Śmierć detektywa

Tłumaczenie: Joanna Orłoś-Supeł
Cykl: Molly Murphy (tom 2)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Death of Riley
kryminał retro
Ag2S

Rezolutna Molly Murphy, która oczekuje od życia znacznie więcej, niż może otrzymać z racji swego urodzenia, już od kilku miesięcy przebywa w Nowym Jorku i ani myśli o powrocie do rodzinnej Irlandii. Marzy o pełnej samodzielności. Zachęcona wcześniejszym sukcesem dochodzeniowym, postanawia zostać detektywem. Żeby zaś poznać tajniki tej szczególnej i niedostępnej dla kobiet profesji, postanawia pobierać nauki u doświadczonego fachowca. Do tej roli idealnie nadaje się Paddy Riley, który wprawdzie zatrudnia Molly jako pomocnicę, ale do jej zawodowych ambicji odnosi się ze sporym sceptycyzmem. Nie wtajemnicza jej nawet w prowadzone przez siebie śledztwa, dotyczące głównie malwersacji i spraw rozwodowych. Sama Molly widzi się raczej w roli poszukiwaczki osób zaginionych.

Absolutnie się nie spodziewa, że czeka ją coś znacznie poważniejszego. Oto bowiem zostaje popełnione morderstwo, którego zagadkę będzie musiała rozwiązać sama, bez pomocy zawodowego detektywa. Prowadzący dochodzenie niesympatyczny sierżant Wolski zdecydowanie nie budzi zaufania Molly, z kolei swoich dwóch nowych przyjaciółek, wyzwolonych kobiet o oryginalnych imionach Sid i Gus, wolałaby nie narażać na niebezpieczeństwo. W jej życiu pojawi się także irlandzki dramaturg Ryan O’Hare – mężczyzna równie atrakcyjny jak zagadkowy, niestroniący od kontaktów z grupą anarchistów, której przewodzi osławiona Emma Goldman. Podążając tropem mordercy, Molly wkrótce się przekona, że sama może stać się jego ofiarą. Ten nierówny pojedynek zostanie zwieńczony spektakularnym i mrożącym krew w żyłach finałem: nasza bohaterka będzie świadkiem wydarzenia, które we wrześniu 1901 roku wstrząsnęło Ameryką.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2013

źródło okładki: www.noir.pl

deana | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Z ogromną przyjemnością po raz kolejny spotkałam się z rezolutną Molly Murphy. ,,Śmierć detektywa" to drugi tom serii. Nasza bohaterka powoli oswaja się z Nowym Jorkiem. Pierwszym i najważniejszym zadaniem z jakim musi się zmierzyć jest znalezienie odpowiedniej pracy. Dosyć szybko, że nie nadaje się do żadnej ,,normalnej" pracy więc postanawia zostać detektywem. Dzięki uporowi dostaje stanowisko asystentki burkliwego Paddy'ego Rileya. Gdy pracodawca ginie, dziewczyna stawia sobie za cel rozwiązanie jego ostatniej sprawy a zarazem znalezienie mordercy.

Rhys Bowen i tym razem nie zawodzi. Na kanwie autentycznych zdarzeń zbudowała doskonały i wciągający kryminał retro. Powoli, razem z główną bohaterką, odkrywamy tajemnice nowojorskiej metropolii i zaglądamy z nią do nowych niezwykłych miejsc. Molly dzięki niekwestionowanemu urokowi oraz dużej dawce wrodzonej inteligencji i sprytu jest w stanie przeniknąć do niedostępnych dla policji środowisk i sama rozwiązać skomplikowaną sprawę....

korcia | 2013-11-14
Przeczytana: 11 listopada 2013

Akcja tej powieści rozgrywa się w Nowym Jorku na początku dwudziestego wieku. Molly Murphy mieszka tu od niedawna, jakiś czas temu przypłynęła statkiem z Irlandii. W międzyczasie zdążyła się zakochać w młodym kapitanie policji – Danielu Sullivanie. Dziewczyna z niecierpliwością czeka na jakieś deklaracje ze strony ukochanego, najlepiej oświadczyny. Niestety mężczyzna skrupulatnie omija takie tematy. Chętnie spędza z nią czas, widać, że sprawia mu to dużo radości, jednak niczego nie chce Molly obiecać. Dziewczyna zwykle jest bardzo popędliwa, jednak w tym wypadku cierpliwie czeka na krok kapitana.
Oczywiście nie samą miłością człowiek żyje...
Jest to początek bardzo ciekawej historii, pełnej zwrotów akcji. Nie zabraknie tu zagadek kryminalnych, przygód miłosnych, dramatycznych sytuacji, bardzo ciekawych postaci. Fikcyjne wydarzenia z tej książki współgrają z tymi historycznymi. Autorka bardzo umiejętnie połączyła własne pomysły z rzeczywistymi zdarzeniami, postacie fikcyjne z...

