Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela

Okładka książki Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela
Yossi MelmanDaniel Raviv Wydawnictwo: Black Publishing reportaż
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Black Publishing
Data wydania:
2014-03-18
Data 1. wyd. pol.:
2014-03-18
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375367393
Tłumacz:
Janusz Ochab
Tagi:
literatura faktu prawdziwe historie
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nuklearny sfinks. Iran Mahmuda Ahmadinedżada Meir Javedanfar, Yossi Melman
Ocena 6,6
Nuklearny sfin... Meir Javedanfar, Yo...
Okładka książki ...A każdy szpieg to książę. Pełna historia wywiadu izraelskiego Yossi Melman, Daniel Raviv
Ocena 6,8
...A każdy szp... Yossi Melman, Danie...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jawne odbicie tajnych służb



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
183 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
751
468

Na półkach:

http://portafortunas.pl/szpiedzy-mossadu-i-tajne-wojny-izraela-yossi-melman-i-dan-raviv-recenzja/

A każdy szpieg to książę to debiutancka książka duetu dwóch dziennikarzy – Dana Raviva i Yossiego Melmana – poświęcona powstaniu i działalności służb Izraela. Okazuje się, że w porównaniu do Szpiegów Mossadu i tajnych wojen Izraela stanowi zaledwie preludium do właściwego tematu, jakim jest analiza powstania i działań tajnych agencji wywiadowczych żydowskiego państwa.

Autorzy w drobiazgowy sposób opisują wszystkie najważniejsze siatki szpiegowskie: ich początki, czas rozrostu i zmian w działalności, przytaczają sylwetki najważniejszych osób rządzących organizacjami i ich wpływ na rozwój służb Izraela. Okazuje się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ wszelkie dane na temat poszczególnych jednostek zostały przekazane bezpośrednio przez ich pracowników, niemniej w porównaniu do informacji medialnych są one bardzo szczegółowe. Dlaczego? Z prostej przyczyny: pomimo ścisłej selekcji, pracownicy legendarnego Mossadu (zagranicznej służby wywiadowczej), Amanu (wywiad wojskowy), Szin-Bet (wywiad krajowy) i utajnionego Lakamu (tajna jednostka w ramach Szin-Bet) zdradzili wiele ocenzurowanych danych, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. W związku z powyższym skupiają się głównie na działalności w latach 50-tych i 60-tych, niewiele wspominając o okresie lat 1970-1990 i spuszczając zasłonę milczenia na okres od końca lat 90-tych do początków XXI wieku (za wyjątkiem opisu wirusa komputerowego „Stuxnet” niezauważalnie niszczącego irańskie wirówki służące do produkcji broni nuklearnej, o czym szeroko pisano jakiś czas temu na łamach światowej prasy).

Historia działalności szpiegowskich służb rozpoczyna się od jednej z najciemniejszych kart izraelskiego wywiadu w 1954 roku pod dowództwem Rafiego Eitana. Sześć lat później przyczynił się on do zdemaskowania i ekstradycji Eichmanna z Argentyny do Izraela, która do tej pory uchodzi za najbardziej chlubną akcję w całej historii. Raviv i Melmar skupiają się na historii wszystkich tajnych jednostek wywiadowczych, które to wywodzą się z jednej zwanej Szai, podzielonej na mniejsze na zlecenie pierwszego premiera Izraela Ben Guriona. 8 lutego 1949 roku ogłoszono powstanie nowych służb cywilnych i wojskowych. Co ciekawe, zawiązywaniu Mossadu towarzyszyły protesty agentów, którzy jawnie przeciwstawiali się utworzeniu wywiadu zagranicznego.

Bardzo wiele akcji jest bezpośrednio powiązanych z Rzeczpospolitą i agentami zwerbowanymi na terenie naszego kraju. W 1956 roku Wiktor Grajewski (fałszywe dane) wyniósł prestiż izraelskiego wywiadu na nowy poziom dzięki temu, iż zdobył najbardziej pożądany w tamtym okresie dokument świata, a mianowicie sprawozdanie z XX Kongresu Partii ZSRR Przemówienie towarzysza Chruszczowa. Jak to mu się udało? W najmniej oczekiwany sposób, który zaskoczy niejednego czytelnika i każdego fana powieści szpiegowskich. Sporo miejsca jest poświęcone przygotowaniom i przebiegom dwóm wielkich wojen: Jom Kippur i wojny sześciodniowej. Na szczególną uwagę zasługuje działalność Aszrafata Marwana, pseudonim „Anioł”, najlepszego izraelskiego szpiega w Egipcie. To on przekazał rządowi Goldy Meir informacje o przygotowaniach do walk w 1973. Władze Izraela totalnie zlekceważyły dostarczone przez niego informacje, dlatego też atak okazał się dla Żydów totalnych zaskoczeniem. Marwan okazał się jednym z najlepszych agentów w historii Mossadu z jeszcze jednego powodu – był zięciem prezydenta Nasera i doradcą prezydenta Sadata, egipskich polityków i głównych wrogów nowo powstałego państwa. Przez wiele lat udawało się ukrywać jego tożsamość do czasu, aż dyrektor Amanu w latach 1972-1974, blisko 20 lat po wojnie, zdemaskował go publicznie na konferencji prasowej. Niedługo potem „Anioł” został zamordowany na terenie Wielkiej Brytanii.

