Porządek światowy

Wydawnictwo: Czarne
historia
Bauero

Nigdy nie było żadnego prawdziwie globalnego „porządku światowego” – twierdzi Henry Kissinger. Jeden z czołowych współczesnych polityków, dyplomata, doradca prezydentów od lat analizuje wyzwania, przed którymi staje świat w XXI wieku. Odmienne perspektywy historyczne, trwające konflikty, błyskawicznie rozwijana i coraz szerzej dostępna technologia, a przede wszystkim narastające ekstremizmy...

Jeden z czołowych współczesnych polityków, dyplomata, doradca prezydentów od lat analizuje wyzwania, przed którymi staje świat w XXI wieku. Odmienne perspektywy historyczne, trwające konflikty, błyskawicznie rozwijana i coraz szerzej dostępna technologia, a przede wszystkim narastające ekstremizmy ideologiczne coraz bardziej dzielą świat. Dlatego wspólnego porządku nie było i być nie mogło. Każdy region, cywilizacja czy imperium tworzyły i wcielały w życie własne koncepcje, gdzie indziej umiejscawiały centrum świata i swoich barbarzyńców. Czym innym był ład dla Chińczyków, a czym innym dla Europejczyków. Na innych fundamentach oparty jest ustrój Stanów Zjednoczonych, a na innych państw, w których główną ideologią jest islam.

Kissinger z właściwą sobie przenikliwością analizuje bieżącą sytuację polityczną przez pryzmat historii oraz wydarzeń, w których uczestniczył i które współtworzył.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/porzadek-swiatowy

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/porzadek-swiatowy

Jacek Jarosz | 2018-07-21
Przeczytana: 19 maja 2018

To jednak z tych książek, które powinien mieć, a przynajmniej przeczytać, każdy, kto interesuje się polityką międzynarodową. Henry Kissinger, wielkim umysł amerykańskiej politologii, były szef dyplomacji USA, analizuje współczesną sytuację na świecie na tle perspektywy historycznej, pomagając pojąć źródła dzisiejszej dysharmonii w stosunkach międzynarodowych.
Napisana przystępnym językiem, który nie tworzy barier dla czytelnika mniej biegłego w historii dyplomacji i geopolityce, chociaż niektóre, "zbyt proste" konstatacje mogą irytować.
Oczywiście, nie jest to książka dla rozrywki. Niemniej, polecam ją gorąco wszystkim, kto chce rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

QuestionEverything | 2018-06-12

Ciekawa książka, wprowadzająca w relacje polityczne pomiędzy różnymi regionami kulturalnymi. Stosunki są tu umiejscowione w konkretnym miejscu w czasie i jasno pokazane jest z czego się wywodzą i co ważniejsze do czego mogą dążyć bądź dążą. Znakomicie napisany jest rozdział o Europie. Dla niektórych krzywdzące jest pominięcie Polski i innych państewek powstałych po WWI, jednak nie są one istotne tak jak Chiny, Usa itd, bo nie wywierają takiego wpływu na inne. Ciekawym zabiegiem jest równiez pokazanie sylwetek charakterystycznych dla epoki jak Adenauer, Bismarck czy Richelieu.

Radek | 2018-03-24
Przeczytana: 2017 rok

"Porządek należy kształtować, nie można go narzucać".
"W interesie ogólnym można znaleźć gwarancję przetrwania, podczas gdy interesy partykularne mają znaczenie wyłącznie drugorzędne".
"Jedyny sposób, aby mieć przyjaciela to być przyjacielem".

Bogsaczio | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Sporo amerykańskiej perspektywy fakt(co na po głębszej analizie wcale nie jest takie złe w tej książce nawet z naszego punktu widzenia). Mimo to poszerza perspektywę myślenia o świecie i geopolityce. No i oczywiście sporo ciekawych analiz.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 02 lutego 2017

Osobom, które choćby w minimalnym stopniu interesowały się historią XX wieku, autora przedstawiać nie trzeba. W mojej opinii to najbardziej makiaweliczna postać drugiej połowy ubiegłego stulecia, człowiek, który mistrza z Florencji przerósł, jeżeli chodzi o skalę i rozmach działań.
Nie było bowiem w powojennej historii USA postaci, która jeżeli nie była twórcą najbardziej nieprawdopodobnych wolt, jakich dokonywała waszyngtońska administracja, to na pewno albo je wspierała, albo przynajmniej firmowała własnym nazwiskiem.

Sama historia życia Henry'ego Kissingera – od emigranta z hitlerowskich Niemiec, poprzez tłumacza w 970 Korpusie Kontrwywiadu Stanów Zjednoczonych, doradcę ds. bezpieczeństwa po stanowiska sekretarza stanu za prezydentur Richarda Nixona oraz Geralda Forda, a także przewodniczącego prezydenckiej komisji ds. zbadania przyczyn zamachów z 11 września 2001 mogłaby być kanwą scenariusza filmu sensacyjnego.
Obecnie w wieku lat 94 Henry Kissinger objął stanowisko doradcy...

kind_of_alien | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Warto przeczytać zwłaszcza pierwszą część. Krótko i zwięźle przedstawiona jest w niej w kontekście strategicznym historia polityczna głównych cywilizacji na przestrzeni ostatnich 1000 lat. Bardzo ciekawa jest to synteza.

adalbertus | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Miejscami ciekawa, miejscami fascynująca a miejscami irytująca. Ciekawe rozdziały poświęcine Azji. Historia Europy bez rozumienia naszego kontynentu. Autora bardzo denerwuje fakt zaburzenia porządku europejskiego przez powstanie szeregu państw po I wojnie światowej ( których nawet nie chce mu się wymieniać), a tak ładnie wszystko poukładano na Kongresie Wiedeńskim! A USA są generalnie wspaniałe. Wygląda na to, że intencje były dobre, stare notatki coś tam wartościowego zawierały, ale niestety wiek zrobił swoje. Miejscami nie do czytania. Szkoda.

Odzio | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Lektura warta polecenia dla każdego, kogo nurtuje dzisiejsza sytuacja geopolityczna na świecie i potencjalny dalszy jej rozwój.
Henry Kissinger to wielka postać światowej polityki zagranicznej. Nietuzinkowa osobowość i wielki znawca realiów politycznych a po lekturze tej książki dodałby, że również znawca historii.
Książka odnosi się do obecnych wyzwań stojących przed najważniejszymi graczami w polityce światowej, ale autor wskazuje na historyczne korzenie oraz kulturowe powody pewnych zachowań w polityce zagranicznej.

Don_Wasyl | 2016-08-03

Klasyczny Kissinger - dużo amerykańskiej perspektywy, niby ciągle o tym samym, a jednak w taki sposób, że aż chce się czytać. Do tego pozwala uporządkować myślenie o świecie, a to duży plus.

SlawekAUO | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

Całkiem porządne wprowadzenie do geopolityki. Niestety kompletnie ignoruje naszą krainę. Rozdziały są tym bardziej wartościowe im odleglejszy okres w historii opisują. Polecam np. miłośnikom wykładów dr. Bartosiaka.

Zapomniałem o moim ulubionym kwiatku... w 1683 pod Wiedniem wygrał Eugeniusz Sabaudzki :).