnych miejsc w których znajduje się bohater, Akuninowi udało się utrzymać charakterystyczny dla niego klimat utworu. Opowiadania są napisane w niezwykle ciekawy sposób - czytelnik sam próbuje rozwiązywać zagadki przedstawione przez pisarza. Spotkanie Erasta Fandorina oraz Sherlocka Holmesa to coś o czym marzy każdy sympatyk obu detektywów. "Table-talk 1882 roku", "Jedna dziesiąta procenta", "Uwięziona w wieży, czyli krótka, lecz piękna historia droga trzech mądrych" to majstersztyk w wykonaniu Borisa Akunina. Dużą zaletą są również ilustracje, dzięki którym możemy...

Stokrotka | 2015-07-23
Przeczytana: 29 czerwca 2015

„Nefrytowy różaniec” to cykl opowiadań Borisa Akunina, w których słynny rosyjski detektyw Fandorin rozwiązuje zagadki kryminalne. Tłem jego działalności jest nie tylko Moskwa, ale także Syberia, Anglia, Japonia, a nawet Dziki Zachód. Najbardziej spodobały mi się opowieści:
1. „"Table-talk 1882 roku" – na przyjęciu Fandorin zostaje poproszony o rozwikłanie zagadki sprzed lat, która dotyczy zniknięcia jednej z bogatych sióstr bliźniaczek (księżniczki Karakin).
2. „"Z życia wiórów" – szef kompanii kolejowej, jego sekretarz i sprzątacz zostają otruci; Fandorin zatrudnia się w firmie jako tymczasowy sekretarz, aby zbadać sprawę.
3.” Przed końcem świata” – podczas spisu powszechnego na północy Rosji dochodzi wśród staroobrzędowców do ciągu samobójczych zgonów, podpaleń i innych tajemniczych wydarzeń.
4. „Dolina marzeń” – Fandorin przyjeżdża na Dziki Zachód sprowadzony przez bogatego Rosjanina w celu rozwikłania tajemnicy. Pojawiają się typowe dla westernu motywy: napad na pociąg,...

Bilbo | 2011-01-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Moje pierwsze spotkanie z Fandorinem. Tak mnie zainteresował (zwłaszcza liczne luki w biografii detektywa), że postanowiłam znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania w pozostałych częściach cyklu. Pomijając już fabularną stronę opowiadań - świetna proza. No i rysunki... Polecam

Agro | 2013-01-19

Moje pierwsze spotkanie z Akuninem jak i pierwsze spotkanie z E. Fandorinem. Nie lubię ksiązek w postaci zbioru opowiadań.. ale tyle slyszalem o Akuninie..wiec musiałem sprawdzić. Zaskoczony jestem pozytywnie. Dobry klasyczny kryminał w czasach carskiej Rosji. Łatwo sie wczytac w przygody głownego bohatera.Zagadki jakie rozwiazuje nie sa moze skomplikowane ale mimo to gwarantuja dobrze spedzony czas :)Napewno teraz zaczne czytac kolejne pozycje tego autora.

Moderna | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, Kryminal tango

Używając sposobu Fandorina: Książka jest napisana bardzo sprawnie- to raz, śledzenie nawiązań do klasyki kryminału jest doskonałą gimnastyką szarych komórek- to dwa, oszałamiający Erast Pietrowicz spoziera na nas z kilku oddających klimat epoki ilustracji- to trzy. Wniosek: bezsprzecznie należy tę książkę przeczytać.

Książkowiczka | 2014-06-15

Uważam,że jest to bardzo dobra książka.Kto uwielbia kryminały nie będzie się nudził.Znajdzie się w niej też coś dla fanów Sherlock'a Holms'a. Ostatnie opowiadanie jest naprawdę niesamowite.Gorąco polecam.