Autorzy skupili się również na przesiedleniach Żydów z krajów arabskich na teren państwa Izrael. W tym celu powoływano fałszywe biura podróży, wynajmowano obce linie lotnicze czy chociażby floty transportowców z USA, aby tylko sprowadzić ich do nowej ojczyzny. Co ciekawe, w tamtym okresie sam Saddam Husajn brał ogromne łapówki od Mossadu za pomoc w przesiedleniu 3000 Żydów z Iraku. Służby współpracowały nawet z handlarzami narkotyków czy też libańską Falangą (czyli chrześcijańską organizacją faszystowską). Władze Izraela nie brzydziły się pracować z byłymi faszystami, którzy w latach 50-tych i 60-tych tworzyli podwaliny tajnych służb niemieckich oraz zhandlarzami broni, aby tylko wzmocnić układ obronny młodego państwa.

Słynny twórca thrillerów politycznych Frederick Forsyth wykorzystywał wiele wątków z działalności izraelskich służb specjalnych na potrzeby swojej twórczości. Wypada również wspomnieć nie tylko o sukcesach, ale też o i porażkach agencji. Największą z nich było posiadanie „kreta” Markusa Klingberga , który przez ponad 25 lat pracował dla KGB. Obracał się w najwyższych kręgach władzy i izraelskich środowiskach naukowych. Wraz z żoną miał dostęp do ściśle tajnych informacji na temat broni biologicznej i chemicznej, których to wyniki skrupulatnie przekazywał władzom rosyjskim. Abraham Mordechaj alias Markus Klingberg urodził się w Warszawie w 1918 roku w bogatej i religijnej rodzinie. Mimo tych chlubnych korzeni, młody Abraham odebrał świeckie, liberalne wykształcenie. Dziadkowi, znanemu rabinowi, nie podobały się sympatie polityczne wnuka, dlatego traktował go pobłażliwie, mówiąc: Cóż, Mordechaj, nie będziesz rabinem w EretzIsrael (Ziemi Izraela), ale może będziesz chociaż rabinem w partii komunistycznej. Shin-Bet nigdy się nie dowiedział o jego motywacjach i werbunku w KGB, Klingberg zabrał tę tajemnicę ze sobą do grobu.

Szpiegów Mossadu i tajne wojny Izraela czyta się jak bardzo dobrą powieść szpiegowską, pełną niespodziewanych zwrotów akcji i nieodkrytych do dzisiejszego dnia tajemnic. Aby zrozumieć obecną sytuację na Bliskim Wschodzie, należy sięgnąć po pozycję Raviva i Melmana. Dlaczego Izrael prowadzi wojnę z niezwykle groźnym Hezbollahem powstałym na gruzach OWP (Organizacja Wyzwolenia Palestyny)? Warto prześledzić losy Arafata i kulisy powstawania tych jednostek, ponieważ wydarzenia sprzed kilkunastu lat nadal mają ogromny wpływ na obecny konflikt izraelsko-palestyński. Książkę najlepiej podsumowują słowa: Gromadzenie informacji, sabotaż, zamachy, wojna psychologiczna – oraz inne środki, któreutrzymano w jeszcze większej tajemnicy – to metody opracowane, doskonalone i stosowane przez izraelskie agencje wywiadowcze przez ponad sześćdziesiąt lat prób, błędów i sukcesów. Pozycja rewelacyjna dla miłośników najnowszej historii, politologów czy nawet osób poszukujących odpowiedzi o sytuację na Bliskim Wschodzie. Gorąco polecam!

http://portafortunas.pl/szpiedzy-mossadu-i-tajne-wojny-izraela-yossi-melman-i-dan-raviv-recenzja/

A każdy szpieg to książę to debiutancka książka duetu dwóch dziennikarzy – Dana Raviva i Yossiego Melmana – poświęcona powstaniu i działalności służb Izraela. Okazuje się, że w porównaniu do Szpiegów Mossadu i tajnych wojen Izraela stanowi zaledwie preludium do właściwego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    355
  • Przeczytane
    218
  • Posiadam
    79
  • Teraz czytam
    10
  • 2018
    7
  • Historia
    6
  • Ulubione
    4
  • Literatura faktu
    4
  • Reportaż
    3
  • Audiobooki
    3

Cytaty

Więcej
Yossi Melman Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także