Stworek_vel_Oka | 2013-10-04
Przeczytana: 03 października 2013

I kolejny niedosyt, bo książka za szybko się skończyła!
Pyszna lektura, lekka, ale trzymająca w napięciu. Uwielbiam takie książki :)
Mam nadzieję, że szybko wydadzą kolejną część! Muszą to dla mnie zrobić, bo wiercę się niecierpliwie oczekując kolejnych przygód Molly Murphy! :)

8_oclock | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Molly Murphy postanawia zostać detektywem, a żeby nauczyć się fachu, zatrudnia się (jako pomoc biurowa) u prywatnego detektywa.
Znowu autentyczne postaci i zdarzenia 1901 roku przeplatają się z fikcją, dając w rezultacie kryminał na tle bardzo plastycznie opisanej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych.

MaryP | 2014-10-09

Oj zapachniało dorożką i naftaliną. I romansem… w dobrym, starym stylu. O jakiej pozycji mowa? O „Śmierci detektywa” Rhys Bowen.
Książka opowiada o dalszych losach irlandzkiej dziewczyny, która po przybyciu do Ameryki szuka dla siebie miejsca. Ponieważ strasznie spodobała jej się współpraca z policją, a przystojny kapitan zwleka z oświadczynami, (by koniec końców złamać dziewczynie serce) Molly postanawia zostać prywatnym detektywem. Niestety jej pracodawca, znany detektyw rozwodowy (mężczyzna głównie zajmuje się śledzeniem niewiernych żon i mężów) ginie w tajemniczych okolicznościach. Molly przekonana o słuszności swojej decyzji, postanawia znaleźć jego mordercę.
Wartka akcja, dobrze skonstruowani i wspaniałe, opisy początków Nowego Jorku to tylko niektóre aspekty, które przyczyniły się do sukcesu tej serii kryminałów.
Więcej na:

super! druga część dorównuje pierwszej, jeśli chodzi o poziom:)Uwielbiam Molly Murphy!

Joanna | 2014-08-14

Kolejne, miłe spotkanie z początkującą panią detektyw. To lekki, taki "kobiecy" kryminał. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Chociaż nie przepadam za powieściami historycznymi, w tym przypadku muszę przyznać, że autorka ciekawie opisała Nowy Jork sprzed 100 lat.

Nina | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Rhys Bowen: Śmierć detektywa

Rok 1901, Nowy Jork, Buffalo. Po sukcesie swoich detektywistycznych dociekań, opisanych w pierwszym tomie cyklu (Prawo panny Murphy). Molly planuje zarabiać na życie jako detektyw właśnie. Ale kobiety nie mają łatwo. Detektyw Paddy Riley zatrudnia ją jako swoją asystentkę lecz do tajemnic zawodowych nie dopuszcza. Kiedy zostaje zamordowany, Molly musi nieźle się natrudzić, aby rozpracować zagadkę jego śmierci. I nie tylko.

Tym razem środowisko do którego trafia to bohema zamieszkująca Greenwich Village oraz grupa anarchistów. Występują również postacie historyczne, już nie tylko pochodzenia irlandzkiego.

Jeśli w następnych tomach autorka, poprzez swoją bohaterkę,  będzie penetrowała kolejne grupy tworzące amerykański "melting pot", to pewnie warto te książki poznać. Tym bardziej, że jest to lektura lekka, rozrywkowa można by rzec. Jednak poszukiwaczy poważniejszych treści opisy przygód Molly Murphy raczej nie zadowolą.

mamlata | 2015-09-18
Przeczytana: 03 września 2015

Bardzo przyjemna lektura. Tutaj akcja nabiera rozpędu i wbija w fotel. Autorka sprawiła, że kilka razy się uśmiałam. Według mnie drugi tom jest lepszy od pierwszego. Warto zajrzeć do książki i dowiedzieć się w jakich okolicznościach Molly została detektywem.

Kasiek m | 2015-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2015